1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum.net 21 aralık sınavına hazırlık/vol.2

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sorulara halen cevap alamadım, lütfen bilen varsa cevaplasın? yönetmelikte bulamadım?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Aralık 2013 ---
    hocam başka bir yerde 6 yıl olarak gördüm, yönetmelikte böyle bir sey yok? tüzükte mi var 5 yıl oldugu?
  2. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kaçaklar !!! geldiniz mi:)))
  3. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hocam 5 yıl eskidendi ! açıp okursanız risk değerlendirme sürelerini görebilirsiniz kimyasallar çok tehlikeli sınıfa girdiği için çok tehlikeli sınıflar için risk deg 2 tehlıkelı ıcın 4 az tehlıkelı ıcın 6 dır !
  4. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliğine göre Risk değerlendirmesinin yenilenmesi süresi en fazla ne kadardır?

A)1 yıl B) 2 yıl

C) 3 yıl D) 6 yıl

cevap 6 dyor? sıklarda 5 yok... ya soru yanlış ya da baska bir yerde var bu bilgi
  5. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6 ola

6 olamaz 6 olması için kimyasalların az tehlikeli sınıfta yer alması gerekir ki buda zor ihtimal
  6. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    6 dogru ... dikkat edin en fazla diyor :)
  7. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya çok özür dilerim benim notlarımda vardı da her dakika yönetmelik değişiyor ayak uyduramıyoruz
  8. Özlem Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32007
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    bence ortama yönelik kişiye yönelik sadece KKD ler var
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bana kimyasal maddelerin risk değerlendirmesinin 5 yılda bir yapıldığına dair bir kaynak gösterebilirmisiniz hocam ? ayrıca 5 yılda bir dediniz az önce şimdi en çok 6 yılda bir diyorsunuz böyle birşeyde yoktur !

size şöyle diyeyim ozaman
    yeni bir madde ile çalışmada
    teknoloji değiştiğinde
    kaza hastalık oldugunda
    proses değişikliğinde risk değerlendirmesi süreye bakılmaksızın tekrarlanır ! fakat bu durumlar yok ise kimyasal madde çok thlikeli sınıfa girdiği için 2 yılda bir dir kaynak göstermemi isterseniz risk değerlendirme yönetmeliğine bakın derim!
  10. Özlem Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32007
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    kim
    evet kesinlikle 2 yıl risk değerlendirmesi, yükümlülükler maddeye göre değişiyor
    bbb
  11. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Risk değerlendirmesinin yenilenmesi

MADDE 12 – (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

Endüstriyel kimyasallar, gübreler ve zirai kimyasal ürünlerin bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan
    işini yapacan aracılar

Az Tehlikeli
    sınıfına gırdıgı ıcın cevap : 6 sene olacak.

12. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    bu soruda şöyle bir çelişki var. bir işyerinde kimyasal kullanımı olması o işyerinin kesinlikle çok tehlikeli sınıfta olacağını göstermez. tehlike sınıfları belirlenirken yapılan asıl iş dikkate alındığına göre az tehlikeli veya tehlikeli sınıftaki bir işyeri de pekala az miktarda kimyasal madde kullanıyor olabilir... böyle değerlendirdiğimizde az tehlikeli sınıfta olsa bile en geç 6 yılda RD yenilenmesi gerekiyor. doğru cevap 6 olmalıdır.
  13. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADAŞLAR LÜTFEN BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERDE TAHMİNLERİNİZLE CEVAPLAR VERMEYİN HERKESİN KAFASI KARIŞIYOR YÖNETMELİKTEN ALINTI YAPARAK CEVAP VERELİM YADA BİLEN BİRİ YAZARSA HEPİMİZ DAHA NET ÖĞRENMİŞ OLURUZ.
  14. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    51. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik gereği otomatik yağmurlama sistemi ile ilgili hangisi
    yanlıştır?
    a) Yapı yüksekliği 30.50 m‟den fazla olan konut haricindeki bütün binalarda yapılması mecburidir
    b) Düşük Tehlike ve Orta Tehlike-1 kullanım alanlarında, bir adet standart yağmurlama başlığı en çok 31
    m2 alanı koruyacak şekilde yerleştirilebilir.
    c) Yangın güvenlik sisteminin sürekliliğini sağlamak için 6 adetten az olmamak kaydıyla sistemin
    büyüklüğüne göre yeterli miktarda yedek yağmurlama başlığı ve başlığın değiştirilmesi için özel
    anahtarlar bulundurulur.
    d) Sistemde basınç düşürücü vana kullanılması hâlinde, her bir basınç düşürücü vananın önüne ve
    arkasına 1‟er adet manometre konulur.

