1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Itfaiyeden yangın eğitimi ve tatbikat talebi

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve uzmanist tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,

Firmasında itfaiyeden yangın eğitimi ve tatbikatı hizmeti atalebinde bulunan var mı? Süreç nasıl işliyor merak ediyorum. İstanbuldayım ben. İtfaiye müdürlüğünü aradım. Zabıta kayıt bölümüne yönlendirdiler.Yapacağımız işlemleri aynen şöyle sıraladılar:
    1-Zabıta kayıt birimine gidip tahsil müzekkeresi (ne olduğunu hiç bilmiyorum) alınacak.
    2-Bu belgeyle birlikte bankaya gidilip ücret yatırılıacak
    3-Tekrar aynı adrese gidip bir form doldurulacak
    5-Daha sonra itfaiye okuluna yönlendirilip uygun bir tarih belirlenecek.

Gerçekten böyle mi yürüyor işlemler :)
  2. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlden ile göre değişiyor olabilir... Bağlı bulunduğunuz sanayi bölgesi'nin itfaiyesi yok mu? Biz OSB'ye ait İtfaiye Teşkilatı'na dilekçeyle başvurup gayet güzel bir eğitim aldırabilmiştik personelimize.

Arkadaşlar ben de şunu merak ediyorum. İtfaiye tarafından verilen eğitimin geçerliliği ne kadardır?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Geçerliliği var..merak etmeyin..
  4. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Yangın ekipman gereksinimleri belirledikleri keşif ücretsiz,yangın eğitimi (4 Saat- sertifikalı) ve yangın tatbikatı 300 küsür lira ödeneği var. Ekteki dilekçe ile belediyeye başvuru yapılıyor,daha sonra itfaiye müdürlüğü iletişim numarası verilen kişiye ulaşıp,randevu alıyor.Eğitim ve tatbikat neticesinde makbuz kesiyor,sonra ödemesi yapılıyor.

Ekli Dosyalar:

5. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlden ile değişiyor demek ki Bizde yukarda bahsettiğim işlemleri istiyorlar. Burada 1024tl ücreti var (6 saat). Katılım belgesi veriliyor sadece
  6. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    itfaiye ve sivil savunmadan alınan sertifikaların yenileme eğitimi varmıdır,yani ilkyardım sertifikası gibi?
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki bu faturayı nereye faturalandırıyorsunuz ?bunu osgb de çalışan arkadaşlara soruyorum yani bunu osgb mi işveren mi ödüyor?
  8. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey sanırım bir yanlış anlaşılma oldu ben süre olarak sormuştum. Geçerlilik süresi ne kadardır? Bir zaman aşımı var mı?
  9. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yılda bir kez tekrarlanmasında yarar vardır
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    öyle bir zorunluluk yok o_O
  11. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki yasal olarak bir madde var mı? Yönetmelik gereği çalışan sayısının 10da 1'ini bu eğitime göndermek zorundayım şu an itfaiyeden eğitim almış adam sayısı yeterli ve özellikle firmaya sadık çalışanları seçtiğimiz için bu kadar adamı her yıl iki gün boyunca işletmeden ayırmak zor olacak...
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    10'da 1 sadece ikyardım eğitimi için onun geçerliliği zaten 3 yıl
    yönetmeliği iyi okumak lazım diğer gruplar için geçerlilik süresi diye bir şey yok !!!!!!!!!!!!
  13. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pardon ben taslak yönetmeliğe göre konuşmuşum yangın ve diğer acil durumlar için taslak yönetmelikte 10'da bir diyor.

Tehlikeli sınıf için 40'ta 1 mi oluyor bu durumda?
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aynen öyle
  15. Elif Kösoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba;
    İstabulda bulunan Firmama itfaiyeden yangın eğitimi ve tatbikatı hizmeti talebinde bulunmak istiyorum. Siz başvuruda bulundunuz mu? Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?Yukarda saydığınız gibi ilk başvuru Belediyeden mi yapılıyor.
    Teşekkürler..
  16. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İstanbul'da bulunan bir firmam için itfaiyeyi arayıp eğitim talebinde bulunmuştum ama pek ilgilenmediler. Telefonu sürekli oradan oraya bağladılar. Bir sonuca varamadım. Yangın firmasına yaptırdık tatbikatı biz de.
  17. Elif Kösoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yangın firmasından yapılan tatbikatı Çalışma ve Sosyal Güv.Bak.dan gelen müfettişler kabul etmiyor, illa ki itfaiyeden randevu alınması gerekliymiş.
  18. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    mevzuata uygun bir eğitim,tatbikat ve çalışma yapılırsa hiç bir sorun olmaz.tüpü al söndür tatbikat.bu şekilde kabul edilmez tabiki.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Uzman ve hekim arkadaşlar Acil Durum Ekiplerinin (Yangınla Mücadele - Arama, Kurtarma ve Tahliye) eğitimlerini sizler verebilirsiniz !!!

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik

MADDE 11
    (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

MADDE 15
    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.
  20. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kendi firmalarıma gelen tüm müfettişlerde kabul edilmişti. Sizde neden öyle oldu bilmiyorum. İtfaiye olumlu dönüş yapmıyorsa yapacak birşey yok. Zorla yakalarından tutup gel buraya bize tatbikat yapacaksın diyemezsiniz ki.