1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Istanbulda malimüşavirle bireysel çalışan isg uzmanları.

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Fatih Kartay tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar malimüşavirle ortaklaşa çalışan bireysel isg uzmanları deneyimlerini ve bu süreçin nasıl işlediğini paylaşabilir mi.?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Daha önce de forumda buna benzer konular açılmıştı.
    Hatırladığım kadarı ile şahıs firması kuruyorsun.
    Dolayısı ile maliyeye kayıt, gelir defteri vb. şeylerle uğraşman gerekiyor.
    Bunun için mali müşavirle anlaşıyorsun. O senin için vergi no vb. alıyor, sende faturalarını oluşturup gelir gider hesaplarını ona gönderiyorsun. Tüm işlemlerin bireysel olarak kayıt altında yasal olarak yapılmış oluyor.
    Ben yaptım mı? Hayır.
    Ama öyle olduğunu öğrendim.
    ( Ben de öyle yapmayı düşündüm de araştırmıştım. )
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    aynen katılıyorum
    öyle olduğunu öğrendim
    nasıl mı çünkü yapıyorum
  4. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erdem bey sigortanızı kendiniz mi yatırıyorsunuz bu durumda.?
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bağkur gibi birşey olması lazımdı sanırım.
  6. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigorta primi değil bağkur primi ödenmesi gerekiyor, çünkü kendi namına çalışıyor
  7. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ozaman işletmeyle sözleşme nasıl olucak ! sözleşme olduğu zamanda o işletmenin bodrosuna girmek zorunda.Sizin dediğiniz danışmalık olmuyor mu.?
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    O zaman da kısmi süreli sigorta yapacak hizmet verdiğiniz işyeri.
  9. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman bunlara gerek kalıyor mu ki Kısmi süreli sigorta yaptığımızda yani saatimizi satıyoruz işletmede o saat kadar günümüzü sigortalıyor. sizin söylediğiniz işletmelere danışmanlık (E devletten sözleşme yapmadan) ve risk analizi A.eylem planı vs hizmetler için olduğu anlaşılıyor. Danışmanlıkta risk analizi A.eylem planı vs yapılamıyor eğitim yönetmeliğine göre !
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Risk analizi yapacaksanız, bunu sigortasız olarak yapamazsınız.
    Adına danışmanlık mı dersiniz başka birşey mi dersiniz orasını bilemem. Ama risk analiz formu altında sizin de imzanız varsa orada sigortalı görünmek zorundasınız.
  11. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam işte o işletmenin bodrosuna girmek sözleşme yapmak gerekiyor.O zaman ne gerek varki vergi mükellefi olmaya işletmelere gidip tek tek sözleşme yapılacak o kadar.Bu durumda en mantıklısı bu.
  12. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey 15 mayıstan sonraydı sizin dediğiniz onlarda risk analizi ve diğer işlemler içindi yapanlar yasal olması için vergi mükellefi oluyorlardı, şimdi onu yapamayacağımıza göre bunlara gerek kalmıyor tek tek sözleşme yapmak yeterli heralde malimüşavirinde faydası elinde bulunan mükellefleri :) .Yanlış cıkarımda mı bulundum.?
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Fatih bey.
    Bakın.
    Siz yaptığınız her iş için günlük sigortaya gireceksiniz. Tamam. Bunun karşılığında da bir hizmet sunacaksınız değil mi?
    Peki bunu nasıl belgelendirebileceksiniz maliyeye?
    Uygunsuzluk işlemi görürsünüz... Bu vergi dairelik bir olay.
  14. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey şimdi kısmi söreli çalıştığımızda örneyin bir işletme 5 günlük hizmetimiz karşılığında bana maaş verecek o işletmenin çalışanı oluyorsunuz sonuçta bunun maliyeyle ne ilgisi var anlamadım.Ben okullarda çalışırken okul 15 günlük sigortamı yatırıyordu ve maaşımıda veriyordu.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Fatih bey.

