1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Itfaiyeden yangın eğitimi ve tatbikat talebi

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve uzmanist tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ayhan71 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NEKA İNŞAAT
    Arkadaşlar ben yangın eğitimi verebiliyorum tel : 0554 7550903 yer Önemi yok Antalya san Zonguldağa Ankara'dan Muğla'ya kadar her bölge
  2. FT SRC EĞİTİM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sayin @FT SRC EĞİTİM

Bu yazinin içeriği reklam olduğundan dolayı Asayiş Birimi tarafından yeniden düzenlenmiştir.

Ayni içerikte mesaj yayınlamak isterseniz sitenin ilgili linklerinden reklam basvurunuzu yapabilirsiniz.
  3. gülsen zeybek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96890
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın tatbikatı yapılması ile ilgili süreç hakkında bilgi verebilecek olan var mı aramızda? firmam için eğitim planlamalı ve tatbikat yaptırmalıyım. yukarıda bazı arkadaşların girişimleri olmuş ama istanbul için izlenmesi gereken yol kesin olarak nedir?
  4. yurddasezgi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5699
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yaşam zinciri osgb
    ARKADAŞLAR YANGIN EĞİTİMİ 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU'NDA VEYA KANUNA DAYANDIRILMIŞ BİR MEVZUATTA YAZMIYOR. YANGIN EĞİTİMİ BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK MADDE 130 DA YAZIYOR. İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE ACİL DURUM EKİPLERİNİN EĞİTİLMESİ KONUSU VE YANGIN TATBİKATI KONUSU GEÇİYOR. EKİPLERİN EĞİTİMİNİN BİR KEZ YAPILMASI YETERLİ, TATBİKATLAR YILDA BİR GÜNCELLENMEK ZORUNDA. YANGIN EĞİTİMİ İSE YILDA BİR İTFAİYEDEN VEYA AFAD' DAN ALINABİLİR. BUNUN DIŞINDAN ÖZEL BİR EĞİTİM MERKEZİNDEN VEYA KİŞİLERDEN ALINAN YANGIN EĞİTİMİNİN BİR GEÇERLİLİĞİ YOK.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Resmi Gazete Tarihi: 18.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28681
    İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik

MADDE 11
    (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

MADDE 15
    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrasıuyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Defalarca yazdım yine yazıyorum kanun belli yönetmelik belli. UZMAN ve HEKİM bu eğitimi VEREBİLİRRRRRRRRRR
  6. yurddasezgi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5699
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yaşam zinciri osgb
    BU YÖNETMELİKTE YANGIN EĞİTİMİ VEREBİLİR DEMİYOR İYİ OKUYUN Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrasıuyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir. YÜRÜTECEKLERİ FAALİYETLER İLE İLGİLİ ÖZEL OLARAK EĞİTİLİR BU EĞİTİMİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VEYA İŞYERİ HEKİMİ VEREBİLİR DİYOR. YANGIN EĞİTİMİ VEREBİLİR DEMİYORRRRRRRRRRRRRRRRRRR.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    11. maddenin 1. fıkrası neyi tanımlıyor siz iyi bakın. öyle devam edelim
  8. yurddasezgi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5699
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yaşam zinciri osgb
    EKİPLERİN KAÇ KİŞİDEN OLUŞACAĞINI VE EĞİTİMLİ KİŞİLER OLMASI GEREKTİĞİNDEN BAHSEDİYOR. TÜM ÇALIŞANLAR ACİL DURUMLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİLİR DİYOR. ACİL DURUM EKİPLERİ DE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VEYA İŞYERİ HEKİMİ TARAFINDAN EĞİTİLEBİLİR VE SERTİFİKALANDIRILIR DİYOR. YANGIN EĞİTİMİ VEREBİLİR DEMİYOR ZATEN ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİĞE GÖRE YANGIN EĞİTİMİDE ZORUNLU DEĞİL..........
  9. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yanlış bilgilendirme yapmayalım osgblerden,eğitim kurumlarından alınan eğitimlerde geçerlidir.Sadece itfaiyeden alınma zorunluluğu yok.
  10. yurddasezgi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5699
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yaşam zinciri osgb
  11. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yurddasezgi hanım, direk olarak osgblerden ve eğitim kurumlarından yangın eğitimlerini alabilirsiniz diye tabiki bir yerde yazmıyor.yönetmelikleri incelerseniz işveren eğitimleri dışardan destek olarak alabilir,yada başka bir yönetmelikte teknik personelden yararlanabilir yada yangın yönetmeliğinde eğitim kurumlarından alabilir gibi bir çok yönetmelikte atıfta bulunulmuştur.biraz araştırırsanız bana hak vereceksiniz.ek bilgi olarakkişilerden ile yangın eğitimi alınabilir.Sadece eğitimcinin bazı yeterlilikleri sağlaması gerekir.
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Acil durum eylem planı ayrıdır. Binanaların yangından korunması yönetmeliği ayrıdır. Sivil savunma planı ayrıdır. Acil durum ekipleri ile binaların yangından korunmasındaki belirtilen ekiplerde farklıdır.
    Binanaların yangından korunması hakkında yönetmelikte belirtilen kurallara göre düzenlenmesi gerekli, eğitimleride buradaki belirtilen şartları göre düzenlenmelidir. Ekiplerde görev alacak kişi sayısı bile farklı. O yüzden acil durum yönetmeliği ile karıştırılmaması gereklidir. O yönetmelikte belirtilen ekiplere İSG uzmanı eğitim verebiliyor ama binanların yangından korunması yönetmeliği kapsamında olan yerler için itfaiyeden alınması gereklidir.
    Ayrıcı Sivil savunma planlarınıda yapmanız gereklidir. Buradaki eğitimleride sivil savunma uzmanı verebiliyor...(200 kişiden fazla çalışanı olan yerlerde yapılması gereklidir)
    Kısaca 3 acil durum gerekli,
    İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik,
    Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik,
    Sivil savunma yönetmeliği,
    Biribirine karşıtırmayın. 3 yönetmeliği incelerseniz farkları görebilirsiniz.

