1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Itiraz edilecek sorular - 23 şubat b sınıfı uzm. sınavı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Salih ŞENER tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi

MADDE 7 – (1) İşveren; 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesinde, mekanik titreşimden kaynaklanabilecek riskleri değerlendirirken aşağıda belirtilen hususlara özel önem verir;
    b) Maruziyet sınır değerleri ve maruziyet eylem değerlerine,
    f) Bütün vücut titreşimine maruziyetin, işverenin sorumluluğundaki normal çalışma saatleri dışında da devam edip etmediğine,

g) Düşük sıcaklık gibi özel çalışma koşullarına,
  2. abdülkadir aktoprakoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 13.Sorunun cevabı da B (1) olması gerekmez mi?
    İşveren; işyerlerindeki tehlike sınıflılarını tespit eden tebliğde belirlenmiş olan :
    - Çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde 30 çalışana
    - Tehlikeli sınıfta yer alan işlerde 40 çalışana
    - Az tehlikeli sınıfta yer alan işlerde 50 çalışana kadar
    a)Arama, kurtarma ve tahliye Yangınla mücadele, konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli
    en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre 30, 40 ve 50 ye kadar
    çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir. 10 dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, 1 kişi görevlendirmesi yeterlidir.

21.12.2013 tarihli 91. soru Ekte olduğu gibi

Ekli Dosyalar:

• Adsız.jpg
      Adsız.jpg
      Dosya Boyutu:
      37,9 KB
      Görüntüleme:
      74
  3. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Arkadaşlar B sınavı B kitapçığı 63 deki Tehlike kaynağı sorusunda D şıkkı: yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması. Burada sabaha kadar tartışırım. ne yangın tehlike kaynağıdır, ne de bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması tehlike kaynağı kapsamındadır. aksini düşünen burda açıklasın ben de merakımı gidereyim.
  4. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda kesinlikle size katılıyorum...
  5. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Bilmemek değil öğrenmemek ayıptırdan yola çıkarak sorucam. burada açıkladıklarınız içine x ışınları giriyor mu?
  6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ışın sorusu insaflarına kalmış...
  7. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sorunuza tam ce
    sorunuza net bir cevap verebilmek için biraz araştırma yaptım ve elektro manyetik spektruma baktım. bazı kaynaklarda uv ışınları ile x ışınları iç içe geçmiş bir şekilde bazı kaynaklarda ise ayrılmış. emre beyin dediği gibi tamamiyle insaflarına kalmış. ama ben her üçünüde işaretledim...
  8. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için. Bunun da açık olmadığı kesin. Yarın bir itiraz dilekçesi yazmayı planlıyorum. Bu arada elinde hazır itiraz dilekçesi formatı olan varsa paylaşırsa sevinirim.
  9. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynak işlerinde oluşan ışın radyasyon’dur. Kaynak işlerindeki radyasyonun tip ve miktarı
    yapılan işlem ve metalin ergime sıcaklığına bağlıdır. Tüm radyasyonlar, günümüzde tehlikeli
    olarak kabul edilir. Radyasyon, ya iyonize olan ya da iyonize olamayan türde olabilir. İyonize
    olan radyasyona örnek X-Işınlarıdır. Elektron ışın kaynağında oluşur. TIG kaynağında kullanılan
    toryumlu tungsten elektrodda kopma ve parçalanma olması ile oluşur (bu parçalar radyoaktiftir)
    İyonize eden radyasyona örnek de kızılötesi (infrared) ve morötesi (ultraviole) ışınlardır ve
    bunlar görünen ışındır. Kızılötesi radyasyon, sıcak bir metalden alev veya arktan çıkar ve tıpkı
    yanan bir yakıtın ısısı gibi etki yapar. Morötesi radyasyon, cilt tarafından hissedilmez ve tıpkı
    güneş yanığı etkisi gösterir.
    Bir kaynaktada böyle bir bilgi buldum...
  10. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu soruda ilk yardım sorulmakta çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta 10 kişide 1 kişi, az tehlikelide 20 kişide 1 kişi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    A Kitapçığı 56. soru ile ilgili yorumu olan var mı?
  11. Cagdas Sakinci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92542
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İtiraz basvurusunu nasıl yapacağımız konusunda bilgisi olan varmı acaba?
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bugün 2. gün ve hala elle tutulur/kesin itiraz edilecek (mevzuata dayandırılarak) bir soru bile bulamadım. Yorumlara bakılırsa başka kimse de bulamamış. Tam sınırdayım, kalırsam kötü...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    Ekte sınav duyurusunda gerekli bilgi var.

Ekli Dosyalar:

13. dilekkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    suayip bey bey size yazıyorum.yazdığınız soru iptallerinin hiç bir gerekçesi yoktur.Dolayısıyla bu şekilde iptali bile söz konusu değildir.Yönetmeliğin maddesine dayandırılmadan sadece yorumlarla değiştirilebiliyorsa herkes bi yorum yapsın değişsin.yok yani böyle bir şey.Yani yazdıklarınıza güldüm.Kusura bakmayın.Hepsi yönetmelikte var.
  14. harun kırlangıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anlaşılan sınav baya herkesi kasmış. Bundan sonra kolay sonav yok olduğunu anlıyorum..
  15. merve kübra İSGforum Üyesi

Ben A kitapçığı 22 ve 24 üncü sorulara itiraz dilekçemiyazdım başvurumu gönderdim. İş hijyeni ile ilgili olan soruda bırakın yönetmelik bilmeyi İSG uzmanı olmaya bile gerek yok. Şıklar yanlış. 24. soruda yangın, yangın söndürücülerin hazır bulundurulması tehlike kaynağı olamaz. Dişçide adam ne kullanıyor enrden bileyim ben. Dilimin döndüğünce dilekçemi yazdım gönderdim.Dilekçe formatları Sizde kendinizden eminseniz dikeçenizi yazıp gönderin. Böyle bir sınavdan 1-2 soruyla kalmak bile büyük başarı.

Ekli Dosyalar:

16. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Şu ana kadar yapılan açıklamaların en müspet olanı. Teşekkürler.
  17. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Dilekçeyi ne şekilde gönderiyoruz? Ben istanbuldayım bugun gönderdiğimde yarın Ankara'ya ulaşmak zorunda. Kargoya versem kabul edilir mi?
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bende kargoya verecem Ersin bey, sınav duyurusunda itirazların hangi yolla yapılacağı ile ilgili bir açıklama yok.
  19. NURCAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82699
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    itiraz dilekçesi yazan varsa. burda paylaşsın. ne kadar itiraz dilekçesi o kadar sonuç olur. bugun dilekceyi postaya vermek için son gün.lütfen acele edelim
  20. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    @merve kübra hanım dilekçe paylaşmış arkadaşlar. Bu dilekçeden faydalanabiliriz.