1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iskele kurma ve sökme talimatı

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve bayramali tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  …………………………………. ŞANTİYESİ
  İSKELE TALİMATI
  1.Yapı iskeleleri; ancak sorumlu yetkili ve teknik elemanın yönetimi altında, tecrübeli ustalara iskele ölçüleri ve malzeme özellikleri göz önünde bulundurularak kurdurulacak veya söktürülecektir.
  2.İskeleler, periyodik olarak muayene ve kontrol edilecektir.
  3.İskelelerin yağmur, kar, buz veya benzeri nedenlerle kayganlaşması halinde, kaymayı önleyecek tedbirler alınacaktır. İskelelerde görülecek arızalar derhal onarılacak, zayıf kısımlar kuvvetlendirilecek veya yenileri ile değiştirilecektir.
  4.İskelelerde kullanılacak bütün boru ve madeni kısımların dayanıklılığı ve diğer özellikleri taşıyacak yüke uygun olacaktır.
  5.İskele yapımında, diğer işlerde kullanılmış olan boru ve malzemeler kullanılmayacaktır.
  6.Borulu iskeleler, sağa ve sola sallanmayacak şekilde yeteri kadar çapraz borularla takviye edilecek ve binadan ayrılmayacak şekilde tespit olunacaktır.
  7.İskele sökümü en üst kısımdan başlanarak, yukarıdan aşağıya doğru yapılacaktır. İskele sökümü sırasında alt tarafta hiçbir kimse bulundurulmayacaktır.
  8.Sökülmüş olan malzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacak, uygun şekilde bağlanacak ve dengeli şekilde indirilecektir.
  9.Sökülmüş olan malzemeler iskele altlarından derhal toplanacak ve uygun şekilde iş sahası dışında depolanacaktır.
  10.Tüm iş kazaları ve ucuz atlatmalar, ilgili amire bildirilecektir.  YÜRÜTME :
  Bu Talimat hükümleri işveren tarafından yürütülür.

  YÜRÜRLÜK :
  Bu Talimat hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Yayım Tarihi: ………………………..

  İşyeri tarafından hazırlanan ve 2 Sayfadan oluşan " İSKELE TALİMATI "nı okudum. Bir suretini aldım. Talimatta açıklanan kurallara uyacağımı beyan ve kabul ederim.

  (Tarih: .............................)​  TEBLİĞ EDEN: (İşveren) TEBELLÜĞ EDEN: (işçi)
  Adı Soyadı : Adı Soyadı:
  Ünvanı: Baba Adı:
  İmza: Doğum Yeri ve Tarihi:
  İmza:
  -----0-----