NOT: Dayanakları aynı olsaydı olabilirdi ama binaların yangından korunması yönetmeliğin dayanağı;
    DayanakMADDE 3
    -
    (1) Bu Yönetmelik, 9/6/1958 tarihli ve 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun ek 9 uncu maddesi,14/2/1985 tarihli ve 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 33 üncü maddesi ve 13/12/1983tarihli ve 180 sayılı Bayındırlık ve İskân Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 30/Amaddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
  13. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve

işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil

savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul,

kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler

Binaları yangından korunması hakkında yönetmeliğin yukardaki belirtilen ilgili maddesi zorunluluğun nasıl olması gerekiğini açıklamaktadır.
  14. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İtfaiyeye başvuru ve istenenler ilde ile değişiyor.Eğitim ve tatbikatlar yılda 2 defa . 4 saat eğitim ve tatbikat .Eksikler yazılıp belgelendirilecek.Ayrıca tüm ekip için katılım belgesi istenecek.
  15. gülsen zeybek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96890
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitim
    Genel eğitim
    MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından
    korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması
    konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve
    becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve
    en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve
    tahliye tatbikatı yapılır.
    Özel eğitim
    MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personelinin; genel
    yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel
    Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri, kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye
    itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca
    yaptırılır.
    (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve
    işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil
    savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul,
    kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.

3. bölümde bahsi gecen genel eğitim bölümü acil durum ekiplerinin kurulduğu, bunun zorunluğu olduğu durumların eğitiminden bahsediyor. özel eğitim kısmında ise bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kurumlardan bahsediyor.

ben sadece tehlikeli sınıfta yeralan 10dan az calışanı olan, toplamda 50den az kişinin bulunduğu bir bir işyeri binasında yeralan ofis çalışanları için yangın eğitimi konusunu öğrenmek istiyorum.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yangin eğitimini siz verebilirsiniz.
    Tatbikat konusunda AFAD, İtfaiye, Sivil Savunma gibi kurumlardan destek alabilirsiniz.
    Acil durum eğitimlerini bile verirken genel yangin egitimlerinizi de rahatlıkla verebilirsiniz.
    Onerim, genel is sagligi ve güvenliği eğitimi veriyorsunuz zaten. Düzenlediğimiz belgenin altına not olarak verilen eğitim konularini yazmaniz. Yangin için de teorik yangin eğitimi olarak belirtin. Karar defterine de belirlenecek zaman için resmi kurumlardan alınacak pratik yangin eğitimi gibi karar alabilirsiniz. Tabi bu fikir geliştirilebilir.
    Saygilar.
  17. yüksel özay İSGforum Üyesi

yüksel özay
    kimyager
    iş güv uzmanı
    çevre görevlisi
    yangın eğitmeni
    acil durum kriz yönetimi eğitmeni
    lpg istasyonları sorumlu müdürü
    biyosidal mesul müdürü
    patlamadan korunma dökümanı hazırlama uzmanı
    gıda firmalarına kapasite raporu hazırlayıcısı ve ruhsatı düzenlemesi
    0 505 819 87 85
  18. FT SRC EĞİTİM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İŞTE SİZE YENİ BİR KARİYER FIRSATI.

AB uyum yasalarının gerektirdiği TMGD bulundurma zorunluluğu ülkemizde de yürürlüğe girdi. Bakanlık bu gereksinimlerini karşılamaları için firmalara verdiği süreyi son bir kez uzatarak 30 Haziran 2015 yaptı. Bu tarihte cezai yaptırımlara gideceğini resmi gazete yoluyla duyurdu. Süre uzatımının nedeni; hali hazırda yeterli "danışman" bulunmuyor olması. Türkiye genelinde TMGD eğitimlerine başlanmakla birlikte yeterli TMGD sayısına ulaşılamadı. TMGD eğitimlerine başvurusu yapabilmek için Üniversitelerin herhangi bir 4 yıllık bölümünden mezun olmak yeterli. Bir TMGD, 5 ayrı firma ile danışmanlık sözleşmesi yapabiliyor. Daha Detaylı bilgi için www.adrturk.com linkini ziyaret edin. 0532 240 62 28. 0532 240 62 28
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yangın eğitiminden girdik reklamlar ile son buldu !!!!
  20. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yüksel Özay bey, sizi takdir ediyorum,kendinizi çok iyi geliştirmişsiniz,donanımınızı artırmışsınız.
    Fakat ,bu kadar çok farklı konularda bilgi sahibi olmamız bazen ne yazık ki işveren tarafından kullanılabiliyor.

Bazı İşverenler sizi,tek bir bölüm için alıyor fakat "senin iş güv. uzman. ,çevre görevlisi belgen ve şimdi de yeni eklenen TMGD belgen var" deyip bu işleri de size verebiliyor.
    Tek kişinin alacağı maaşı verip,1 taş ile gördüğünüz gibi 3 kuş vuruyor. Artı bir maaş ne yazık ki ödemiyor ve bu durumda karlı çıkan ne yazık ki işveren oluyor.
    Umarım,bu durum sizin için olmaz.
    Çoğu arkadaşımız,inanıyorum ki,çalıştığı firmalarda yaptıkları işlerin haricinde çoğu işveren tarafından iş güvenliği ne yazık ki angarya bir iş gibi gördükleri için artı iş olarak iş güv. uzmanlığını da yaptırmaya çalışıyorlar.