1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgip projesi,11-12-13 kasım tarihlerinde barceló ankara altinel otelinde başarıyla sonlandırıldı

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 17 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İSGİP Projesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcıları Sayın İsmail Gerim ve Burhanettin Kurt ile Daire Başkanları Sayın İsmail Gültekin, Furkan Yıldız ve Ergün Can’ın katılarıyla, 11-12-13 Kasım tarihlerinde Barceló Ankara Altinel otelinde başarıyla sonlandırıldı.

  Projenin kapanış gününde bir konuşma yapan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın İsmail Gerim, “Türkiye'de bir şeylerin değişmesi gerekiyor, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının değişmesi gerekiyor. Bu hepimizin ortak bir isteği. Yaşanan iş kazaları ve ölümler hepimizin canını yakıyor. Tabii bu değişim, dönüşüm süreci kolay olmayacak, bunun da farkındayız. İyi ülkeleri örnek alıyoruz. Ekonomik anlamda gelişmeler kaydedildi ancak iş sağlığı ve güvenliği noktasında baktığımızda durum, aynı sonuçları göstermiyor. Dolayısıyla artık kalkınma ve gelişme ile beraber bunu nasıl halledeceğimizi de çözmemiz gerekiyor. Arzuladığımız hedefe varmak için her şeyin kanuni düzenleme olmadığını, kültür ve davranış değişikliği olmadan sorunların düzelemeyeceğini artık çok iyi biliyoruz ve İSGİP gibi projeleri bir davranış ve kültür değişiminin gerçekleşmesi için bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

  Kapanış gününde projenin hazırlık, yürütüm aşamaları ile ilgili bilgiler verilerek proje ve diğer iş sağlığı ve güvenliği konularıyla ilgili genel bir değerlendirme yapıldı.

  Genel değerlendirmeden altı çizilebilecek bazı satır başları;

  - AB projesi olan, 4 milyon € bütçeli, Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi (İSGİP) 2010-2012 yılları arasından yürütüldü.
  - 5 ilde, maden, inşaat ve metal sektörlerindeki 128 işyerine; İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kurulmasına yönelik danışmanlık hizmeti verildi.
  - Proje çıktıları konusunda toplam 2.000 iş sağlığı ve güvenliği profesyonelinin eğitimi gerçekleştirildi.
  - İnşaat, maden ve metal sektörlerindeki pilot işletmelerde sırasıyla %35, %10 ve %21 oranında iyileştirme gerçekleştirildi.
  - İSGİP’ i hem eğitimlerle daha fazla işyerine hem de yeni sektörlere yaygınlaştırmak için 10 milyon TL’lik İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak 2013-2016 yıllarında Yatırım Programına alındı.
  - Van`dan Tekirdağ`a, Trabzon`dan Hatay`a toplam 33 ilde; Maden, İnşaat ve Metal sektörlerinden 2.500 iş sağlığı ve güvenliği profesyoneline 3`er günlük eğitim verildi.
  - Eğitimlerde; İSGİP iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ve buna yönelik uygulamalar ele alındı.
  - 90 kişilik eğitici kadrosuyla toplam 2.500 saat süren eğitimlerde 5.000 rehber, 2.500 eğitim materyali dağıtıldı.
  - Eğitimlerden memnuniyet oranı %90 olarak gerçekleşti.
  - Eğitimlerde katılımcıların başarısı ön test ve son test uygulanarak ölçüldü ve ön test puanına göre son test puanındaki artış %55`den %80`e çıktı (ön test puanına göre son test puanındaki artış %44 olarak tespit edildi.).
  - Projenin bundan sonraki aşamasında yüksek risk taşıyan sektörlerde İSG-YS modellerinin geliştirilmesi planlandı. (tekstil, deri, gıda, mobilya, kimyasal ürünlerin imalatı sektörleri).

  Ayrıca planlanan bir sonraki aşamada,(Aksiyon Planı)

  - 2015 yılından itibaren ilk önce her bir hedef sektör için 4`er işyeri olmak üzere toplam 20 işletmede 15`er günlük saha ziyaretleriyle sektörlere özgü İSG-YS`lerin geliştirilmesinin ve uygulanmasının sağlanması ve hedef sektörlere özel İSG-YS rehberleri hazırlanmasının amaçlandığı bilgisi verildi.

  - 2016 yılı sonuna kadar geliştirilen İSG-YS`lerin yaygınlaştırılması için her sektörden 10`ar işyeri olmak üzere toplam 50 işyerinde de en az 5`er günlük danışmanlık ve çalışma ziyaretinin gerçekleştirileceği açıklandı.


  - Daha ileri dönemlerde ise elde edilen çıktıların e-öğrenme portalı ile ülke geneline yaygınlaştırılması için çalışmaların olacağı duyuruldu.


  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

  [​IMG]
  [​IMG]