1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum.net 21 aralık sınavına hazırlık/vol.2

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    b şıkkında sadece kimyasal diyor dikkat et !
  2. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    il özel idarise ve belediye olmaz..işveren uygular extra acil durum planını
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Aralık 2013 ---
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelik, tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla, yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için alınması gerekli önlemler ile ilgili usul ve esasları belirler.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; mevcut, öngörülen veya endüstriyel bir kimyasal prosesin kontrol kaybı esnasında oluşacağı beklenen tehlikeli maddeleri, Ek I’in Bölüm 1 ve Bölüm 2’sinde belirtilen sınır değerlere eşit veya üzerindeki miktarlarda bulunduran alt ve üst seviyeli kuruluşlara uygulanır 9, 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 inci maddeler sadece üst seviyeli kuruluşlara uygulanır.
    b) Bu Yönetmelik; mevcut, öngörülen veya endüstriyel bir kimyasal prosesin kontrol kaybı esnasında oluşacağı beklenen tüm kuruluşlara uygulanır.

sadece üst seviyeli kuruluşlara olacaktı yanıt..tüm deil
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yanıt b şıkkı..yanlış...
  4. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Elçiye zeval olmaz ben de bilememiştim sorayım dedim zaten bu kadar kasacaklarını sanmıyorum
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    tabi kide..püf noktayı farkedelim yeter da...benim çalışmam 20 dk sonunda bitiyor..ondan sonra soru çözeriz ama basit sorular
  6. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iyi yada kötü geçsin şu stresten kurtulacam ya ona seviniyorum .
  7. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam cıkmıs sorularda her sınavda bu sekılde 2-3 soru cıkıyor cok asırı ayrıntı yonetmelıgı yanına acıp koysan bıle hatanın nerde oldgnu zor farkettıgın sorular tekrar soyluyorum hepsi,hiçbiri gibi ifadeler varsa yada sorudan bırsey anlamazsınız sıkları ıyı okuyun bazen 3 sık + diyorsa bir şık - diyor konudan ve sorudan hıc anlamadan bu sekılde cevabı cıkan sorular var inş hepimiz basarılı oluruz.
    İYONLAŞTIRICI RADYASYON:DERİ VE MUKOZA,GÖZ İLTİHABI,AKCİĞER KANSERİ,ANEMİ
    MOR ÖTESİ IŞIKLAR:GOZ KAMASMASI,DERIDE GUNES YANIKLARI,KKD SİZ CALISMAK KALICI KORLUK YAPABILIR
  8. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hiç biri renk körlüğü yapmaz renk körüğü doğuştan olan birşey renk körlüğü görüncee kaçırmayın derim
  9. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    ARKADAŞLAR BENCE BU SORU SORMA TARTIŞMAYI BIRAKIN oturun spot bilgilere bakın ve güzel biuyku çekin. Böyle daha çok karıştıracaksınız. Hepinize başarılar..
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    sınav belge kağıdını toplamıyorlar..arkasına 1 den 100 kadar rakamla..sınav sonlarına doğru kodladıklarını geçir oraya..gözetmen birşey derse şunu söyle : ben bana ait olanı alıyorum, bakanlığın ne sorusunu kaydediyorum ne de alıyorum, ben benim düşüncelerimle benim işaretlemiş olduğum ve bana ait olan bilgileri alıyorum" de..ozaman bir halt edemez..ben öyle yapmıştım
  11. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1 soruyu 5 defa okumaktan vaktim kalırmı acaba
  12. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    isg kurulu yıllık planı vs. için ilgili il müdürlüğüne bilgi veriliyormu kafa gitti
  13. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar ben bişi sorcam ...bu kimyasal maddelerin bir arada depolanmasında bir tablo var yükleyemedim ama bu tabloyu ezberlemenin kolay mantığı varmı ayrıca birde havadan hafif gazlar tavanda ağır gazlar tabnada toplanır değilmi? mesela karbondioksit havadan ağır ve tabanda toplanır doğrumu?
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    hayırdır nere gitti kafa takma kafayı peşine gitsin bırak
  15. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bugün derste basınçlı kapları anlatan hocaya basınçlı tüplerin periyodik kontrolünü sorduk. Bu konu da benim de net bilgim yok dedi adam:D
    Mantığıma yatanı yapcam artık...
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    g) İşyerinin iş sağlığı ve güvenliği durumuyla ilgili yıllık bir rapor hazırlamak, o yılki çalışmaları değerlendirmek, elde edilen tecrübeye göre ertesi yılın çalışma programında yer alacak hususları değerlendirerek belirlemek ve işverene teklifte bulunmak,...

