1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Itiraz edilecek sorular - 23 şubat b sınıfı uzm. sınavı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Salih ŞENER tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Arkadaşlar, A kitapçığı 20. Soru "A" şıkkı olması lazım ama cevap anahtarında "D" şıkkı diyor.

Dayanak;
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi:29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

Tehlikelerin tanımlanması

Madde 8.
    r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar.
  2. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    "belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar."
    “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik” gereği, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde patlamadan korunma dökümanı hazırlanması gerekmiyor mu?

Yapı işlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliğin Sağlık ve güvenlik planı ise yapı ve madencilik işlerinde zorunlu diye biliyorum.
    Yani dişçi için bu iki doküman gerekli değil.
  3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Soruda "bu işyerinde" diyor, fakat Risk Değerlendirme Yönetmeliği'nde sektörel bir ayrım söz konusu değil. Ayrıca soruda "hangilerinin toplanması yeterli olur" diye bir ibare yoktur. ( Paragrafta diş kliniğinde ne tür tehlikeli maddelerin olduğu ile ilgili bilgi de yok. )
    Bu nedenle sorunun şıkkı bence değişmelidir.
  4. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    b sınıfı b grubu 12-31-63-65 iptal olacak
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    17. Soruda "C" şıkkı doğru denmiş. Matris yöntemi ne zamandan beri nitel yöntem, zorlasan karma yöntem olur. Bu sorunun doğru cevabı ise "B" şıkkı olmalı bence.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---
    Emre bey, iptal olması gereken soruların" iptal" gerekçelerini de yazarsanız tüm arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz.
  6. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB

Evet soruda bu işyerinde diyor. Yani diş kliniği ve muayenehanesinden bahsediyor.
    Yönetmelikte de "Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar." Belirli iş yerlerinde diyor. Bana soru doğru gibi geliyor.
    Soruda hangileri gerekli bilgilerdendir diye soruyor. Bence bu iki doküman gerekli değil. Sadece bence değil, yönetmelikler de bunu söyler.
  7. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    12 - 2018.2015 olmalı tatbikat yılda 1
    31 - 1,3 doğru
    63 - hazır bulundurulması demiş, bulundurulmaması olacak
    65- aptalca bir soru
  8. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaynak nedir veya bu kadar emin olmanızın nedeni ni merak ettim?
    Kitapçığı-31 numaralı sorudaki ifadeler yanlış gibi duruyor ama istisnai durumlar gözönüne alınınca soruda sorun yok. Ama sorunun bu şekilde bir cevabı olması(istisnalar kaidei bozmaz) etik olarak ayıp
  9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Emre bey teşekkürler, ama itiraz dilekçesinde bu gerekçeler yeterli değil. Daha açıklayıcı olmalı, mevzuattan atıfda bulunulmalı mesela.
  10. MUSTAFA TOKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42938
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

yukardaki metinde matris için sayısal verilerle değil yorumlarla denilmekte.. bu nedenle nitel/nitel doğru. ancak bnde nitel/nicel yaptım maalesef :S
  11. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar b kitapçığı 22. soru yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması tehlike kaynağı kapsamındamıdır? bulundurulmasımı yoksa bulundurulmamasımı...
    pardon b sınavı a kitapçığı
  12. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Değerli arkadaşlar iptal edilmesi gereken sorular hakkında bi çalışma yaptım... buyrunuz... hepsini mevzuattan destekledimm..

Ekli Dosyalar:

13. Cagdas Sakinci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92542
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim bütün tartışılan soruları gayet iyi bir biçimde açıklamışsının elinize sağlık bu soruların iptali için nasıl bir başvuru yapacağımızı bilen varmı acaba?

