1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum.net 21 aralık sınavına hazırlık/vol.2

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    7 mi ne kaldı şurda :) ben 9da ayarladım bakalım ne kadar erteliyecem
  2. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evde olsam sıkıntı değil dışarda işim çıktı:(
    Uyu hadi bi biz kaldık forumda bide sessiz izleyiciler:)
  3. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hadi iyi geceler piller bitti
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    The End…En sonunda site rahat bi nefes aldı..:)
  5. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    GÜNAYDIN ARKADAŞLAR KİMSE YOK MU HADİ DERSE...
  6. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A Sınıfı Yangınlar: Katı madde yangınlarıdır. Soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılması ile söndürülebilir.

B Sınıfı Yangınlar: Yanabilen sıvılar bu sınıfa girer.Soğutma (sis halinde su) ve boğma (Karbondioksit, köpük ve kurur kimyevi toz) ile söndürülebilir.

C Sınıfı Yangınlar: Likit petrol gazı, hava gazı, hidrojen gibi yanabilen çeşitli gazların yanması ile oluşan yangınlardır.Kuru kimyevi toz, halen, 1301 ve halen 1211 kullanarak söndürülebilir. Elektrikli makine ve hassas cihazların yangınlarını da bu sınıfa dahil edebiliriz.

D Sınıfı Yangınlar: Yanabilen hafif metallerin ve alaşımların (Magnezyum, Lityum, Sodyum, Seryum gibi) yanmasıyla meydana gelen yangınlardır. Kuru kimyevi tozlar bu yangınları söndürmede kullanılırlar. Elektrik donanımlarının yanmasıyla oluşan yangınları ayrı bir sınıf içinde değerlendirmeyip C sınıfı yangınların içerisinde inceleyebiliriz. Elektrik akımı kesilerek müdahale edilmeli ve kuru kimyevi toz kullanılmalıdır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Aralık 2013 ---
    Elektrik yangınları D mi C mi? yoksa E mi? :)
    kursunla calısmalarda yükümlülük süresi 3 yıl mı 2 yıl mı?
  7. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam gaz olamaz ya nasıl c sınıfı kabul edılecek benım okudugum e sınıfı yangın degıl elektrık yangını olarak gecıyor dırek donanımlarla alakalı su sınıfa gırer dıye bırsey gormedım yonetmelıkte.
  8. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kursunuda 2 yıl dıye hatırlıyorm ama kesin emin degılım.
  9. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    b
  10. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1 GÜN KALA BÜTÜN YÖNETMELİĞİ EZBELİYOR HERKES HERALDE:)
  11. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar asbestin yükümlülük süresini bulamadım yardımcı olabilecek olan varmı ?
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    elektrik kontağından çıkan yangınları söndürmek için CO2 kullanılır..hatta deniz suyu bile olur..ama kimyevi toz olmaz..
    c) Çalışanlara maruziyetin sona ermesinden sonra da yapılması gereken sağlık değerlendirmeleri ile ilgili bilgi verilir. Hekim, maruziyetin bitmesinden sonra sağlık gözetiminin devam etmesi gereken süreyi belirleyebilir.

işyeri hekimi belirler
  13. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Kayıtların tutulması

MADDE 17 – (1) Asbestle çalışılan işyerlerinde işverenler aşağıda belirtilen kayıtları tutmak ve bunlarısaklamakla yükümlüdürler:

a) Asbest söküm işini yapan veya yaptıran işveren, asbest sökümünde görev alanların yaptıkları işleri, çalışma süresini ve maruziyet düzeyini belirten kayıtları tutar ve saklar. İşyeri hekimi, diğer sağlık personeli veya sağlıktan sorumlu kurum ve kuruluşlar talep etmeleri halinde bu kayıtları inceleyebilir. Çalışanlar kendilerine ait kayıtların birörneğini alabilirler. Çalışan ve/veya temsilcileri kayıtlar hakkında isimsiz olarak genel bilgileri alabilirler.

b) Asbest tozuna maruziyetin sona ermesinden sonra kayıtlar en az 40 yıl süreyle saklanır.

c) İşyerinin çalışanlarıyla devri halinde kayıtlar devredilen işletmeye teslim edilir.

ç) İşyerinin kapanması halinde kayıtlar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne teslim edilir.
  14. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADAŞLAR ŞİMDİDEN HERKESE BAŞARILAR DİLİYORUM SİTENİN BANA ÇOK YARARI OLDU HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM UMARIM HEPİMİZ HAKKIMIZI ALIRIZ :)
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İNCE TÜYO

(2) İşveren, biyolojik etkenin ortama yayılmasına ve insanda ciddi enfeksiyona veya hastalığa sebep olabilecek herhangi bir kaza veya olayı derhal Bakanlığa ve Sağlık Bakanlığına bildirir. her ikisine hem çalışma hem sağlık bakanlığına

(10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir. ölüm varsa sadece çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına....sağlık bakanlığına bildirilmiyor ölümler
    okulu zor buldum 2.5 saat sürüyo..napacam:)
  16. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam sımdı notlarda gordum 3 yazmısım ama yınede sizde bakın.
    gurultude 6 ay titresımde 2 yıl kronık kursun 3 yıl akut arsenık zehırlenmesı 1 ay
    basınc degısıklıgı nedenıyle gorulen akut,silikoz,benzen,lösemi,pnömökonyoz için 10 yıl.
  17. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ay bende okulumu zor buldum trafik olmazsa 15 dakika sürüyor :):)
  18. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    biz ne yapalım:) sabah 6-45 treni ile gidecegm 5 te kalkıcam ankarada google maps cıktısı ıle okul ara:)
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ya..benim beykozdan gidiyorum üsküdar oradan vapurla emiönü oradan bin git çapa..çapadan sonra taksi bulana kadar tepeye yayan çık 15 dk..neyse tepe yolunu ezberledim eski istanbul ya çok karışıktı
  20. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Pnömokonyoz meslek hastalığı

MADDE 20 – (1) Pnömokonyozun meslek hastalığı sayılabilmesi için, sigortalının, havasında pnömokonyoz yapacak yoğunluk ve nitelikte toz bulunan yeraltı veya yerüstü işyerlerinde toplam olarak en az üç yıl çalışmış olması şarttır.

(2) Ancak, havasında yüksek yoğunlukta ve pnömokonyoz yapacak nitelikte toz bulunan yeraltı ve yerüstü işyerlerinde meydana gelmiş, klinik veya radyolojik bulgular ve laboratuar muayeneleriyle süratli seyrettiği ve ağırlığı saptanmış olgularda Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunun kararı ile üç yıllık süre indirilebilir.