Bir mimarlık-dekorasyon firmasına evinizi dizayn ettiriyorsunuz. Onlar sizin sürekli çalışanınız değiller.
    Size bir hizmet sunuyorlar. siz de onlara para veriyorsunuz. Bunlar da o gelirlerinin vergilerini ödemek için size bir fatura kesip, ne kadarlık hizmet sunulduğunu resmi yollarla beyan ediyorlar, ona göre vergilerini ödüyorlar.
    Yaptıkları bu iş karşılığında fatura kesmezlerse ne olur?
    İşte bahsettiğimiz olay da maliyenin ilgisi bu.
    Sigorta meselesine gelince. Kanuna göre sigortasız bir işçi çalışamaz. Bunda mutabık mıyız? Siz de hizmet vereceğiniz yerde geçici olarak çalışan konumundasınız. Dolayısı ile sigortanızın çalıştığınız süre boyunca yapılması gerekmektedir.
  16. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey sizin bu yazdığınız örneği uygulayacak firma OSGB dir.Başka hiçbir firma İSG hizmeti verilemez yönetmelik gayet acık siz anlamadınız galiba bireysel birçok firmayla anlaşma yaptığınızda o işletmenin çalışanı olduğunuzdan aldığınız üçrette hak ettiğiniz maaştır.Benim anladığım kadarıyla 15 mayıs öncesi sözleşme yapmaksızın herkes risk analizi yapıyordu ve malimüşavirlerde bunu uyguluyordu.Şimdi artık bunlara hiç gerek yok zaten bu uygulama yapılamaz kanun acık işverenin çalışanı olmak zoruda diyor uzman veya OSGB hizmet alınması gerkir diye .Anlaşılan malimüşavir müşteri portföyünü sana açması bedava değil bu durumdan onlarda faydalanmak istiyor.İlk etapta malimüşavire ödeme yapıp sonra aradan cıkarmak gerekiyor heralde yoksa gereksiz para öder durursun, durum bundan ibaret.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Fatih bey.
    Ben size yardımcı olmak istiyorum.
    Siz işinize geldiği gibi davranın.
    Sitede amacımız arkadaşlarımızın bu tarz amatör durumlardan dolayı ceza almalarına sevinmek değil.
    Madem konuya o derece hakimsiniz, konuyu açarken bu tarz bir soru sormayacaksınız.
    Ben size yaptığım çalışmanın sonucunu aktarıyorum, siz hala mantıksız vb. şeyler söylüyorsunuz. Konuyu uzatmaya gerek yok.
    Hayırlı geceler dilerim.
  18. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    rd nin altına imza atmazsanız problem yok, işveren ve işçi temsilcisi (ya da işçi) imzası yeterlidir.
    problem olacak tek şey işyeri sizden fatura istemesi, ödemeye karşılık fatura talep etmezse sorun olmaz
    bana göre de en sağlıklısı isyerine 1 günlük giriş çıkış yapılması, o gün de rd yi ve acil durum planı ve eğitimi yaparsanız
  19. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey konuyu acarken heralde bazı arkadaşlar gibi öle gözü kapalı açmıyoruz tabiki ayrıntılı araştırdım ve sonuçlarını paylaştım ve yazdıklarımda gayet mantıklı tabi anlayabilen biri için.Burda kunuyu acarken bunun içinde gercekten olan arkadaşların teçrübelerini almak için açtım öle bilgisayar başında olmuyor malesef deneyim herşeyden önce gelir.Benim uzattığım bir durumda yok cevap vermezsiniz olur biter.Size iyi çalışmalar...
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar konuyu dallandırıp budaklandırmışsınız
    firmanın sigortalı elemanı olursanız zaten maaşınızı yada her ne hizmet veriyorsanız karşılığınızı firmadan alırsınız ve firma da bunun için gider makbuzu ödeme dekontu keser paranızı verir. vergi mükellefiyeti olmanıza gerek yok. şuan bir fiil çalışırken zaten işverene hizmet edip karşılığında maaş almıyormusunuz.

osgb den hizmet verdiğinizde ise sözleşme ile firmaya hizmet veriyorsunuz yani osgb çalışanısınız ve sigortanız vs herşeyi osgb karşılıyor yaptığınız işi faturalandırıyor ve işverenden fatura karşılığı ödemenizi alıyorsunuz.

serbest meslek erbabı dediğimiz olay ise adı üzerinde serbest meslek, herhangibir firmada tam zamanlı çalışıyor iseniz, çalışma saatleriniz harici kendi nam ve hesabınıza kendi bilgi birikiminiz ve mesleğinizle alakalı yaptığınız işleri belgeleyerek haksız kazanç elde etmeden uygun bir çalışma şeklidir ve yasaldır sıkıntı yok, haftanın 5 günü çalışıyorsanız tatiliniz cumartesi ve pazardır dolayısıyla cumartesi mesaisi devam eden bir firmaya giderek yada pazar günü çalışan bir markete giderek birkaç saatlik bir ortam denetimi ve evinizde boş vakitlerinizde yazacağınız bir risk analizini serbest meslek makbuzu keserek hem işverene hizmet sunarsınız faturanızında karşılığını alırsınız devlete karşı da verginizi ödersiniz...

eğer bir firma çalışanı değil iseniz o zaman kendi sigortanızı kendiniz yatıramıyacağınıza göre bağkur devreye giriyor bağkurlu olarak çalışırsınız, yine aynı şekilde tüm zamanınızı risk analizi acil eylem planı, denetim vs yaparak ve faturalandırarak kullanırsınız.

şöyle bir durum var tam zamanlı çalışırken bu işi yapıyorsanız işten çıkarıldığınızı yada çıktığınızı düşünün, işten çıktığınız gün otomatikman bağkurunuz başlar ve siz bir ay sonra bağkur borcu ödemek zorunda kalırsınız.

tek sıkıntı eğitim. eğitim ile ilgili yönetmelikte bireysel uzmandan bahsetmiyor dolayısıyla bir firmaya eğitim verecek iseniz o firma 8-12-16 ssatin hangisine tekabül ediyorsa o kadar saat yada gün size sigorta yapar siz de firmanın kısmi süreli çalışanı olursunuz eğitimi verirsiniz yada sözleşme yaparak bu işi gerçekleştirirsiniz en makulü işverenin o gün içerisinde sigorta göstermesi, ama eğitim konusuna girmeyebilirsiniz de neden diye sorarsanız zaten ocaktan sonra tüm bu işler osgb lere kalacak yada firma çalışanı olan uzman hekimlere.......