birde 15 inci soruda destek elemanıda risk analizine katılmaz diye biliyorum o soru iptal olmalı bence
  14. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında evet o soru iptal edilmesi gerekebilir.. ama etmeselerde olur... belirtilen tarihte risk analizi yapılmalı ama şart değildir... dolayısıyla ekip bile olmasa olur..o pençereden bakacaksak... ama ellerinde destek elemanı ve temsilci zaten var ; risk analizide yapıyorlar bi zahmet katılsınlar :D ancak edilmesede olabilir...
    nitel nicel olayında sınıntı yok adam zaten demiş sırasıyla liste yöntemi ve matris hesaplama demiş o zaman nitel/nicel olacak sıkıntı yok... adam adam nitelik olarak riskleri sıralamış sende tek tek tik atacaksın bu niteldir.... matematiksel hesap niceldir....
  15. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben de bu nicel nitel olayında çok itiraz ettim ama adam metinde sayısal veriler kullanılmıyor diyor ben de yanlış yaptım
  16. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şuayip bey hazırladığınız dosyayı inceledim. Ama sorularla alakalı kaynak aldığınız yönetmelikleri de eklerseniz itiraz için kullanabiliriz.
  17. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her biri konuyla ilgili yönetmeliklerde vardır..ilgili yeri siz kesebilirsiniz..ben tek tek bakmadım...ama olduğunu iyi biliyorum
  18. Serhat ÖZCAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben inceledim ve elle tutulur itiraz edilcek sorulardan biri bence kaynakta maruz kalınan ışınlarda x ışınları var mı?Diğeri ise Bsınıfı Akitapçığı 20.sorudaki Yangın tüplerinin hazır bulundurulması ifadesi...Detaylı bakıp başka birşeyler bulabilen varsa paylaşsın lütfen
  19. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    I. Soru 15.Aşağıdakilerden hangisi 1 Ocak 2013 tarihinde yapılan risk değerlendirmesi ekibinde bulunması gereken zorunlu kişilerden birisi değildir?
    B) İşyeri hekimi (Cevap b olarak verilmiş ama yanlış.)
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
    MADDE 6 –(1)’e göre Risk değerlendirmesi ekibinde işyeri hekimleri bulunur.
    II. Soru 22.Aşağıdakilerden hangisi bu işyerinde bulunan tehlike kaynağı kapsamında değildir?
    A) Amonyum nitrat, Potasyum nitrat
    D) Yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması.
    (Cevap a olarak verilmiş. Bence d şıkkı da doğru. Sorunun iki doğru cevabı var.)
    III. Soru 24.Aşağıdakilerden hangisi iş hijyeni kapsamında değildir?
    C) Herhangi bir kişinin mekanik çarpma veya sıkışmadan dolayı yaralanması
    D) Kargo şirketi çalışanının elle ağır yük taşıması sonucu kas iskelet sistemi hastalıklarına yakalanması
    ( Cevap c olarak verilmiş. Bence d şıkkı da doğru. Sorunun iki doğru cevabı var.)
    IV. Soru 38. I- Sağlık KurallarıBakımından GündeAzami Yedi Buçuk Saat veya DahaAz ÇalışılmasıGereken İşler HakkındaYönetmelik’e göre oksijen ve elektrik kaynağı işleri, bir çalışa-nın günde ancak yedi buçuk saat çalıştırıla-bileceği işlerdendir.
    II- Tehlikeli ve Çok Tehlikeli SınıftaYerAlan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitim-lerine DairYönetmelik’e göre her çeşit kaynak işleri mesleki eğitim alınacak işler arasında yer almaktadır.
    III- Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre, grizulu maden ocakla-rında, kaynak yapma işlemine hiçbir durumda izin verilmez.
    Kaynak işlerine ilişkin yukarıdakilerden hangi-si/hangileri doğrudur?

C) I ve II D) I, II ve III
    ( Cevap c şıkkı olarak verilmiş. Bence d şıkkı olmalı.)
    V. Soru 70.I- Kişisel koruyucudonanımlar, hiçbir koşul da amacı dışında kullanılmaz.
    II- Kişisel koruyucu donanımlar sağlık ve hij-yen problemleri nedeniyle, hiçbir koşulda birden fazla kişi tarafından kullanılmaz.
    III- Kişisel koruyucu donanımların kullanım şartları ve özellikle kullanılma süreleri;riskin derecesi, maruziyet sıklığı, her bir ça-lışanın iş yaptığı yerin özellikleri ve kişisel koruyucu donanımın performansı dikkate alınarak belirlenir.
    Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması HakkındaYönetmelik’e göre, kişisel koruyucu donanımların işyerinde kul-lanılmasına ilişkin yukarıdakilerden hangisi/ hangileri doğrudur?

A)Yalnız III D) I, II ve III

X ışınları olmamalı. I ve II
  20. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kaynak işlemi esnasında oluşan ark enerjisinin
    yaklaşık %15i ışın şeklinde ortama yayılmaktadır.
    Bu ışınların %60ı infrared ışınlar, %30u görünür
    ışınlar, %10u ise UV ışınlardır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    kkd yönetmeliğinde gerekli hijyen koşulları sağlanarak kkdler birden fazla kişi tarafından kullanılabilir diye okuduğumu hatırlıyorum