1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Islam aleminin berat kandili mübarek olsun!

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BERAT_KANDİLİ_MESAJ.jpg
  Berat Kandili'ni nasıl ihya etmeli?

  [​IMG]
  MERVE KANTARCI-İSTANBUL
  Şaban ayının 15. gecesi, Berat Kandili olarak idrak ediliyor. Peygamber Efendimiz (sas), bu gece Allah’ın dünya semasına rahmetiyle tecelli ederek, Kelb kabilesinin koyunlarının tüyü adedinden daha çok günahı affedeceğini beyan ediyor.
  İlahiyatçı Prof. Dr. Ali Köse, Berat Gecesi ile Ramazan ayına temizlenmiş olarak girilmiş olacağını belirterek, “Beratımızı yani Ramazan’ı yaşama ehliyetimizi almış olarak oruç ayına başlamış olacağız.” diyor. Efendimiz’in, yakarışların geri çevrilmeyeceğini buyurduğu beş geceden birisi olan Berat Gecesi’ni af, rızık ve maddi-manevi şifa duasıyla geçirmeyi tavsiye eden Köse, “Allah (cc), bu gecede ‘Benden af dileyen yok mu; affedeyim. Rızık isteyen yok mu; vereyim. Şifa dileyen yok mu; şifa vereyim.’ buyuruyor. Allah’tan afv-u mağfiret dileyerek, tövbe istiğfar ederek, tefekkürde bulunarak bu günleri idrak etmemiz gerek. ‘Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, sorumluluklarım nelerdir?’ diye kendi kendimize sorabilmeliyiz.” diyor. Bu mübarek gecelerde aile fertleriyle vakit geçirmenin önemli olduğunu aktaran ilahiyatçı, mübarek gün ve gecelerin özel günler olduğunun onlara da hissettirilmesi gerektiğini aktarıyor. “Birlikte mesela bir kitapçıya gidebilir, Peygamberimiz’i anlatan bir kitap alıp hediye edebiliriz çocuklarımıza. Birlikte camiye gidebiliriz. Onlarla bu özel gün vesilesiyle birlikte olmak psikolojik olarak önemlidir. Çünkü çocuklar o günü, annelerinin babalarının kendileriyle birlikte olduğu, onlara vakit ayırdığı gün olarak hatırlayacak ve bu mutlu birliktelikle o mübarek günü özdeşleştireceklerdir bilinçaltlarında.” ifadelerini kullanan Köse, kandil programlarına da çocuklarla birlikte katılmayı öneriyor.
  Berat Gecesi’ni ailenizle ihya edin!
  Mutlaka aile ve özellikle de çocuklarla birlikte geçirilmeli.
  Çocuklara o günün özel bir gün olduğu hissettirilmeli.
  Bir kitapçıya gidilerek çocukların seviyesine göre Peygamberimiz’i anlatan bir kitap alınabilir.
  Birlikte Kur’an-ı Kerim okunabilir, dua edilebilir.
  Peygamber duaları, bu duaların hangi vesileyle edildiği aile içinde aktarılabilir.
  Kişisel bir muhasebe yapılarak, geçmiş hata ve günahlar için tövbe ve istiğfar edilebilir.
  Kandil günü vesile kılınarak hayır yapılabilir.
  Aile büyükleri ve arkadaşlar aranarak dua ve tebrikler sunulabilir.
  KAYNAK

  YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece zaman gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
 2. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Ben de herkesin Beraat Kandilini kutluyorum.
 3. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  hak teala hepimize hidayet nasip etsin. Sekilden cok gönül gözümüzle bakmayi nasip etsin
 4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Berat kandilinizi kutlar , hayırlı ömürler dilerim.
 5. Emine Yazıcı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hayırlı kandiller...