76. Toplam çalışan sayısı 1001 olan ve A:İş sözleşmeli çalışanların sayısı: 600, B:Diğer (statü hukukuna bağlı) çalışanların sayısı: 401 olan bir işletmede B sendikasından kaç çalışan temsilcisi görevlendirilmelidir?
    a)1 b) 2 c) 3 d) 4
    77. Yıkım işleri için izin alınması veya çalışma yapılan herhangi bir yapı veya ortamda asbest veya asbestli malzeme bulunduğu şüphesi varsa hangi Yönetmelik hükümleri uygulanır?
    a) Asbestle çalışmalarda uyulacak sağlık güvenlik işleri yönetmeliği
    b) Tehlikeli atıklar yönetmeliği
    c) Kanserojen ve Mutajen Maddeler Yönetmeliği
    d) Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili hükümleri

doğan bu sorularda bir tuhaflık yokmu 51 ben önceden d şıkkı diye cevap verildi sanıyordum şimd b deniyor
    76 c olması gerekirken cevap b
    77 de cevap d verilmiş ama a olması gerekmiyormu
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    51..b işte...21 m2 alanı koruyacak biçimde

76..1001 kişi VE A sendikası ele alınıyor..1001 de 5 çaçlışan temsilcisi..501 den itibaren 3 çalışan temsilcisi olur ya, A sendikasına bağlanıyor..toplan 5 in 2 tanesi de B sendikasına çalışıyor

77. sorun yok yönetmelikte geçiyor yıkım diyor asbest yıkım özel yıkımdır
  16. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşçinin işe iade davasını kazanmasıyla birlikte işe başvurusu halinde işe tekrar başlatılmaması neticesinde talep edebileceği tazminatın adı nedir?

a)Kıdem tazminatı
    b)İhbar tazminatı
    c)İş güvencesi tazminatı
    d)Manevi tazminat
  17. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    C mi zormuş bu soru
  18. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam cevap a imiş birkac denemede cozulmus kursta cozen arkadaslarda olmus bende soyle bı fıkır yuruttum.Yönetmelikte soyle gecıyor "İşveren genede işbaşı yaptırmaz ise en az 4 en çok 8 aylık maaşını tazminat olarak alır." diyor ne tazminatı oldugunu yazmamıs yonetmelık. Tazmınat demıs net bırsey yazmamıs ama genelde ıs hukuku ıle alakalı cumlelerde bır aralıktan bahsedıyorsa bu kıdemle alakalı oluyor yanı en az 4 en cok 8 aylık dıye bır ıfade varya bu neye gore 4 ay yada neye gore 8 ay bu kıdemlerı sonucunda belırlenıyordur ondan kıdem tazmınatı olarak gecıyordur.
  19. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    46. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda hangisi yanlıştır?
    a) İşveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar.
    b) 6331 sayılı İSG Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
    c) İşveren iş güvenliği uzmanına İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde
    belirlenen kriterlere uygun bir yer göstermek zorundadır.
    d) İş güvenliği uzmanı, Tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmede 1500 işçi çalışıyorsa tam zamanlı çalışır
  20. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    b dedim gitti:)
    dıger 3 unden emın olduugm ıcın b dedım hocam aylık kabul edıldıgı ıcın mı b sıkkı yanlıs?
  21. Tgco İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende anlamadım bana göre hepsi doğru :) bilen varsa açıklarsa iyi olur