1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Isveç’teki maden kazasında mahsur kalan 159 kişi kurtarıldı!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve menot tarafından 3 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İsveç’in Dalarna bölgesindeki Garpenberg’de Bolidens şirketine ait madende meydana gelen yangın yüzünden toprak altında mahsur kalan 159 kişi kurtarıldı.

  [​IMG]

  829 metre derinlikte meydana gelen yangında toprak altında mahsur kalan işçilerin sayıları hakkında 159 ve 166 gibi çelişkili açıklamalar yapıldı ancak maden basın şefi Marcela Sylvander, mahsur kalan 159 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

  Salı sabahı saat 09.00’da alarm aldıklarını belirten kurtarma ekibi başkanı Mats Jansson yaptığı açıklamada, “829 metrede bir yangın meydana geldiğine dair ihbar aldık. Maden dumanla doluydu ve hemen özel ekiplerimiz madene indiler. Isıya duyarlı kameralarla yangının yerini ve personeli bulup müdahalede bulundular. Yangının neden meydana geldiğini bilmiyoruz ama bildiğimiz kadarı ile bir tirit konteynerinde meydana geldi. Aşağıda işçilerin sığınabilecekleri özel oda vardı hepsi zarar görmeden kurtarıldı. Yangın söndürüldü” dedi.

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28348177.asp
  -----------------------------------------------------------------------

  Demek ki neymiş! 1800'lü yıllardaki kazalardan örnek verip, bu işin fıtratında kaza var demekle olmuyormuş. Olumlu bir örnek olduğu için ileride kimse bu kazadan bahsetmez. İyi ki kazada kimse ölmemiş, yoksa her maden kazasında "Bakınız İsveç'teki bir maden kazasında da insanlar öldü." açıklamasına maruz kalırdık.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Kömür madeni mi,bizimkiler kömür madenlerine yaşam odaları uygun değil(!) diyorlar
 3. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Habere konu olan İsveç’in en eski ve 13’üncü yüzyıldan beri işletilen madeninde; bakır, kurşun, gümüş, altın ve çinko üretiliyormuş.

  Hem yurtdışındaki yaşam odaları örnekleri hem de ülkemizdeki tek yerli yaşam odası üreticisi olduğunu iddia eden bir firmanın ürünleri incelendiğinde yeraltı kömür madenleri için özel yaşam odaları üretildiği görülüyor. Yerli üreticimizin beyanına göre kömür madenleri için ürettikleri 16 kişilik bir yaşam odasının fiyatı 70 bin dolar civarından başlıyor.

  Firmanın web sitesinden kömür tipi sığınma odası örneği:

  [​IMG]
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]