1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum.net 21 aralık sınavına hazırlık/vol.2

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    acaba yeterince hazır mıyız sınava..kafam harbiden karşık
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Aralık 2013 ---
    boşver..gelmez sınavda
  2. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benden yüksek yapıyon hep. Senin iyi ya. Geçersin.
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    hayırlı geceler herkese..arkadaşlar
  4. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soru 79:
    Grizulu maden ocakları için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

a) Bütün grizulu ocaklarda, herbiri tek başına ocağın havalandırılmasını sağlayacak güçte, birinin herhangi bir nedenle durması halinde, diğeri derhal, çalışacak durumda, iki havalandırma grubu bulunacaktır.

b) Vantilatörler ve aspiratörler, ancak, fenni nezaretçinin emriyle durdurulur. Ana vantilatör ve aspiratörler birbirinden bağımsız iki ayrı enerji kaynağına bağlanırlar. Birinin durması halinde, diğerinin ocak havalandırılmasını aksatmayacak en kısa sürede çalışması sağlanır.

c) Grizulu ve yangına elverişli kömür damarlarının bulunduğu ocaklarda, tüm işçiler, çalışma süresince, yanlarında karbonmonoksit maskesi taşımak zorundadırlar.

d) Önemli grizu birikintileri, tehlike doğurmayacak biçimde ve büyük bir dikkatle temizlenir. Pek az miktarda grizu olduğunda, grizu birikmeleri, doğrudan basınçlı hava verilerek giderilmelidir.
  5. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    uyku yok bana :(

D mi
    çok stresim yaa
  6. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Sakin ol.. Hepimiz öyleyiz..
    Soru 80:
    Maden ocakları ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

a) Bütün grizulu ocakların, havalandırma planında saptanan istasyonlarında, en geç 10 günde bir hava ölçmeleri yapılır. Havada % 1 den çok metan saptandığında, bu oran, % 1 in altına düşünceye kadar, ölçümler aralıksız sürdürülür.
    b) Kullanılacak taş tozu, olabildiğince nem tutmayacak, silis içermeyecek, içinde % 1,5 dan çok organik madde bulunmayacak ve sağlığa zararlı etki yapmayacak nitelikte olmalıdır.
    c) Barete takılacak cinsten elektrikli (akümülatörlü) lambalar, çalışma sırasında, zorunlu haller dışında, baretten çıkarılamaz; elde veya başka bir yerde taşınamaz. Lamba kabloları yeterli uzunlukta olacak; gergin olarak kullanılmayacaktır. Ocak lambalarının yanma süresi, en az 8 saat olmalıdır.
    d) Yeraltındaki tesis ve aygıtları, gerilimin aşırı yükselmelerine karşı korumak amacıyla, yerüstünde, gerekli yerlere, parafudr vb. koruyucular yerleştirilir.
    Gece gece çok uzun bi soru oldu yalnız:)
  7. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Herkes gitti galiba ben de gideyim:)
  8. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    c mi
  9. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADAŞLAR BU KADAR STRES OLMAYIN YA BENİMDE 2.GİRİŞİM OLACAK 68 DEN KALDIM VE EMİN OLUN ÇAIŞTIĞIM BİLGİMLE 80 YAPABİLECEĞİM BİRSINAVDI 20 TANESİNİ FİLAN BİLMİYORDUM AŞIRI AYRINTI DUSUNUP STRESE GIRMEYIN SAYFADA 5-6 KISI BU BILGILERI ILE 85-86 LIK BİLİYOR ZATEN STRES YAPARSA 75I KESIN YAPAR SIKINTI ETMEYIN KENDINIZE.
  10. mdogan79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadslar, kontrol yöntemlerinden: kişiyi tecrit etmek nasıl bir kontroldür?
  11. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar;
    Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliğine göre Risk değerlendirmesinin yenilenmesi süresi en fazla ne kadardır?

Bir de kimyasal maddelerle çalışmada yükümlülük süresi?
  12. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    D
    kullanıcı ıle kısı arasında
    2 yıl
  13. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  14. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hocam yükümlülük süresi mi? risk değerlendirme mi 2 yıl?
  15. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar net olarak öğrenmek istediğim ve bilgisinden kesinlikle emin olanlardan cevap almak istiyorum bu konuda kafam iyice karıştı

basınçlı tüpler ( kaplar değil dikkat ! ) HİDROSTATİK DENEY TESTLERİ kaç yılda bir yapılır (periyodik kontrol sormuyorum dikkat ! katsayıda sormuyorum dikkat ! iş ekipmanlarında geçen periyodik kontrolüde sormuyorum dikkat
  16. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    basınçlı tüplere hidrostatik deney testini ilk kez senden duyuyorum hocam? benim bildigim periyodik kontrol var sadece?
  17. mdogan79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadslar, kontrol yöntemlerinden: kişiyi tecrit etmek nasıl bir kontroldür? kontrol yöntemleri hiyerarşisine göre: ortama yönelik mi yoksa kişiye yönelik kontrol yöntemi mi
  18. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kişiye yönelik kontrol ya da alıcıya yönelik de diyebiliriz
  19. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kişi ile kaynak arasında yöntemdir yani ortam arasında ikiside olur !
  20. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar emin değilsek cevap verip kafa karıştırmayalım kimyasallarda risk değerlendirmesi kesin olarak 5 yıl

Yükümlülük süresi kimyasaldankimyasala değişir sonuçta bir civa ile çalışanın amonyakla çalışanla yükümlülük süresi aynı olma