1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iskelelerin taşıyabilecekleri azami ağırlıklar nasıl hesaplanır_?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Mehmet Aydın 29 tarafından 3 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Aydın 29 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Kolay gelsin arkadaslar iyi çalışmalar benım sıkıntım blok inşaatlarda iskele kurma, iskele üzerinde çalışma ve iskele sökümü konusunda bir risk analizi olusturdum ama iskelelerın tasıyabilecegı azamı ağırlık ne olmalı
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ nde sadece
  İskelelerin taşıyabilecekleri azami ağırlıklar, levhalar üzerine yazılarak iskelelerin uygun ve görülebilir yerlerine asılır. Belirtilen bu ağırlıkları aşan yükler iskelelere yüklenmez. bu şekilde yazıyor bana bu konuda yardımcı olabılırmısınız

  teşekkurler...
 2. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Merhaba Mehmet Bey,

  Bahsettiğiniz hesapları platform başına,iskele elemanının uzunluğuna ve enine boyuna göre üretici-ithalatçı firma yapar ve sunar kullanım kılavuzlarında bu bilgiler yer alır.Yeni alınan iskelelerde bunlar herbir parça için hazır gelir,4703 nolu Kanuna göre üretici-ithalatçı firmalar bunları sunmak durumundadır.Bu veriler herbir iskele parçasının verileri olup kurulacak iskele projesine göre bütün olarak ele alınması gereklidir.Dolayısıyla burada cephe iskelesinden söz ediyorsak İskele Kurulum Projesi olmalı ve buna göre hesaplama yaptırılmalıdır.

  Sahalardaki asıl sorun kiralanan,nereden alındığı belli olmayan yada fii tarihinden kalma çelik iskele elemanlarıdır ve parçalarıdır.Bu iskele elemanlarının mukavemetlerinden nasıl emin olunabilir? Bu parçaların TSE ve CE belgelerini taşıdığından emin olunmalıdır.Ayrıca sağlam parçaların birkaçı Türkak'tan akredite olmuş EN17025 standardına haiz labratuvar şartlarında teste tabi tutularak hesaplattırılabilir.Yapı İşleri yönetmeliğinde iskele proje hesaplarının İnşaat Mühendisi ve Teknikerlerince,Makine Mühendislerince yapılabildiği yazmaktadır.Gemilerde de Gemi İnşaat Mühendisleri iskele proje hesapları yapar denmektedir.

  Uzman olup olmadığınız konusunda fikrim yok ancak size tavsiyem yönetmelikte geçen mühendislik,teknikerlik eğitimine sahip değilseniz bu hesaplara hiç bulaşmamanız yönünde olacaktır.

  Kazasız günler dilerim.
 3. Mehmet Aydın 29 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  teşekkurler hakan hocam bilgilendirdiğiniz için
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Zaman içerisinde iskelelerin taşıyıcı elemanlarının deforme olması, dayanımının azalması gibi etkenler de ortaya çıkacaktır. Bu sebeple ilk gün taşıdığı ağırlığı bir süre sonra taşıyamayacak duruma gelebilir. Hakan Bey' in de söylediği gibi hesap işine bir uzman olarak karışmamanız ve Hakan Bey' in bahsettiği gibi yetkili kişilerin belirlenecek aralıklarla kontrollerinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bugün 2000 kg kaldıran bir iskele 10 sene sonra 1500 kg' ı sağlıklı kaldırabilir bunu da göz önüne almanızı öneririm.