kurulun dışarısıyla işi yok..işverene hep..yıllık çalışma planı işyerine hastır..kimselere göstermeye gerek yok
    ya..offf alla ise..sözlü olmuyoruz ne heyecanı yapacaz yazılı bu ..seninle önündeki kağıt arasında olan bir durum..4 tane şık var uygun olmayanı seç..5 defa okuma ikinciyi oku bas..emin ol doğruysa doğrudur..
    al..sınavda bu soru gelecek olsa 30 sn içinde kodlayamaman için hangi sebep var..

40. Aşağıdakilerden hangisi risk değerlendirme sürecinde dikkat edilmesi gereken prensiplerden değildir?
    a) Risk algılamasının çalışandan çalışana değişkenlik gösterdiği göz önünde bulundurulur
    b) Sadece çalışanlar değil ziyaretçiler, taşeron firma elemanları gibi işyerindeki tehlikelerden etkilenecek herkes dikkate alınır
    c) Önlemler değerlendirilirken toplu korunma önlemlerine kişisel koruyucu donanımlara kıyasla öncelik verilir
    d) Risk değerlendirmesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğindeki ilgili maddelere uygun şekilde yürütülür
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    soru anında düşüyor..yanıt D şıkkı...risk değerlendirme yönetmeliğin deki maddelere göre yürütülür
    yanıltıcı ve zaman kaybettirici şık A şıkkı..
    sınavda eğer ki bir şık çok okumayı gerektiriyorsa o şıkı asla kodlama..ve takılma diğer seçeneğe yönel
  18. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    o hocaya sen neden ordasın demedinmi :):)
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    44. İnsan makine ara kesiti ile gösterge ve kontrol panellerinin tasarımını konu edinen ergonomi alanı aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Bilişsel ergonomi
    B) Fiziksel ergonomi
    C) Organizasyonel ergonomi
    D) Yönetimsel ergonomi
    42. Gürültü kontrolünde uygulanan “Gürültü perdesi” ne tür bir risk kontrolüdür?
    A) Gürültünün kaynağında kontrolü
    B) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    C) Gürültünün alıcıda kontrolü
    D) Gürültünün makine üzerinde kontrolü
    45. Acil durum müdahale prosedürleri ne tür tedbirlerdir?
    A) Temel güvenlik tedbirleri
    B) Önleyici tedbirler
    C) Kontrol tedbirleri
    D) Sınırlayıcı tedbirler
    heyecana kapılanlar bu soruyu a seçerler
    49. Kadın çalışanlar her ne şekilde olursa olsun gece postasında kaç saatten fazla çalıştırılamaz?
    a) Kadınlar gece postalarında çalıştırılamazlar
    b) 7,5 saat
    c) 8 saat
    d) 11 saat
  20. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kanserojen madde açığa çıkartan işlemler:
    1. Üreamin üretimi.

2. Kömür kurumu, kömür katranı ve ziftinde bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonlara maruziyete neden olan işler.

3. Bakır-nikel cevherinin kavrulması ve elektro rafinasyonu işleminde açığa çıkan toz, serpinti ve dumanamaruziyete neden olan işler.

4. Kuvvetli asit işlemi ile isopropil alkol üretimi.

5. Sert odun tozuna maruziyete neden olan işler.
    EINECS: mecut kimyasal maddelerin avrupa envanteri
    CAS: kimyasal abstrakt servis numarası
    Ppm: ml/ m3