1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iskele uygunluk raporunu hazırlamak kimin görevidir?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Okan Sarıoğlu tarafından 15 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Okan Sarıoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91543
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İskele uygunluk raporunu hazırlamak kimin görevidir.
 2. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  İskeleyi kuran firmanın Sorumlu İnşaat Mühendisi.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  • İskelelerin kurulması,sökülmesi veya üzeerinde önemli değişiklik yapılması,görevli inşaat mühendisi,İnşaat teknikeri veya yüksek teknikerin gözetimi altında yapılır.
  • Seçilen iskelenin özelliklerine ve karmaşalığına baplı olarak,kurma,kullanma ve sökme planı;yapı işlerinde inşaat mühendisi,İnşaat teknikeri veya yüksek teknikeri tarafından hazırlanır veya hazırlattırılır.
  • İskeleler Günlük ve aylık ve yıllık periyodik kontrolleri ehil kişilerce yada Makine ve de inşaat mühendislerince yapılır.
  • İskele, işverenin görevlendirdiği Ehil kişilerce vede belirlenen kişiler nezaretinde kurulmasını sağlar.
  • İskele Uygunluk Raporu,Statik ve Dinamik yük hesaplamaları ve diğer çizimler iskeleyi imalat eden ve satın alınan yerlerden istenir yada yaptırılır.
  • İskele TSE EN 12810-1, 12810-2, 12811-1 , 12811-2 , 12811-3 Standartlarına uygun imal edilmiş olmalıdır.
  İskele uygunluk raporu deyince;
  1. İskelenin Standartlara uygunluk Raporu mu?
  2. İskelenin Kurma ve Kullanma Uygunluk raporu mu?
  3. İskelenin Periyodik Kontrol Uygunluk raporu mu? bunu iyi ayırt etmek lazım.
  İskelenin Güvenli ve Mevzuata uygun olduğuna dair olan uygunluk raporu İmalatcıdan istenir ve statik ve dinamik testleri de dahil.

  İnşaat Mühendisleri iskele kurma sökme planı hazırlar ve nezaret eder kontrollerini yaparlar.İnşaat mühendisi TSE standartlalrına uygun olmayan iskeleyi ise Şantiyeden içeri bile sokmazlar bunu anlamak içinde imalatçıdan TSE standartlarına göre uygun olduğuna gösteren uygunluk beyan ve raporlarını ayrıca test raporlarını talep eder.


 4. dechirer16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  131525
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kesir Mühendislik
  Merhabalar,bizim yapı iskelemiz var ancak iskelemizin Standartlara Uygunluk Raporları elimizde mevcut değil,bulamıyoruz büyük ihtimalle kayıp.Bu iskelenin standartlara uygun olup olmadığını nasıl belgeleyeceğim,tekrardan sertifikalandırma yapan bir yer var mı?Makine Mühendisler Odası yalnızca bilirkişi raporu yazıyor ama müşteri benden Standartlara uygunluk raporu talep ediyor.Yardımınızı bekliyorum.
 5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
 6. dechirer16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  131525
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kesir Mühendislik
  Tekrardan aynı mesajı alıntı yapıp kırmızıya boyamaya gerek yoktu.İskelemezi çok uzun zaman önce aldık ve aldığımız firmayıda bilmiyoruz,bilsek zaten ilk firmayla irtibata geçer burdan yardım istemezdim.
 7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Belki gözünüzden kaçmıştır diye alıntı yaptım, rahatsızlık verdiğim için özür dilerim.
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Küçük boyutlu inşaatların hiçbirinde inşaat mühendisi yok. Tekniker bulursan öp başına koy. Bir adet şantiye şefi var oda kağıt üzerinde noterde görünür sadece. Müteahhit dediğinde ayda bir gelir veya gelmez kafasına göre takılır cahildir çoğu okuma yazma bilmez. Kalfa ise kabada bir tane incede bir kaçtane takılıp gider ve bu inşaatlar maksimum 7 ayda biter. Kazaların çoğuda bu tip inşaatlarda meydana gelir . Neyse bence iskeleyi iş güvenliği uzmanı kontrol etmelidir! Görevlerimize kesinlikle eklenmelidir!