1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgkatip sisteminde çalışma şekilleri kısmi süreli gözüküyor

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Nurden Gülay tarafından 8 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Nurden Gülay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Sistemde bütün firmalarımızda çalışan doktor ve uzmanların çalışma şekli kısmı süreli gözüküyor. Osgb içe atamada çalışma şekilleri de kısmi süreli gözüküyor. Şimdi yeni firma ekleme yapmak istediğimde şu uyarıyı veriyor 'ilgili personelin kısmi süreli ve hatalı aylık fazla mesai süresi kullandığı sözleşmeleri mevcut önce bu sözleşmeler silinmeli ya da iptal edilmelidir.' Benim şimdi ne yapmam lazım ? Uzman ve doktoru silip tekrar tam süreli diye içe atama yaparsam bu seferde onaylanan firmalardan silinecekler tekrar onaylatmam gerekecek.
  2. ASLI ONUK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65559
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm firmaların yeniden onaylanması gerekecek şu durumda.
  3. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    merhaba bende aynı hata ile ugrasıyorum sabahtan beri, içe atamada da tam zamanlı diye atama yapılmıyormuş bir uzman arkadaşımın dediğine göre, şu durumda en iyisi beklemek..
    Birde 170 i aradım isgkatip@csgb.gov.tr adresine amil atın durumla ilgili dedi, siz de atın belki problemin ciddiyetinin farkına varırlar
  4. tayfun düdükçü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51332
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acaba tam zamanlı olması için 217 saat üzerinden mi hesaplaması gerekiyor.

öyle ise bu sefer de iş kanununa ters bir durum oluşur.

yorumlarınız nelerdir arkadaşlar?
  5. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    biz içe atamalarımızı 180+37 üzerinden yapmıştık zaten, ona rağmen kısmi süreli olarak çevirmişler.
    Tüm firmalara bu onayın tekrar yaptırılması çok fazla külfet ve 5 iş günü içinde sistem düşmesi işimizi 3-4 kat daha zor hale getirir.
  6. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bakanlığın yaptığı bir açıklama var sanırım bu sizin sorularınıza cevap olur.
    İSG HİZMETİ ALMAKLA ve SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜ İŞYERLERİNİN DİKKATİNE

İşyerlerinde görevlendirilen iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personellerinin sözleşmeleri Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı (İSG-KATİP) üzerinden yapılmaktadır.

İSG-KATİP üzerinden yapılan tüm görevlendirme ve sözleşme işlemlerinde 8 Haziran 2015 itibariyle aşağıda belirtildiği şekilde düzenleme yapılacaktır.

İSG HİZMETİ ALMAKLA YÜKÜMLÜ İŞYERLERİ HAKKINDA (GENEL UYARI)

• İSG KATİP ‘de yapılan sözleşmelerde, kayıtlı hizmet süreleri dakika üzerinden hesaplanacaktır.
    • Fazla mesai tanımlaması yapılmış kısmi süreli sözleşmesi bulunan İSG Profesyonelleri, ilgili sözleşmelerini sistemden iptal ederek yeniden tüm sözleşmelerini yapmaları gerekmektedir.
    • Sistemde “Onay Bekliyor” durumunda olan sözleşmelerin 7 Haziran 2015 tarihine kadar onaylanması gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar onaylanmayan sözleşmeler “Görevlendirme-Sözleşme” sekmesinden otomatik olarak düşecek ve sözleşme üzerinde herhangi bir işlem yapılamayacaktır. Bu durumda olan kişi veya kurumların hizmet verebilmesi/alabilmesi için sözleşmelerini tanımlayarak 5 (beş) gün içerisinde onaylama işleminin yapılması gerekmektedir.
    • Sözleşme girişi yapılmış fakat 5 (beş) günden fazla onaylanmamış sözleşmeler İSG-KATİP’ten silinecektir.

OSGB’LER HAKKINDA

• Görevlendirme ve Sözleşme işlemlerinde süre güncellemesi yapılamayacak olup, süre artırımı durumunda ek sözleşme girilebilecektir. Süre azaltılması durumunda mevcut dışa sözleşme iptal edilmeden içe sözleşme iptal edilemeyecektir.
    • OSGB sorumlu müdürlerinin değişiklikleri evrak üzerinden yapılmayacak olup Hizmet Alan İşyeri Yöneticisi (e-Bildirge Yöneticisi) tarafından İSG-KATİP üzerinden gerçekleştirilecektir.

