1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Itiraz edilecek sorular - 23 şubat b sınıfı uzm. sınavı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Salih ŞENER tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. merve kübra İSGforum Üyesi

Kargo ya bugün verirseniz yarın ellerinde olur. IBAN numarası var: TR85 0001 0007 6540 5083 1150 07 hesaba itaraz edilecek her soru için 10 ar TL yatırıp dekont fotokopisini dilekçeye ekliyorsunuz. Cevaplar açıklandıktan sonra ilk 3 iş günü diyor; yani yarın ve ertesi güne kadar vaktimiz var. İptal edilmesi istenen ya da cevap şıkkında hata olduğunu düşündüğünüz sorular için detaylı açıklamanızı yaparak gönderin.
  2. Serhat ÖZCAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende yangın tüpü bulundurulması ve x ışınlarına maruziyet soruları ve cevabı işyeri hekimi olan sorulara itiraz ettim bakalım ne yapacaklar
  3. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Vaktim olmadığından ben mevzuattan aklımda kaldığı kadar yazdım...müsait vakitte ilgili yönetmeliklerle ispatta edebilirim...haaa itiraz edermiyim benim işime yaramaz etmem... ben akla kapı açıyorum itiraz edip etmemek size kalmış... ayrıca bazı sorularda çelişkiyi söyleyip iptal olsa iyi olur ama iptal olmasada olur dedim yani....

ayrıca bu ne oluyo güldüm müldüm.....komedimi yaptımda güldünüz..yada .. katılmıyorum dersiniz doğrusunu yönetmelikten kese biçer gösterirsiniz siz haklıysanız bizde bilmediğimizi öğrenmiş oluruz... bu ne bicim cevap yaaa... size yakıştıramadım
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yerinizde olsam gerekli evraklari hazirlar hazirlamaz ptt iadeli taahhutlu gonderirdim. Resmi evrak yine resmi kurum araciligi mantigi yani.
    Allah yardimciniz olsun.
  5. Bünyamin GÖKPINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba Arkadaşlar,

Kaynak işlerinde çıkan ışınlarla ilgili

Kaynak işlerinde oluşan ışın radyasyon’dur. Kaynak işlerindeki radyasyonun tip ve miktarı yapılan işlem ve metalin ergime sıcaklığına bağlıdır. Tüm radyasyonlar, günümüzde tehlikeli olarak kabul edilir. Radyasyon, ya iyonize olan ya da iyonize olamayan türde olabilir. İyonize
    olan radyasyona örnek X-Işınlarıdır.
    Elektron ışın kaynağında oluşur. TIG kaynağında kullanılan toryumlu tungsten elektrodda kopma ve parçalanma olması ile oluşur (bu parçalar radyoaktiftir) İyonize eden radyasyona örnek de kızılötesi (infrared) ve morötesi (ultraviole) ışınlardır ve bunlar görünen ışındır. Kızılötesi radyasyon, sıcak bir metalden alev veya arktan çıkar ve tıpkı yanan bir yakıtın ısısı gibi etki yapar. Morötesi radyasyon, cilt tarafından hissedilmez ve tıpkı güneş yanığı etkisi gösterir.

Kaynak: http://makine2.kocaeli.edu.tr/kaynak/kaynaktehlike0.pdf

Yani cevap doğru gözüküyor.
  6. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Radyasyona örnek olması x-ışınlarının kaynakta ortaya çıkmasını gerektirmez ki. Kaynaklarda çıkan ışıklar sayılıyor.
  7. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Teşekkürler Sait bey, kargoyla gönderdim. PTT deki arkadaş yarın teslimat konusunda güvence veremem yanıltmayalım dedi. 3 soruya itiraz ettim burda yazdıklarımı paylaşıcam eve geçince.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de aynı sizin durumunuzdaydım.
    Prim gün sayısı konusunda bir hata olmuştu ve ertesi gün teslimatın son tarihiydi.
    Gemide çalıştığımdan son dakikaya kalmıştı işim. Hemen gerekli belgeleri hazırlayıp PTT Kargo ile gönderdim. İzmir'in Aliağa ilçesinden gidecekti. O da aynı şeyleri söyledi. Hatta yarın ancak İzmir dağıtım merkezinden Ankaraya yola çıkar, dolayısı ile 2 günü bulur dedi. Oysa kargoyu gönderdikten 16 saat sonra kargom Ankaraya teslim edilmişti.
    İnşallah sıkıntı yaşamazsınız.
  9. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    SORU-13= 40 çalışanlı az tehlikeli işyerinde, ilk yardım ile ilgili bulundurulması gereken destek elemanı sayısı 2 , soru doğru. Maalesef ben de bunu 1 olarak işaretleyenlerdenim..

İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı
    Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)
    Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.
  10. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SORU-17 Kapalı alana giriş öncesinde öncesinde yapılacak olan risk analiz kontrol listesinde yer alması gereken sorulardan biri değildir?
    Cevap: C) Kapalı alan formu yetkili kişiler tarafından onaylanmış mı?
    Kapalı Alan'dan kasıtla işyerlerini değil de Maden İşletmesi gibi tesisleri anlatmak istiyor yanlış anlamadıysam. O yüzden:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE-8 Tehlikelerin tanımlanması
    FIKRA-3
    BENT-h) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yeterli eğitim almaması, bilgilendirilmemesi, çalışanlara uygun talimat verilmemesi veya çalışma izni prosedürü gereken durumlarda bu izin olmaksızın çalışılmasından kaynaklanabilecek tehlikeler.
    Bu yüzden doğru şık C olamaz. Soru Yanlış. İtiraz Edilebilir.
  11. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SORU-31= SORU DOĞRU BOŞUNA İTİRAZ ETMEYİN!
    Kişisel koruyucu donanım ile ilgili olan soru. Cevap: Yalnız III

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 6 Genel Hükümler:

ğ) Kişisel koruyucu donanımlar, istisnai ve özel koşullar hariç, sadece amacına uygun olarak kullanılır.
    ç) Tek kişi tarafından kullanılması esas olan kişisel koruyucu donanımların, zorunlu hallerde birden fazla kişi tarafından kullanılmasını gerektiren durumlarda, bu kullanımdan dolayı sağlık ve hijyen problemi doğmaması için her türlü önlem alınır.
  12. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SORU-56= Risk Değerlendirmesi ekibinde bulunması gereken zorunlu kişilerden değildir?
    Cevap: B)İşyeri Hekimi

DAYANAK:
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE-6 Risk Değerlendirmesi Ekibi
    FIKRA-1
    BENT- b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

Yani, ekipte İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi birlikte bulunmak zorundalar.
    İşyerinde Doktor olmasına rağmen doktorların İş Hekimi olduğu yazmamaktadır. Dolayısı ile akla bu hizmeti dışarıdan aldıkları gelmektedir. Eğer İş Hekimi Diş Doktorlarından biri ise; Teknisyenlerden birinin Destek Elemanı olduğu yazıldığı gibi İş Hekiminin de olduğu yazılmalıydı. Aynı şekilde; Çalışan Temsilcisinin kim olduğu da belirtilmemiş.
    Bu yüzden doğru şık B olamaz. Soru Hatalıdır. İtiraz Edilebilir.
  13. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SORU-58= Kontrol Listesi ve Matris Yöntemleri hangi tür analiz yöntemleridir?
    Cevap: C)Nitel/Nitel

DAYANAK:
    21.12.2014 Tarihli B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI A KİTAPÇIĞI 18. SORU
    Bu soru bize Nicel(Kantitatif) Yöntemi şu şekilde tanımlar:
    “Bir tehlikeden kaynaklanan olayın ortaya çıkma olasılığı ile bu olayın sebep olacağı sonucun şiddetinin matematiksel olarak sayısal değerler ile analiz edilmesi”
    Matris Yöntemi de matematiksel işlemler kullanılarak elde edilen ve değerlendirilen bir yöntemdir. Dolayısıyla bu yöntem “Nitel” değil, “Nicel” dir.
    Bu yüzden doğru şık B(Nitel/Nitel) olamaz. Soru Hatalıdır. İtiraz Edilebilir.
  14. Cagdas Sakinci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92542
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

15. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler.. Güzel bir çalışma yapmış. Eksiklerimi bu dokümandan tamamlayabilirim.
  16. pelikan11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    ben de 5 soruluk bir dilekçe hazırladım incelemek isteyenler için yüklüyorum..

Ekli Dosyalar:

17. Kemal ekim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oksijen zenginligi nasil bir kavramdir peki ? Yoksunlugu anladikta ...
  18. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Bu soruyu ben de nitel ve nicel yaptım fakat sorunun verilen metine göre çözülmesi gerekiyor ve metinde risk analizinin sayısal veriler kullanılmadan yapıldığı yazıyor. Notlarıma baktığımda ise Matris için hem nicel hem karma metoddur diyor. Dolayısıylar nitel/nitel doğru cevap oluyor. ama sayısalcı olarak nitel matris nasıl oluyor çözemedim
  19. yaşarsalur İSGforum Üyesi

fazla oksijen olmasıda nefes alıp vermeyi zorlaştırır...
  20. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Arkadaşlar ben de dilekçemde şunlara yer verdim;

Aşağıdakilerden hangisi bu işyerinde bulunan tehlike kaynağı kapsamında değildir?

A. Amonyum nitrat, potasyum nitrat

B.İşyerinin tertip ve düzenli olmaması

C.Lazer ile çalışan cihaz, el aletleri ya da diğer teknik aparatlar

D.Yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması

B Sınıfı belgesi olan Emin Bey bir ‘diş Kliniği ve muayenahanesi’ne 1 Ocak 2012 tarihinden tibaren, iş güvenliği uzmanı olarak destek vermektedir.İşyerinde iki diş doktoru, iki diş teknisyeni (aynı zamanda biri destek elemanı), bir iletişim görevlisi ve birde hizmetli çalışmaktadır. Bu klinik 10 katlı bir sitenin giriş katındadır. 1 Ocak 2013 tarihinde yapılan risk değerlendirmesi kapsamında yapılan risk analizinde , kontrol listesi ve matris yöntemi (mevcut kontrol önlemleri ve şiddeti sayısal değerler yerine yorumlarla yapılan risk değerlendirmesi) kullanılmıştır. 6 Ocak 2014 tarihi sabah saatlerinde röntgen cihazı kullanımı ile ilgili, işyerini ciddi bir şekilde etkileyebilecek potansiyelde , bir ramak kala olay gerçekleşmiştir. Emin Bey işverenle birlikte işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları sürekli olarak takip etmektedir.’’ Paragrafına göre 22. Sorunun cevaplandırılması istenmiştir.

