1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgnet | mevzuat kütüphanesi

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    6331 ve bun baglı yonetmelikler ve 4857 ve buna baglı bazı yonetmeliklere calısarak çıkmıs sorularada bakarsanız yeterli olur diye dusunuyorum
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Elif hanım sınavda şu yönetmelikten veya bu yönetmelikten diye ayırım yapılmıyor diye biliyorum
    sadece yeni çıkan yönetmelikleri iyi takip edin çünkü iptal edilen yönetmelikleri de farkında olmadan çalışabiliyoruz
    sonra sı malum öylemiydi böylemiydi derken beyin iflas ediyor
  3. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Zaten kursta verilen konular yönetmeliklerle paralel.
    Yani kurs notunu okuyup arkasından yönetmeliğe göz atıp ilgili noktalarını not alırsanız olur. Abartılacak kadar yok. Özellikle 6331 e bağlı yeni çıkan yönetmelikler 8-10 sayfa arası. Hatta okuyunca insan konuya daha hakim oluyor.
    Zaman var. Panik olmayın.
    Şahsen ben öyle çalışıyorum.Kurs notunu okuyup arkasından ilgili yönetmeliği okuyorum. En sona da sorular.
    Kalan zamanda bol bol soru.
    Kendinizi bu kadar hafife almayın. Kolay gelsin.
  4. nursevim çalıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    uşak belediyesi (taşeron firma elemanı)
    merhaba belediyede tam zamanlı taşeron firma da kimya mühendisi olarak çalışıyorum. 18 mayıs sınavından sonra isg uzmanı oldum. belgemin işlemesi için işimin yanında bir OSGB de part time çalışmak istiyorum mümkün mü bunun yasal dayanağı nedir. en az ve en çok kaç saat çalışabilirim. tam zamanlı iş sözleşmemde başka işte çalışamaz ibaresi yok.
  5. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizi yanıltmak istemem ama kurstan hatırladığım kadarı ile
    7.5 saat x 24 gün=180 saat
    11 saat x 24 gün =264 saat( hatta kursta 270 saat demişlerdi. Galiba bu max. mesaili çalışma oluyor)
    çalışılabiliniyor diye biliyorum. Ek iş yapabilirsiniz kalan zamanınızda.
  6. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Ben Yönetmeliklere Teker Teker Çalışıyorum. Bu arada Ezber yaparken Mantığınıda kavrarsan hem unutmazsın hemde belge elinde oldukdan sonra mesleğe atıldığında zorluk çekmezsin bence bu meslek sınava gireyim kazanayım belgeyi alayım çalışayım diyecek kadar bir meslek değil düşüncesindeyim.Sorumlulukları var ve neyi nerede yapacağın çok önemli...
  7. Mervvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar sadece çalışmamız gereken ne varsa onları bir dosya şeklinde verme imkanınız var mı ne yapacagımı sasırmıs durumdayım ve kasımdaki son sınav hakkım :(
  8. arzu buğur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merve aynı durumdayız üstelik ben haftanın 6 günü çalışıyorum yorgunluktan bayılmadıgım ve iş olmadıgı zamanlarda yönetmelik okuyorum ama toplu bir kaynak olsa çok iyi olacak.
  9. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya 4857 den şu anda aktif olan sınavda çıkacak yönetmeliklerin ismini tam maddeler halinde alabilirmiyiz kafa karışıklığını önlemek açısından?
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bilgit.com a bakabilirsiniz
  11. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ama orda sadece sınavda sorumlu olduğumuz 4857de bulunan yönetmelikler mi yazıyo..bazıları alakasız gibi geldi de bana emin olamadım bende...
  12. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet ya 4857 den hangi yönetmeliklere çalışcaz?erhan bey yardımcı olursanız sevinirim
  13. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    Sınav için sizlere tavsiyemdir;

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İlgili Konu)
    4857 Sayılı İş Kanunu (İlgili Konu)
    5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (İlgili Konu)
    Sosyal Sigorta Sağlık İşlemleri Tüzüğü (İlgili Konu)

Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Askeri İşyerleriyle Yurt Güvenliği İçin Gerekli Maddeler Üretilen İşyerlerinin Denetim ve Teftişi Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Balıkçı Gemilerinde Yapılan Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik (İlgili Konu)
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Ekranlı araçlarla çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik (İlgili Konu)
    Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik (İlgili Konu)
    Geçici veya Belirli Süreli İşlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Hijyen Eğitimi Yönetmeliği (İlgili Konu)
    İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (İlgili Konu)
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik(İlgili Konu)
    İş Hijyeni Ölçüm,Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği (İlgili Konu)
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu)
    İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik (İlgili Konu)
    İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    İşyerlerinde İşin Durdurulmasına Dair Yönetmelik (İlgili Konu)
    Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Kanserojen veya Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Güvenlik ve Sağlık Önlemleri Hakkında Yönetmelik(İlgili Konu)
    Kişisel Koruyucu Donanımların İş yerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Maden İş Yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi buçuk Saat veya daha az Çalışılması gereken İşler Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Sağlık Ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik (İlgili Konu)
    Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği (İlgili Konu)

4857 DAYALI OLANLAR
    Alt İşverenlik Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu) Fazla detaya girmeyin..
    Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Elektrik İle İlgili Fen Adamlarının Yetki Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Geçici veya Belirli Süreli İşlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    İş Kanuna İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği (İlgili Konu)
    İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Makina Emniyeti Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Maden Ve Taşocakları İşletmelerinde Ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetmelik (İlgili Konu)
    Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliği (İlgili Konu)
    Kişisel Koruyucu Donanımların Kategorizasyon Rehberine Dair Tebliğ (İlgili Konu)

