1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Istifleme metodları,kuralları ve kosullarıyla ılgılı yasal dayanak hk

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Meysun Ersoy tarafından 3 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Meysun Ersoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    124549
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    iyi günler,

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ kaldırıldıgından, yapı ıslerınde ıs saglıgı ve guvenlıgı yonetmelıgı harıcınde istifleme kosullarıyla ılgılı dayanak bulamıyorum.

Yardımınızı rica ederim.

Tsk.
  2. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Malesef herhangi bir dayanak yok, tek dayanağımız olan yönetmelikler tüzüklerde kaldırıldı değiştirildi. tanımlayıcı belirleyici ifadeler yerine genel ifadeler geldi onun için işverene diyorsun ki 3 metreden yüksek olamaz üst üste istif, hani nerde yazıyor diyor cevap veremiyoruz. bu ve bunun gibi çoğu konuda bişey olmaz deniyor geçiliyor.

ya biz çok paranoyak davranıyoruz yada bu iş gerektiği gibi gitmiyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Kasım 2014 ---
    yabancı bir kaynakta görmüştüm isitf yapılacak malzemenin taban kısa kenarının 3 ile çarpılmasından yüksek olmamalı diye bir ibare

atıyorum palet 80*120 80*3 =240 cm yi geçmemeli gibi
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sorunuzu okuduktan sonra çeşitli yönetmelikleri tekrar inceledim. Belirttiğiniz gibi bu konuya dayanak teşkil edecek bir yönetmelik maddesi bulamadım. 6331 sayılı Yasa ve Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında, yapılan işe ve işyeri koşullarına göre istif biçimleri, yüksekliği benzeri konuların değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İstif yapılacak malzemenin cinsi, istif yüksekliği, malzemenin bulunduğu ortamın özellikleri vb. dikkate alınarak Risk Değerlendirmesi yapılmalıdır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın temeli kazaları önlemeye yönelik çalışmaları, yani Risk Değerlendirmesi'ni işlevsel kılmaktır.

Her durumda; Risk Değerlendirmesi esnasında yapılan işe, malzemeye ve ortama göre depolama ve istifleme ile ilgili ulusal ve uluslararası standartlar araştırılmak zorundadır. Risk Değerlendirmesi sonucunda bu standartlara uygun olacak şekilde istifleme, depolama yapılması herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.