1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgkatip sisteminde çalışma şekilleri kısmi süreli gözüküyor

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Nurden Gülay tarafından 8 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bazı arkadaşların bildirdiği; İSG-KATİP üzerinden işyerinde görevli B sınıfı veya A sınıfı uzmana yardımcı olarak C sınıfı bir uzman görevlendirme yapılamamasının nedeni yine bir önceki mesajımda alıntıladığım yönetmelik maddesinde geçen ifadedir. Bu engellemenin nedeni işyerinde görevlendirilen B sınıfı veya A sınıfı uzmanın tam zamanlı çalışmıyor olması değildir. Esas sorun uzmanın yanında görevlendirilecek yardımcı uzmanın o işyerinde tam zamanlı çalışan sigortalılardan olma zorunluluğudur.

Anlaşıldığı kadarıyla, OSGB'de sigortalı çalışan olan bir C sınıfı uzmanın başka bir işyerinde yardımcı olarak tam zamanlı/kısmi zamanlı görevlendirilme imkanı bu madde ile sona erdirilmiştir. Normal olarak görevlendirmede elbette sorun yok. Ancak başka bir uzmanın yanında yardımcı olarak çalışabilmek için şart getirilmiştir. Bu şart da o işyerinin tam zamanlı sigortalı çalışanı olmaktır.

"....
    (5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.
    ..."
  2. Onur MERDİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54550
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir işyerinde, tam süreli görevlendirilen A sınıfı uzmanın yanında, OSGB tarafından görevlendirilmiş B sınıfı uzmanım.
    Bu Yönetmelik Ek'inden anladığım kadarıyla, bu işyerinde yardımcı uzman olarak çalışmaya devam edebilmem için işyerinin tam süreli sigortalı çalışanı olmalıyım. Yani OSGB olarak bu işyerine iş güvenliği hizmeti vermeyi sürdüremeyiz.
    Yanılıyor muyum?
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim de anlatmak istediğim sizin ifade ettiğiniz durumdur. İşyerinin tehlike sınıfına uygun görevlendirilmiş bir uzmanın yanında yardımcı olarak çalışacak uzman o işyerinin tam zamanlı sigortalı çalışanı olmak zorundadır. Bu mevzuat değişikliğine göre OSGB'lerde sigortalı çalışan hiçbir uzman yardımcı olarak görevlendirilemez.

İlgili Mevzuat: İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişiklik: 30.04.2015/29342
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile Çalışma Usûl ve Esasları
    İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
    MADDE 7 - (5) (Ek:RG-30/4/2015-29342)
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

evet dogrudur
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben anlayamadım durumu ve hala bir değişiklik yapamadım İSG KATİPTEN durumu en baştan anlatabilir misiniz? tam zamanlıyım kısmi süreli 10800dk gözüküyor
  6. Melih Bülke İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c sınıfı isg uzmanıyım , tehlikeli sınıfta kısmi zamanlı A sınıfı uzmanla beraber çalışıyorum, şirkette kalite kontrolcü olarak gözüküyorum ama isg katipten atamam yapıldı güncellemeden önce tam zmaanlı gözüküyordum şimdi kısmi gözüküyor peki bnm şimdi ki sorumluluğum nedir ayrıca b sınıfına geçmek için kısmi zamanlı çalışmamda bir sakınca var mı
  7. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sözleşmenizi iptal edip tekrar tam zamanlı sözleşme yapmalısınız.
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Siz, Yönetmelik'teki "işyerinin tam süreli sigortalı çalışanı" olma şartını sağlıyorsunuz. Bu nedenle A sınıfı uzmana yardımcı olarak görevlendirilmenizde sorun yaşanmamış olabilir.

Tam zamanlı/kısmi zamanlı görevlendirme sorununun nedeni önceki sayfalarda açıklanmış. Değişiklik öncesinde 180 saat(+37 saat fazla çalışma) olan tam zamanlı görevlendirme süresi, değişiklik sonrasında 195 saate(+22,5 saat fazla çalışma) dönüştürüldüğü için sorun çıkıyor. Öncesinde 180 saat tam zamanlı iken, yeni durumda 195-180= 15 saat eksik kaldığı için kısmi zamanlı görevlendirme yapılmış gibi görünür. Tam zamanlı çalışıyor görünmeniz için eski sözleşmenizi iptal edip yeniden 195 saat üzerinden sözleşme yapmanız gerekir.

