1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum.net 21 aralık sınavına hazırlık/vol.2

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    yükümlülük :
    c) Çalışanlara maruziyetin sona ermesinden sonra da yapılması gereken sağlık değerlendirmeleri ile ilgili bilgi verilir. Hekim, maruziyetin bitmesinden sonra sağlık gözetiminin devam etmesi gereken süreyi belirleyebilir.

Kayıtların tutulması

b) Asbest tozuna maruziyetin sona ermesinden sonra kayıtlar en az 40 yıl süreyle saklanır.

Sağlık gözetimi

MADDE 16 – (1) Çalışanlar aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurularak sağlık gözetimine tabi tutulur.

a) Bu Yönetmelik kapsamındaki işleri ilk defa yapacak kişinin, önce işyeri hekimi tarafından genel sağlık durumu değerlendirilir ve Ek-I’de belirtildiği şekilde, özellikle solunum sistemi muayeneleri başta olmak üzere genel sistemik fizik muayene ile diğer tetkik ve kontrolleri yapılır. İşyeri hekimi, risk değerlendirmesi ve ölçüm sonuçlarını dikkate alarak çalışanların sağlık durumlarını değerlendirir ve değerlendirme sonucuna göre akciğer radyografilerini uygun sürelerle tekrarlar, bu süre 2 yılı aşamaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Aralık 2013 ---
    bana öğretme..ben bunları aylar önce öğrendim..yanlışsın
    yükümlülük nedir fatma hanım...o adamın işi bıraktıktan sonra" ben meslek hastasıyım" diyebilmesi için gereken en uzun süredir...40 yıl mıdır bu aklınız alıyor mu
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    herkes nasıl biliyosa öle yapsın o zaman by
  3. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    helyum ne yanıcı ne yakıcı ASAL GAZ yani soy gaz kaynakta vs. koruyucu haz olarak kullanılır
  4. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    tcgo..benim hatlar yandı

galiba fatma hanım haklı

yükümlülük süresi: işin bitiminden meslek hastalığı hakkının savunulabilmesi için geçen en uzun süre

asbestte kayıtlar en az 40 yıl saklanacağına göre, yükümlülük süresi 40 yıl olur evet..çetin bey de haklı
    periyodik kontroller 2 yıl akciğer grafisi
    sağlık gözetimlerinin süresini işyeri hekimi belirler
  5. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bence sen artık bırak yada bir saat filan hava al kafayı dinle sonra başla son gün stres yaptık iyice ama iyi gececek merak etme
  6. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yazmışken hepsini yazalım

gürültüde 6 ay
    titreşim 2 yıl
    ışık sendromu 2 ay
    basınç akut 3 gün kronik 10 yıl

özel olarak bir de maruziyet süreleri vardır

gürültülü ortamda en az 2 yıl çalışmak
    85 db ve üzeri en az 30 gün çalışmak gerekir M.H iddasında bulunabilmek için
    yokk..sınav bitsin dinleneceğim..kızıltepeye gideceğim 10 gün sonra
  7. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yaw ben üniversite sınavında bu kadar gerilmedim :)
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    tamam..asıl gerginlik sınav ile sonuçlarının açıklanacağı zaman aralığında olacak çetin bey...özürdilerim haklıydınız..okudunuz değil mi
  9. uğur göçer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17619
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar birde Latend Süresi var, hastalık yapan etkenlerin vücuda alınmasından sonra, hastalığın ortaya çıkmasına kadar geçen süre. Uyku dönemi de deniyormuş
  10. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ya bence sınavdan sonra belli olur gecip gecmediğin ben C sınavından 75-76 alırım diyordum sınav sonrası.... 78 geldi puanım 1-2 yanılma ile tahmin ediyorsun
  11. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    estagfurullah özür dilenecek bir sey yok... aslında hepimiz aynı seyi soyluyoruz ama farklı yollarla soyluyoruz:)

insallah yarın sınavda kafamız karısmaz :) önemli olan o
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    özrümü geri alıyorum..yanılmamıştım

yükümlülük süresi arkadaşlar...işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren M.h iddiasında bulunabilmesi için verilen en uzun süredir..işçi bu süre zarfında asbestte yükümlülük 3 yıldır..araştırdım ispatlayacağım..3 yıl içerisinde yükümlülük zamanına uymayıp hastalığının tespiti için başvurmak zorundadır..fakat SGK çöyle bir kolaylık sağlamıştır.." eğer işçi yükümlükük süresinde gecikirse, devlet olarak işyerinde saklama zorunluluğu bulunan sağlık kayıtlarından kişisel dosyalardan tespite mümkündür..benim dediğimi araştırın göreceksiniz..
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yükümlülük süresi nedir?

bu konu yeterince bilinmemektedir, çoğu zaman işverenin "yükümlülüğü " olarak sanılmaktadır. çalışanlar meslek hastalığına yakalandığında Devlet tarafından bedava tedava edilmektedirler..söz konusu yükümlülük" devletin" yükümlülüğüdür.

