1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Istifleme yönteminin ve yüksekliğinin belirlenmesi

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tarafımıza gönderilen bir maili burda paylaşmak istedim.sizlerinde bu hususta düşüncelerinizi yorumlarınızı yaparak fikir teatisinde bulunmak istedim.Yorumlarınız karşımıza çıkacak bunun gibi sorunlara nasıl bir yapı sergilememiz hususunda fikir verecektir ve yol gösterecektir.

 2. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  İstifleme yüksekliği konusu şu an dayanağı kalmamış olan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde yer almakta idi.
  Madde 489 – İşyerlerinde malzemeler,aydınlatmayı engellemeyecek, makina ve tesisatın çalışmasını güçleştirmeyecek, geçitlerde gidiş ve gelişi aksatmayacak ve yangın söndürme tesisatının kullanılma ve çalışmasını engellemeyecek ve devrilmeyecek şekilde ve ağırlıklarına dayanacak taban üzerine ve ancak 3 metre yükseklikte istiflenecektir.
  Ancak istiflenecek malzemenin cinsi, ağırlığı, taşıma kapasitesi gibi faktörler, palet ve/veya raf kullanılmadığı istif yüksekliğini etkileyecek unsurlardır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da durumun risk değerlendirmesi yapılmalı ve aşağıdaki sorular sorulmalıdır.
  * İstiflenecek malzeme nedir?
  * Malzeme ne tür bir ambalajın içerisindedir?
  * Malzemenin ağırlığı ne kadardır?
  * En alttaki ezilmeden üst üste kaç tane konulabilir?
  * Yerin/katın/rafın taşıma kapasitesi ne kadardır?
  * Depolamada nem ve sıcaklık malzemeyi/ambalajı nasıl etkiler?
  * Ayrıca düşme, devrilme, yangın tehlikeleri de değerlendirilmelidir.

  Ekli Dosyalar: