1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iskelelerde kurulum ve sokum plani ornegi

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Hatice Isik tarafından 25 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Hatice Isik İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99766
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaslar iskelelerde kurulum ve sokum plani ornegi elinizde var mi?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İSKELELERİN KURULUM VE SÖKÜLMESİ İŞLEMLERİ:

  İskelelerde yaşanan iş kazalarının %15-20 kadarı kurulum veya sökülme sırasında yaşanmaktadır. Her iki işlemde de atlanan ortak nokta kurulum ya da söküm işlemini gerçekleştiren personel için uygun çalışma platformu oluşturulmamasıdır. Tek ya da iki kalas ile oluşturulan platformlar tavsiye edilmemektedir. İskelelerin kurulması ve sökülmesi esansında yetkisiz girişlere karşı etrafında uygun işaretleme ve bariyerleme yapılmalıdır. İskele kurulması, sökümü ve iskelelerin yatay düşey deplasesi yetkili kişi* gözetiminde yapılmalı, İskele kurulum ve sökülmesinde görevli personel söz konusu iş kalemleri ile ilgili ‘ehil’ olabilecek düzeyde eğitim almış olmalıdır. Kurulum ve sökme işlemleri sadece gün ışığında yapılmalıdır. Gerek kurulum işlemleri sırasında gerek söküm işlemleri sırasında çalışanların kişisel koruyucu donanımlarının tam olmasına dikkat edilmelidir. Kurma, sökme veya değişiklik yapılması sırasında iskelenin kullanıma hazır olmayan kısımları, Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliğine uygun şekilde genel uyarı işaretleri ile işaretlenmeli ve tehlikeli bölgeye girişler fiziksel araçlarla önlenmelidir.

  Kurulum aşamasında iskele bileşenlerinin (örneğin ayak plakaları, destekler, kilitler, seyyar kirişler, geçme boru, sabitleme kancaları gibi vb.)tamamının muntazaman üretici firma tavsiyesi doğrultusunda kullanılması gerekir. Söz konusu parçaların eksik ya da hatalı kullanımı iskele stabilitesini bozacak, devrilme-yıkılma, platform üzerinde çalışanların düşebileceği şekilde sallanmasına neden olacaktır. Bu durum özellikle platformlar bir ya da iki kalastan ibaret ise ve korkuluklar noksan ise daha kritik bir hal alacaktır. İskelede yeni malzemeden çivi ve bulonlar kullanılmalı, eskiler kullanılmamalıdır. . Platformların yataylığı, kolonların şakülü mutlaka kontrol edilmeli, iskele kurulacak zeminin eğim farkı tabanda giderilmelidir. İskele üzerinde hiçbir şekilde yapısal değişiklik yapılmamalıdır (sabitleyicilerin ya da diyagonallerin çıkarılması gibi). Bu nedenle kurulum işlemi öncesinde iskele bileşenlerinin kontrol edilmesi ve üreticiye ait olmayan parçaların, hasarlı ya da yeterli mukavemette olmayan parçaların kullanımdan kaldırılması ayrıca üretici kullanım kılavuzunda adı geçen parçaların tamamının kurulum alanında yeter miktarda bulunduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Her firma kullandığı iskele tipine uygun olarak iskele kurulum prosesini oluşturmalı, montaj sonrası ve çalışanlara teslim edilmeden önce yetkili kişi* tarafından kurallara uygun durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir, kontrol iskele etiketlenerek belirtilmelidir

  İskelelerin sökülmesine en üstten başlanmalıdır. İskele bina bağlantıları kalasların alınmasından sonra ve yukarıdan aşağıya sırasıyla sökülmeli, sökülmüş malzeme doğrudan yere atılmamalı, iki yerinden bağlanarak dengeli bir şekilde indirilmeli ve uygun bir yere istif edilmelidir. Söküm başlamadan iskele takviye ve çaprazlarından hiçbir eleman alınmamalıdır. Ancak söküme başlandıktan sonra iskele malzemesinin indirilmesi amacıyla iki dikme arası (aks) korkuluklarının alınması mümkündür. (Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:75)

  Yetkili Kişi*

  Her vardiya öncesi iskele ve bileşenlerini kontrol eder. Düşmeden korunma - emniyet kemeri bağlama sistemi için yatay ve düşey yaşam hatlarının yerlerini ve ankraj noktalarını tespit eder. İskelelere erişim ile ilgili fizibilite yapar. Taşıyıcı elemanların yüke uygun tasarlandığını, yatay ve düşey stabilite için çapraz ve takviyelerin kontrolünü yapar. İskele yüksekliği, iskelede yapılacak iş türü, maksimum yük gibi kriterlere göre iskele platrofmunun yeterli ve güvenli şekilde teşkilini sağlar. İskelenin ve taşıyacağı maksimum yüke göre bağlantı sayısını, yerlerini tayin eder. İskele kurulum ve söküm işinde çalışacak personelin mevcut tehlikeleri ayırt edebileceği şekilde eğitir. Yapı iskelesi kurucularının uzmanlık derecelerini yazılı olarak belgeler.

  Bunların dışında iskele üzerinde önemli bir değişiklik olduğunda, iskele sağlamlığını etkileyecek herhangi bir olaydan sonra (fırtına, aşırı rüzgar gibi) ve düzenli periyotlarla (haftada bir kez gibi) kontrol edip, tüm aksaklıklar düzeltildikten sonra tekrar kullanıma alınmasını sağlar ve yapılan her türlü kontrolü kayıt altına alır, tüm bu durumların iskele üzerinde gösterecek şekilde etiketleme yapılmasından sorumludur.

  **Yüksekliği 12.50 metreyi geçen bütün iskeleler için mukavemet hesapları yapılmalı ve ilgili makamlara onaylattırılmalıdır.

  Ekli Dosyalar: