1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iskele ve kalıp üzerinde kurulacak yaşam hattı'nın kontrol,test ve raporları kimler yapmaktadır.

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Abdullah Ertürk tarafından 1 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Abdullah Ertürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  30527
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kalıp işlerinde ve iskele kurulumu için kurulan yaşam hattının kontrolü ve onay rapornu kimler hazırlıyor? ?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İnşaat mühendisleri ve teknikerleri,makine mühendisleri ve teknikerleri ve odalarında ayrıca iskele yetkili firmalarından bu raporlar istenebilir.bu husus Uzmanlık gerektirmektedir ve test raporları hazırlanmalıdır.bu test raporları ve muayeneleri kontrolleri tse standartlarına göre yapılmalıdır.
 3. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu konuda gerekli uzmanlığı uygulayan ya da uygulatan var mı dır acaba.
  iskele statik hesaplarını istemek dışında yaşam hattı ya da korkuluklar için test yaptıran var mıdır ki?
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  iskelenin sertifikasyon kitapçığı olmalı bu kitapçıkta iskele parçalarının tek tek teknik resimleri ,test raporları olmalı.Sertifika veren kuruluş iskele imalat aşamasında numuneler alıp test ederek sertifikanın sürekliliğini kontrol eder(Avupa da böyle).Türkiye de iskele sertifikasyonunu denetleyen bir mekanizma yok sanırım.TSE var.İskele çerçeve elemanları,yatay elemanlar,çapraz elemanlar TSE kalite belgeli ve testlerden geçmiş olmalı,standartlara uygun olmalı.
  Türkiye de iskelelerin çoğu boyalı iskele korozyona yani çürümeye müsait.Atmosfere açık ortamlarda kullanılan iskeleler galvaniz kaplama olmalı(EN normlarına göre C1,C2,C3 korozyondan korunma standartları var
  Yaşam halatları ile ilgili olarak halatlar ve bu halatlara takılan ekipmanlar haricinde özellikle ankraj noktaları çok önemli