1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum.net 21 aralık hazırlık

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Madene bakıyorum şev açısı ve kademe yüksekliklerini sorayım o vakit ben
  2. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    61. 6331 sayili yasaya göre isveren risk degerlendirmesi yaparken asagidaki hususlardan hangi "ikisini"
    çalismanin yapildigi an dikkate almak zorunlu degildir?

a)Belirli risklerden etkilenecek çalisanlarin durumu
    b)Kullanilacak is ekipmani ile kimyasal madde ve müstahzarlarin seçimi
    c)Isyerinde daha sonraki yillarda yapilacak degisiklikler
    d)Genç, yasli, engelli, gebe veya emziren çalisanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadin
    çalisanlarin yaşı
  3. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

C,d
  4. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

sabaha çok zor soru hazırlayacam bitane ozaman görürsün bak
  5. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bilirsem mükafat isterim fatma hanımdan etli ekmek ve konya turunu kapmıştım:)
    E hadi benim sorumu çöz
  6. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    sor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Aralık 2013 ---

benim müfakatim yerini bulacak cinstendir etme :)
  7. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Madene bakıyorum şev açısı ve kademe yüksekliklerini sorayım o vakit ben

E sorum budur:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Aralık 2013 ---
    İlla şıklı mıklı alengirli mi olsun soru:)
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    şev açıları 30 45 60
    risksiz bölgede aklımda deil görsek hatırlarız 60
    x 45
    yağışa müsait alanlar mıydı :) 30
    kademeler
    3 metre normal bölge
    tehlikeli bölge 1.5 muydu
    çook zor soru be kızım yau..
  9. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Yok yok iyisin:) 1,5 gereksiz oldu sadece

1.11. Elle kazı ve yükleme yapılan açık ocaklarda kademe yüksekliği 3 metreyi geçemez. Bu ocaklarda şev açısı ise, jeolojik ve yapısal özellikler de dikkate alınarak, sağlam arazide 60 dereceyi, çöküntülü ve ezik arazide, kum, çakıl ve dere tortuları olan yerlerde, killi tabakalarda, ayrışıma uğramış kalkerlerde, parçalanmış volkanik taş ve tüflerde 45 dereceyi, kaygan ve sulu yerlerde 30 dereceyi geçemez.
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    tamam..yönergelere bakarsın 6 adet vardı..tanımlar önemli...ben uyuyacağım...hayırlı konuşmalar
  11. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Napayım kendi kendime mi soru çözeyim:)
    Hayırlı geceler..
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    çöz çöz..dün ben sabbaha sayfada tek takıldım ileri geri baktım dolaştım yokladım..öyle de sardı ki oh miss :) hadi baye bey
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    üst üste 3 gün gitmesse yada ayda bildirimsiz 5 gün gitmesse fesh olur..böyle hatırlıyorum..
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

f)işçinin, işverenden izin almaksızın ve ya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 gün ,veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonra ki iş günü yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi

İşveren , işçinin iş akdini devamsızlık nedeniyle bildirimsiz feshedebilmesi için devamsızlığın bu fıkrada belirtilen şartlara uygun olması gerekir. Bu yüzden yasada belirtilen kavramların ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir.

İşçinin devamsızlığı işverenden izin almaksızın ve haklı bir sebebe dayanmaksızın gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Hangi hallerin işe gelmemeyi haklı kıldığı her olayın özelliği göz önünde tutularak değerlendirilmelidir. Yargıtay?a konu olmuş bir olaya göre,?..işçinin, sara hastalığına tutulan karısını muayene ettirmek için 3 iş gününden fazla işe gelememesini mazeret saymıştır.?[31]

Devamsızlığın gerek işverence izine gerekse haklı bir özüne dayanması halinde bunların devam süresiyle sınırlı olmak koşuluyla iş akdi askıya alınmış olur.bu süre içinde işverenin iş akdini feshi haksız fesih sayılır.

İşçinin işe devamsızlığı haklı bir nedene dayansa da dürüstlük ve iyi niyet kuralı uyarınca bunu iş verene bildirmesi zorunludur. Aksi halde işverenin yaptığı fesih haklı fesihtir,Yargıtay?da aynıı görüştedir.[32]

Bununla birlikte işçinin de dürüstlük kuralları gereği haber verme yükümlülüğünü yerine getiremeyeceğinin kabul edildiği durumlarda işverenin feshi haklı feshi değildir.[33]

Yasada belirtilen ?ardı ardına iki gün? ibaresi iki işgünü olarak anlamak gerekir. Resmi tatil günleri,ulusal bayram ve genel tatil günleri yasal çalışma zorunluluğu olmayan günlerdir. Bu günlerin yanında ayrıca iş akdiyle belirlenen başka bir tatil günü var ise o gün işçinin işe gelmemesi devamsızlık olarak hesaplanmamalıdır.(Örn. Hafta tatili pazar günü olan bir işçi, Çarşamba ve Perşembe günlerinde iş gelmezse iş akdi bildirimsiz feshedilebilecektir.)

Yasada belirtilen?bir ay içinde? ibaresinden de anlamamız gereken bir takvim ayı değil işçinin işe gelmediği son günden itibaren geçen bir aylık süredir(BK.m.76/3).Ayrıca yasada belirtilen tatil kelimesinden mutlaka resmi tatil günleri anlaşılmamalı,işverenin işçiye verdiği izin de bu tatil kavramı kapsamında değerlendirilmeli ve fesih hakkın doğabilmesi için işçinin işe gelmemeyi bir ay içinde iki kez tekrarlaması gerekmektedir.[34]

Son olarak,eğer işçi bir ay içerisinde işine 3 gün devamsızlık yapar ise iş akdi işveren tarafından haklı nedenle feshedilebilecektir.
  15. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evet 5 gün ibaresi özensiz hayatından kaynaklı hastalık sebebiyle gelmemesi falan diye geçiyordu.. tam kanun maddesini yazamıcam ama bildirimli de olsa işten çıkarabilir yani..
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sınavda çıkabilir..Trabzon UEFA J grubunu kaçıncı bitirmiştir?

1484189_729981197029654_524111820_n.jpg
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmeliğe göre
    Çalışanların sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde................. işe dönüş muayenesi yaparak eski görevinde çalışması sakıncalı bulunanlara mevcut sağlık durumlarına uygun bir görev verilmesini tavsiye ederek işverenin onayına sunmak.
    cümlesindeki oşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    a)işverenin isteği üzerine
    b)işyeri hekiminin uygun görmesi halinde
    c)talep etmesi alinde
    d)işe başlamadan önce
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

b
  19. DENİZ KOCAKAPLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72524
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı
    basınçlı gaz tüplerinin periyodik basınç testi kaç yılda bir yapılmalıdır?
    bi kaynak 3 diyor diğeri 5 hangisi yeni?
    teşekkürler
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

5 diyen kaynağı paylaşır mısınız
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.