EĞİTİM KURUMLARI HAKKINDA

• Eğitim kurumları katılımcıya ait uygulama eğitim girişi yapacağı işyerinde İSG Profesyonelinin olup olmadığının kontrolü yapılacaktır. İSG Profesyoneli bulundurmayan işyerlerinde staja izin verilmeyecektir.
    • Uygulamalı eğitim girişi yapılan katılımcının durumu işyeri ve işyerinde çalışan İSG profesyonelinin onayı ile gerçekleştirilecektir. Onay işlemi gerçekleşmemiş katılımcı yapılacak sınavlara giremeyecektir.
    • Eğitim kurumları sorumlu müdürlerinin değişiklikleri evrak üzerinden yapılmayacak olup Hizmet Alan İşyeri Yöneticisi (e-Bildirge Yöneticisi) tarafından İSG-KATİP üzerinden gerçekleştirilecektir.
    • Eğitim kurumlarının derse atama işlemlerinde tam süreli eğitici kontrolü yapılacağı için eğitim programlarına başlamadan önce8 Haziran 2015’den sonra Tam Süreli Eğiticilerinin yeniden sisteme sözleşme girişlerinin (Tam süreli olarak) yapılması gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
    Yetkilendirme Daire Başkanlığı
    İSG-KATİP ve Sınav Şubesi
  7. Nurden Gülay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu açıklamayı gördük Sema hanım, zaten tam zamanlı yani 180+37 olarak atanmıştı arkadaşlar.
  8. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    Birde arkadaşlar güncelleme yapılmayacak olup yeniden firmalara atama yapılacak diyor, çalışan sayısına göre her ay yeniden mi silip atama yapıcaz.. hadi yaptık diyelim nasıl onaylatıcaz..
  9. ufuk keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57661
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İKİ EYLÜL OSGB
    Arkadaşlar içe görevlendirmesi olan ve kısmi süreli gözüken tam zamanlı bir personelimin iptalini yapıp tam zamanlıya çevireyim istedim biraz önce . Sistem buna bile izin vermiyor. Yani içe görevlendirmemi iptal bile edemiyorum. Sistemle ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Düzelteceklerini ümit ediyorum.Yoksa da Çarşamba günü bakanlığın yapacağı toplantıda dile getireceğiz.
  10. tayfun düdükçü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51332
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konu ile ilgili '' yetkilendirme daire başkanlığı/isg katip ile ilgili işlemler'' i arıyorum cevap vermiyorlar her zamanki gibi.
  11. SSSavur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SAY OSGB
    Arkadaslar bu sabah ben bakanlıkla gorustum...Kısmı surelılerı ıptal edıp yerıne tam surelı yapmamız lazımmıs dedıler...Tabı atama yaptıgımız yerlerın hepsı ıptal olucaktır...Hersey sorun yanı
  12. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    şuan yeni içe görevlendirme yapmaya çalışıyorum kısmi süreli ancak yine aynı hatayı veriyor..İptal etsekte yeniden atasakta kısmi süreli alamıyoruz gibi ?
  13. okten deler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kısmi zamanda sorun yok. fazla mesaileri silin sadece sistem düzeliyor. kilit olan kısmı süreli çalısanın fazla mesai yapamaması.
  14. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    180+37 çalışan bir kişi kısmi süreli gözüküyor sebebi artık isg-katip de tam zamanlı kavramı 195+22,5 şeklinde. (yeni fark ettiler yıllık fazla mesai süresinin 270 saati geçemeyeciğini 22,5*12=270) bu sürenin altındaki atamaların hepsi kısmi zamanlı sayılıyor. o yüzden ilk içe atamasında fazla mesai tanımlaması yapıldıysa, mesai süresi 37 den 22,5 a düştüğü için hatalı aylık fazla mesai süresi kullanıldı diyor ve tüm sözleşmeleri iptal edip içe sözleşmesini de iptal edip yeniden tam zamanlı olarak içe görevlendirme yapmak gerekiyor.
  15. isiklarsercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yıllık fazla mesai 270 saati aşamaz evet bu yanlıştı ama haftalık çalışma saati de 45 saatten aylık 180 saati aşamaz bunu 195 mi yaptılar ben anlayamadım.
  16. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet öyle yapmışlar
  17. Koray Arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayda 26 iş günü ve günlük 7,5 saat üzerinden hesapladığımız zaman 26 x 7,5 = 195 saat/ay. yıllık fazla mesai hesabıda 22,5 x 12 =270 saat/yıl .
    sonuç olarak sisteme tam zamanlı çalışanlarda 195 + 22,5 saat şeklinde dakika olarak ise 11.700 + 1350 şeklinde girilerek sözleşmelerin güncellenmesi gerekmekte anladığım kadarıyla
  18. Aylık değil ki artık günler var. Bir ay 4 hafta alınıyor her ay kalan 2-3 gün ne olacak?
    Haftalık 45 saat denilmiş aylık 180 yapacağının garantisi yok. (şubat ayı hariç)

Şöyle hesaplasak doğrumudur?

365 gün/yıl- 52 hafta tatili/yıl= 313 iş günü/yıl

313 iş günü/yıl * 7,5 Saat /gün =2347.5 saat/yıl

aylık çalışma süresi: 2347.5 saat/ yıl / 12 ay/yıl = 195.625 saat / ay

Aylık Fazla mesai: 270 saat/yıl / 12 ay/yıl = 22,5 saat/ay
  19. YASEMİN AKKUZU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112977
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani içe görevlendirme ve dışa görevlendirmeleri iptal edip tekrar mı tam zamanlı olarak giriş yapacağız?
  20. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    aynen öyle Yasemin hanım, önce dışa görevlendirmeleri iptal edeceksiniz sonra tam zamanlı atayıp dışa atamaları kısmi süreli yapacaksınız..