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ekim 2013 ---
    ILO SÖZLEŞMELERİNİ İÇERİĞİNİ DEĞİL AMA NUMARALARINA GÖRE AKLINIZDA KALACAK SEKİLDE BAKIN OZELLİKLE 155 VE 161 NUMARALI OLAN
    2 Numaralı İşsizlik Sözleşmesi (İlgili Konu)
    11 Numaralı Örgütlenme Özgürlüğü (Tarım) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    14 Numaralı Haftalık Dinlenme (Sanayi) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    15 Numaralı Asgari Yaş (Trimciler ve Ateşçiler) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    26 Numaralı Asgari Ücret Belirleme Yöntemi Sözleşmesi (İlgili Konu)
    29 Numaralı Zorla Çalıştırma Sözleşmesi (İlgili Konu)
    34 Numaralı Ücretli İş Bulma Büroları Sözleşmesi (İlgili Konu)
    42 Numaralı İşçinin Tazmini (Meslek Hastalıkları) Sözleşmesi (Revize)(İlgili Konu)
    45 Numaralı Yeraltı İşleri (Kadınlar) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    53 Numaralı Ticaret Gemilerinde Çalşan Kaptanlar Ve Gemi Zabitlerinin Meslekî Yeterliliklerinin Asgari İcaplarına İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    55 Numaralı Gemiadamlarının Hasalanması, Yaralanması ya da Ölümü Halinde Armatörün Sorumluluğuna İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    58 Numaralı Asgari Yaş (Deniz) Sözleşmesi (Revize) (İlgili Konu)
    59 Numaralı Asgari Yaş (Sanayi) Sözleşmesi (Revize) (İlgili Konu)
    68 Numaralı Gemilerde Mürettebat İçin İaşe ve Yemek Hizmetlerine İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    69 Numaralı Gemi Aşçılarının Mesleki Ehliyet Diplomalarına İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    73 Numaralı Gemiadamlarının Sağlık Muayenesine İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    77 Numaralı Gençlerin Tıbbi Muayenesi (Sanayi) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    80 Numaralı Son Maddelerin Revizyonu Sözleşmesi (İlgili Konu)
    81 Numaralı İş Teftişi Sözleşmesi (İlgili Konu)
    87 Numaralı Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması Sözleşmesi (İlgili Konu)
    88 Numaralı İş ve İşçi Bulma Servisi Kurulması Sözleşmesi (İlgili Konu)
    92 Numaralı Mürettebatin Gemide Barınmasına İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    94 Numaralı Çalışma Şartları (Kamu Sözleşmeleri) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    95 Numaralı Ücretlerin Korunması Sözleşmesi (İlgili Konu)
    96 Numaralı Ücretli İş Bulma Büroları Sözleşmesi (Revize) (İlgili Konu)
    98 Numaralı Örgütlenme ve Toplu Pazarlık Hakkı Sözleşmesi (İlgili Konu)
    99 Numaralı Asgari Ücret Tespit Mekanizması (Tarım) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    100 Numaralı Eşit Ücret Sözleşmesi (İlgili Konu)
    102 Numaralı Sosyal Güvenlik (Asgari Standartlar) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    105 Numaralı Zorla Çalıştırmanın Kaldırılması Sözleşmesi (İlgili Konu)
    108 Numaralı Gemiadamları Ulusal Kimlik Katlarına İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    111 Numaralı Ayırımcılık (İş ve Meslek) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    115 Numaralı Radyasyondan Korunma Sözleşmesi (İlgili Konu)
    116 Numaralı Son Maddelerin Revizyonu Sözleşmesi (İlgili Konu)
    118 Numaralı Muamele Eşitliği (Sosyal Güvenlik) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    119 Numaralı Makinaların Korunma Tertibatı ile Techizi Sözleşmesi (İlgili Konu)
    122 Numaralı İstihdam Politikası Sözleşmesi (İlgili Konu)
    123 Numaralı Asgari Yaş (Yeraltı İşleri) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    127 Numaralı Azami Ağırlık Sözleşmesi (İlgili Konu)
    133 Numaralı Mürettebatın Gemide Barındırılmasına İlişkin Sözleşme (İlave Hükümler)(İlgili Konu)
    134 Numaralı İş Kazalarının Önlenmesine (Gemiadamları) İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    135 Numaralı İşçi Temsilcileri Sözleşmesi (İlgili Konu)
    138 Numaralı Asgari Yaş Sözleşmesi (İlgili Konu)
    142 Numaralı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sözleşmesi (İlgili Konu)
    144 Numaralı Üçlü Danışma (Uluslararası Çalışma Standartları) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    146 Numaralı Gemiadamlarının Yıllık Ücretli İznine İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    151 Numaralı Çalışma İlişkileri (Kamu Hizmeti) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    152 Numaralı Liman İşlerinde Sağlık ve Güvenliğe İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    153 Numaralı Karayolları Taşımacılığında Çalışma Saatleri ve Dinlenme Sürelerine İlişkinSözleşme (İlgili Konu)
    155 Numaralı İş Sağliği ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    158 Numaralı Hizmet İlişkisine Son Verilmesi Sözleşmesi (İlgili Konu)
    159 Numaralı Mesleki Rehabilitasyon ve İstihdam (Sakatlar) Sözleşmesi (İlgili Konu)
    161 Numaralı Sağlık Hizmetlerine İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    164 Numaralı Gemiadamlarının Sağlığının Korunması ve Tıbbi Bakımına İlişkin Sözleşme(İlgili Konu)
    166 Numaralı Gemiadamlarının Ülkelerine Geri Gönderilmesine İlişkin Sözleşme (İlgili Konu)
    182 Numaralı En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi (İlgili Konu)
  14. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    bunlara çalışın arkadaşlar geçmiş yıllardaki soruların yarısından fazlası hep bu yönetmeliklere bağlı olarak cıkmıstır. özetlerini çıkarın ama kendiniz yapın sağdan soldan bulma özetlerle değil kendi özetlerinizle çalışın ben yaptım 86 aldım sınavdan biraz sabırlı çalışın yeterliidir
  15. gogora İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Günaydın,
    Hangi sınava girmiştiniz Erhan bey?
  16. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    c sınıfı isg
  17. gogora İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aslında tarihini sormak istemiştim :) Soruyu yanlış sormuşum; hangi tarihli sınava girmiştiniz? Eğer 18 ağustos ise sizi tebrik etmek ve taktiklerinizden yararlanmak isteriz :)
  18. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
  19. gogora İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Olsun o da güzelmiş :) Tebrik ederim, hani 18 ağustos sınavı mağduru çok ya o nedenle merak etmiştim :)
  20. engin köksal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64046
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    emeğine ellerine sağlık süper bir çalışma olmuş