Sorumluluktan kastınız anladığım konuysa; öncesinde de şimdiki halde de bir işyerinde çalışan uzmanın yanında yardımcı olarak görev yapacak uzman için, mevcut Yönetmelik'te tüm uzmanlar için yazan görev ve sorumlulukların dışında fazladan bir bilgi bulunmuyor. Yani, örneğin işyerinizde bir iş kazası olduğunda "A sınıfı uzman şunlardan sorumludur, C sınıfı bunlardan.." benzeri bir ifadeye kaynak olabilecek kesin bilgi mevzuatta yoktur.
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlık diyor ki Risk analizi , acil durum planı, işe giriş muayenesi, iş güvenliği eğitimi gibi hizmetleri yapmak için bir firma ile anlaşma yaptın evrağın altında imzan varsa ve belli bir ücret alacaksan isg katip girişini yapıp imzalayacaksın iş bitincede sözleşmeyi iptal edeceksin. Böyle bir saçmalık işte
  10. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim sorunum şu eskiden tam zamanlı idim şimdi kısmi zamanlıyım. Sözleşmem iptal olmamış kısmi görübüyorum isg kaipde atamam devam ediyor kısmi olarak.
    Yeni kanunla c sınıfı uzman ataması tam zamanlı olmalı diyor.
    Ama benim atamam duruyor.

Şimdi 3 yıl sonra ben B sınıfı uzman lık sınavına girmek istesem, sen tam zamanlı olmalıydın kısmi gözüktüğün için o çalıştıgın günlerin bir hükmü yok sayılmaz derler mi ?
  11. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sözleşmeni iptal et , tekrar İSG Katip ten tam zamanlı sözleşme yap...
  12. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yapmasam bi sıkıntı çıkarmı ?
  13. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şantiyemizde OSGB' den kısmı süreli A uzmanı, kendi bünyemizde tam zamanlı C uzmanı çalıştırmaktayız. Yeni sürelrin değişmesi üzerine tam zamanlı olarak görünün sözleşme kısmı süreli olarak görünmeye başladı. Şantiyemizde atanmış olan A uzmanın ve kendi bünyemizdeki C uzmanın sözleşmesini İSG katipten iptal edip, yeni sürelere göre atamasını yapmak için önce A uzman atamasını yaptık. Şuanda C uzmanın atamasını yapamıyoruz. Çok tehlikeli sınfta A veya B uzman ataması yapılması gerekir gbi bir uyarı çıkıyor. Alo 170 hatını aradım ordan gelen cvp daha çok komikti, Çok tehlikeli iş yerlerine C uzman ataması zaten yapamazsınız denildi. mdi C uzman atamasını nasıl yapmamız gerekiyor. Bu sorunu çözebilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi?
  14. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işte sırf bu yüzden atama yapılamadığı şikayetleri sebebiyle sözleşmemi iptal etmemişdim. İyikide etmemişim diyorum şu an.
    sistem ne zaman düzelir sorun hallolur o zaman düzeltirim
  15. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  16. szrsaglam İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tehlike sınıfında bi fabrikada tam zamanlı b sınıfı uzmanım kısmı zamanlı görünüyorum yeni düzenleme ile şimdi iptal edip tekrar sözleşme yapmam gerekiyor anladığım kadarıyla ama sistemde sorun devam ediyor diye yapmadım. sorun çözüldümü rahatlıkla silip yeniden tam zamanlı sözleşme yapabilirmiyim sizce
  17. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizinle alakalı bir sorun yaşıyan duymadım. sertifikanız B çalıştığınız tehlike sınıfıda sertifikanıza uygun zaten
  18. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞİN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 –14/6/2013 tarihli ve 28677 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfıİş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 2 –Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
    26 Aralık 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28863
  19. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir konu hakkında bilgi istiyorum. Ekran görüntüsünde uyarı veriyor. uzman ve hekim atamasını yeni süreye göre atadığımız halde ekran bu şekilde bunun sebbbii ne dir acaba bilen var mı

Ekli Dosyalar:

20. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    Güncelleme olmadan önce sisteme tanımını ve onayını gerçekleştirmiş miydiniz?
    Eğer ilk kez yapılıyorsa NACE kodu hatası veriyo sistem şu anda bulunduğunuz şehrin SGK il müdürlüğü tescil servisinde bu işyerini güncelletirseniz NACE kod hatası düzelir .