1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isig uzmanlık sınav sayısının arttırılması talebi

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve dex tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. dex İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İş yeri hekimliği ve İş güvenliği uzmanlık sınavına 18.Mayıs tarihinde ve 18.Ağustos tarihinde olmak üzere 2 kez katıldım. Birinci girişimde 70 puanı geçemedim, ikinci girişimde de eğer sorulara itirazlar yeterli olmaz ise yine geçemeyeceğim.

  Bu sınava 2'den fazla girmek isteyenin yeniden eğitim kurumuna kayıt olup, eğitim alması gerekmekte. Eğitimini Mart.2013'de tamamladığım ve 2160TL. eğitim ücreti ödediğim bir sınav hazırlık aşamasını, tekrar sınava girmek , daha çok çalışıp, kazanmak istememe rağmen, ödeyeceğim paranın yüksek olması ve eğitim kurumunun devam mecburiyeti araması nedeniyle 2.kez yapabilmem mümkün değil. Çünkü özel sektörde çalışıyorum, 2.kez eğitime katılmam hem bana maliyet hem de bunun için işyerinden 2.kez izin almam çok zor.
  Benimle aynı durumda olan, 2 kez sınava girip kazanamamış ancak hala İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmek isteğinde olan bir çok kişi var. Bilgilerim taze iken sınava tekrar girmek istiyorum. Ancak bunun için tekrar eğitim firmasına para verme şartının haksızlık olduğunu düşünüyorum. Çalışmayan, işsiz olan bir çok kişinin de bu paraları 2 kez ödeme şansı yoktur. Benim gibi çalışan kişilerin de hem 2.kez para ödeme, hemde 2.kez iş yerinden izin alıp, zaman ayırma şansı yoktur.Cumartesileri de çalıştığım için, eğitim programlarına katılmak için, işyerinden izin almam gerekmekte.
  Ayrıca eğitim firmasına gidip, aynı konuların dökümanlarını tekrar alma gibi bir ihtiyacımda yok, boş yere eğitim firmalarına para kazandırmaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir bu uygulama. İş güvenliği uzmanlığı ihtiyacı yeni mevzuatla birlikte bu kadar fazla iken, bireylerin 2'den fazla sayıda sınava girme hakkı olması gerektiğini düşünüyorum. Yapılan sınavında kolay bir sınav olmadığını, soruların net ifadeli, cevapların çelişkisiz olmadığını görmüş oldum. Bu nedenle soruların zorluk seviyesine göre, başarma şartının 2 ile sınırlandırılması, daha fazla giriş hakkı için eğitim ücretinin eğitim firmasına ödenme zorunluluğunu adil bulmamaktayım. Bu sınav giriş sayısında esneklik sağlanması ve eğitim kurumlarına para kazandırma görevine son verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim kurumları çok başarılı olsaydı, zaten sınavlarında genel başarı oranı yüksek olurdu. İş Güvenliği Uzmanlığı sınav başarı oranını, ilk seferinde kazanan oranı ve ikinci hakkında kazanan oranını hiçbir internet sitesinde göremedim. Bu bilgiyi üniversite sınavlarında olduğu gibi yayınlamış olsaydınız, bu işten para kazanan eğitim firmalarınında başarı oranı ortaya çıkmış olurdu.
  Sınav giriş hakkının, tekrar eğitim firmasına gitme şartı konulmadan, bir kez eğitim almış olan bireyin 3 sene boyunca bakanlığınızın açtığı tüm sınavlara girme hakkını elde etmesi gerektiğini düşünmekteyim. Nasıl ki, eğitim firmasına gitmiş olan bir birey 3 sene boyunca sınava girme hakkına sahip ise, bilgileri bu süre içerisinde taze kalabiliyor ise, bu hakkının sınav başarını 2 ile sınırlandırmadan yapılmasının daha iyi olacağı görüşündeyim. Çünkü her sınav, tekrar çalışma gerektirdiği için, her seferinde bilgi seviyesi artmış olacaktır, sınavda bir öğrenme süreci olduğundan, bu hakkın 2 ile sınırlandırılması adil değildir.

  Başarısız olanların sınava, sınav bedeli dışında herhangi bir para ödemeden, tekrar girmesini sağlayacak yeni bir düzenlemenin çok acil olarak Bakanlığınız tarafından yapılmasını, benim gibi bu sınavda 2 kez başarısız sonuç almış, ancak bunca maddi ve manevi emeğinin karşılığını almak için çalışmaktan vazgeçmemiş olan işgüvenliği uzmanı adaylarını kaybetmemeniz adına, sınav giriş sayısı ve şartlarının Bakanlığınız yetkililerince yeniden düzenlenmesini bilgilerinize arz ederim. Eğitim firmasına bir kez gidenin sınava girme hakkının arttırılması kararı Bakanlığınız yetkisinde değil ise, bu karar yetkisi kime ait ise, bilgi verirseniz, ilgili kuruma ve yetkiliye de aynı maili gönderebilirim.

  İşgüvenliği sınavına maddi, manevi emek vermiş, 2 sınavdanda başarısız olmasına ragmen, emeğinin karşılığını alıp, işgüvenliği uzmanlığını gerçekten yapmak isteyen bireylerin kazanılması adına, yardımlarınızı ve ilgilerinizi rica ederim.​
 2. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu metni Bakanlığa mı yolladınız?
  Herkesin benzer bir yazı göndermesi çok etkili olacaktır diye düşünüyorum.
  Ben şahsım adına göndereceğim.
  Belirttiğiniz konularda çok haklısınız.
 3. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  bu durumda olan arkadaslar acıl bır gırısım yapmalıyız bırlık olmalıyız fıkrı olanlar varsa acıl toplanıp dılekce falan bı sekılde basvuru yapmalıyız gec kalmadan var mı fıkrı olan