çalışanın bu tedavi hakkından yararlanabilmesi için;

1- işten ayrıldıktan itibaren yasa ile belirlenmiş olan yükümlülük süresi zarfında, işle ilgili hastalığa yakalandığını ve M.H olduğunu savunabilmesi için Resmi Kurumlara başvurması gerekir..
    Asbestte yükümlülük süresi 3 yıldır..yani asbestte çalışan işçinin 3 yıl içerisinde , o işyerinden kaynaklanan M.H yakalandığını savunabilmesi için verilen süredir yükümlülük süresi arkadaşlar

40 yıl ise, işçi özlük dosyasının sağlık kayıtlarının işveren tarafından saklanma süresidir ve bu işverenin yükümlülüğüdür..buradan ayırt edebilir..kayıtlar işverenin kontrolünde yükümlülüğünde, yükümlülük süresi ise devletin himayesinde..

Fakat, SGK bununla yetinmeyip, işçi M.H ile ilgili devlet tarafından uygun görülen yükümlülük süresini zaman aşımına uğratsa dahi, başvurması halinde sgk ; işyerinde saklı tutulan işçi özlük dosyalarından soruşturma inceleme yaparak, işçinin o işyerinden yahut daha önceki bir işten M.H na yakalandığını ispatlamak için girişimlerde bulunur..

işçinin sağlık dosyalarının asbestte en az 40 yıl saklanmasının sebebi şudur: asbestte "3" yıl yükümlülük verdiler, lakin asbestin maruziyet etkisi uzun vadeli olabileceğinden etkisini yıllar sonra gösterebileceğinden dolayı 40 yıl kadar bir süre verdiler sağlık kayıtlarının saklanmasının sebebi SGK nın işçinin yükümlülük süresini kaçırmasından sebep inceleme yaparak işçinin haklarını savunabilmek içindir bu süre
  14. funnyman043 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba arkadaşlar C sınıfı uzmanım sıkıştığım anlarda forum çok işime yarıyor. çok yardımcı oluyorsunuz bilgilerinizde yararlanıyorum özelllikle bianegro arkadaşım kanıtlı yönetmelik alıntılı cevaplar verdiği için kafamda hiç bir türlü soru işareti kalmıyor. lakin hap bilgilerdeki kısa ve anlamsız notlar ile sadece sınavda başarı sağlanır, sağlanabilirse tabi. sınavdan sonra kazandınız diyelim tekrar yönetmelik kanun okumak zorunda kalacasksınız. az önceki paylaşım için bianegro arkadaşıma katılmakla birlikte bir kaç ilave yapmak istiyorum. yükümlülük süresi kanunla sağlanan yardımlardan yararlanabilmek için sigortalının meslek hastalığına sebep olan işinden fiilen ayrıldığı tarih ile meslek hastalığının meydana çıktığı tarih arasında geçecek azami süreye yükümlülük süresi denir. peki bu yükümlülük sürelerini nasıl bilebiliriz. her zaman olduğu gibi yardımıza yönetmelik koşuyor. ÇALIŞMA GÜCÜ VE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBI ORANI TESPİT İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ 18. maddesine göre
    Meslek hastalıkları listesi

MADDE 18 – (1) Meslek hastalıkları, Meslek Hastalıkları Listesinde (Ek-2);

a) A Grubu: Kimyasal maddelerle olan meslek hastalıkları,

b) B Grubu: Meslekî cilt hastalıkları,

c) C Grubu: Pnömokonyozlar ve diğer meslekî solunum sistemi hastalıkları,

ç) D Grubu: Meslek bulaşıcı hastalıklar,

d) E Grubu: Fizik etkenlerle olan meslek hastalıkları,

olmak üzere beş grupta toplanmıştır.

ve tabi bu kadar la sınırlı değil mesala fiziksel etmenlerle olan meslek hastalıklarında ayrıntılı olarak yönetmeliğin eklerine bakıyoruz işte bu yüklediğim dosyada tüm yükümlülük süreleri var bol şans herkese sınavda

Ekli Dosyalar:

15. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADAŞLAR ŞU ANDA NE YAPIYORSUNUZ? ÇALIŞMAYI BIRAKAN VAR MI?
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

allah razı olsun..öncelikle çok teşekkür ederim funnie bey..sizin gibi doğru değerleri lutüfları farkedebilen, bildiğini sanmayıp en doğrusunu içindeki garezi ihraç edercesine saf dışı bırakarak vicdanının sesine kulak vererek ve işini dürüst öğrenen ve yapan isg ciler olduğu için çok mutlu oldum..inanın çok minnettarım, çoğu uzmanımızın yanlış düşüncesiz hatta bilgi eksiklikleri içerisinde yönlendirmelerini buradan bakmaktayken farkediyorum ve bilgi olarak kapasitem sınırlı olduğu halde aklım mantığım yattımıyor o yorumlara..neyse allah tekrardan razı olsun..sizin gibileri türkiyeyi kurtaracak kişilerdir..ben inceliyorum..
  17. Filiz orhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Co patlayıcı yani yanıcı (yangından)helyum yanıcı (uçanbalon)
  18. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HOCAM HELYUM ASAL GAZ HICBIR GAZLA TEPKIMEYE GIRMEDEN NASIL YANIYOR ?
  19. Filiz orhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evdeki uçan balon mumda patlayıp ateş çıkarmıştı.söyledikleriniz doğru tamamen tecrübe
  20. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HERKES KENDİ DERDİNE DÜŞTÜ HERALDE KİMSECİKLER YOK ORTALIKTA:)