- Tehlike kaynağı kapsamında olmayan şıkkın işaretlenmesi istenmiştir.
    Amonyum nitrat ile potasyum nitrat sorunun bağlı olduğu paragrafta bulunmamaktadır. Bununla birlikte D şıkkında ''Yangın, bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması'' tehlike kaynağı oluşturmayan aksine tehlike kaynağına olası bir durumda uygun müdahale koşullarının sağlanması için gerekli olan bir durumdan bahsedilmektedir. Yangın, bir tehlike kaynağı değil tehlikedir. Burada yangının oluşmasına sebebiyet verecek bir madde olsaydı tehlike kaynağı olurdu. Şıkkın devamındaki bütün yangın söndürücülerin hazır bulundurulması işyerinde tehlike kaynağı değildir. Aksine tehlike kaynağına müdahale edilmesini sağlamaya yardımcı bir durumdur. Bu durumda soruda 2 adet doğru cevap bulunmaktadır

Aşağıdakilerden hangisi iş hijyeni kapsamında değildir?

A. Araç egzoz muayenesinden kaynaklanan kirli havadaki yüksek kurşun maruziyeti sonucundaki akut zehirlenme

B. Yol yapım işlerinde çalışan bir şantiye şefinin makinaların yol açtığı yüksek gürültüden dolayı işitme kaybı sorunu yaşaması

C. Herhangi bir kişinin mekanik çarpma veya sıkışmasından dolayı yaralanması

D. Kargo şirketi çalışanının elle ağır yük taşıması sonucu kas iskelet sistemi hastalıklarına yakalanması

İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR

HAKKINDA YÖNETMELİK

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 20.08.2013/28741

Tanımlar

f) İş hijyeni ölçüm, test ve analizi: Çalışma ortamında bulunan, çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek her türlü fiziksel (gürültü, titreşim, aydınlatma, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon, vb.), kimyasal (toz, gaz, buhar vb.) ve biyolojik, (virüs, bakteri, mantar, vb.) etkenlerin nicelik ve nitelik tayininin yapılmasını,

Buradaki şıklarda D şıkkındaki ''Kargo şirketi çalışanının elle ağır yük taşıması sonucu kas iskelet sistemi hastalıklarına yakalanması'' fiziksel bir etmen sonucudur ve iş Hijyeni kapsamındadır. Bununla birlikte doğru şık olarak verilen C şıkkındaki mekanik çarpma veya sıkışma da yine Fiziksel bir etmendir ve iş hijyeni eksikliğinden kaynaklı olarak yaralanmaya sebep vermektedir. Yine iş hijyeni kapsamında çalışılan ortamın düzensizliğinden kaynaklı fiziksel bir sorundur.

Yukarıda açıklandığı gibi verilen şıklardan tamamı iş hijyeni kapsamına girmektedir. Sorunun iptal edilmesi ve incelenmesi konusunda gereğini arz ederim.

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik'e göre 02.01.2014 tarihinde acil durum planı hazırlayan ve aybı tarihte tatbikat yapan tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için aşağıdaki tarihlerden hangisi sırasıyla acil durum planı yenilenmesi ve tatbikat yapılması için mevzuat açısından uygun bir tarihtir?

A. 01.01.2016 / 01.01.2015

B. 03.01.2018 / 01.01.2016

C. 09.01.2015 / 11.01.2015

D. 03.01.2015 / 03.01.2018

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 18.06.2013/28681

Tatbikat

MADDE 13 – (1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.

(2) Birinci fıkrada belirtilen durumlardan bağımsız olarak, hazırlanmış olan acil durum planları; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

Yönetmeliğe baktığımızda tatbikat yılda en az bir defa acil durum planı ise tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için en geç dört yılda bir yenilenir

Şıklarda iki yönlü hata bulunduğunu düşünmekteyim. İlk olarak Doğru şık olarak kabul edilen A şıkkında hem tatbikat hemde acil durum planı yenilemesi için 1 ocak tarihi belirtilmiştir ve 1 Ocak resmi tatildir. Oysaki Soruda uygun bir tarihtir ibaresi vardır. İkinci olarak ise, diğer yönlü bir incelemede Acil durum planı 4 yılda bir denilmekte. yani acil durum planının yenilenmesi 2018 yılında yapılmalı. Eğer işveren ben daha önce yapmak istiyorum düşüncesiyle yaklaşırsa bu durumda C şıkkı da doğru şıklar arasında girmektedir. Burada en uygun zaman değil, uygun zaman sorulmaktadır.

Sorunun iptal edilmesi ve incelenmesi konusunda gereğini arz ederim.