1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Izin kullandırmayan işverene işçinin haklı fesih hakkı

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Nevzat Erdağ tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

  1. Nevzat Erdağ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    [​IMG]Merhaba;
    Bir yıl altı aydır aynı yerde çalışıyorum senelik iznimi işveren kullandırmadı. Bu durumda işten çıkmak ve tazminat almak istiyorum. Bu mümkün müdür?

    Teşekkürler

    Mete B. [divider style="dashed"]

    Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

    [box style="note"]

    Mete bey merhaba,

    İzin Kullandırmayan İşverene İşçinin Haklı Fesih Hakkı

    Anayasamızın Çalışma Şartları Ve Dinlenme Hakkı konulu 50. Maddesinde;

    • Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.
    • Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir.
    Açıklaması ile çalışan işçinin izin hakkının aynı zamanda Anayasal bir hak olduğu tanımlamıştır.Dinlenme hakkı işçiye yasayla tanınmıştır ve bu haktan vazgeçilemez.

    Yıllık ücretli izne ilişkin hususlar 4857 sayılı İş Kanunumuzun 53. ile 60. maddeleri arasında düzenlenmiş olup konuyla ilgili birde yönetmelik yayınlanmıştır.İş kanununun 54. maddesinde:“İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.” denilmektedir. Bir başka deyişle çalışan iznini hak ettiği tarihten, bir sonraki hak ediş tarihine kadar kullanması gerekir. İşverenler iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olan işçilerine bu haklarını kesintisiz olarak kullandırmalı dırlar Ancak işçi onay verirse yıllık izin süresi bir bölümü 10 günden az olmamak üzere en çok 3’ e bölünebilir

    İş Kanununun 24. maddesi, işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih edebileceği gerekçeleri göstermiştir. Çalışanın yıllık ücretli iznini hak ediş tarihinden itibaren, yeni hak ediş tarihine kadar kullandırmayan işverenin bu davranışı, Ahlak ve İyi niyet kurallarına uymayan davranışlar kapsamına girmektedir. Yargıtayın vermiş olduğu kararlarda bu doğrultudadır

    T.C. Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2001/17459 esas numaralı kararında;

    Hak kazandığı izni çalışmakta iken işverenden isteyen işçi kendisine böyle bir iznin kullandırılmayacağı açık ve kesin şekilde ifade edildiği takdirde iş Kanununda tanınmış olan haklarını kullanabilir. Örneğin işçi için bu durum sözleşmeyi haklı nedenle fesih yetkisi verir demektedir.

    Konuyu özetleyecek olursak

    1-İşçi yukarıda belirttiğim şekillerde yıllık ücretli izni hak etmeli

    2-Yıllık ücretli iznini kullanmak istediğine dair talepte bulunmalı

    3-İşvereninde yeni hak ediş tarihine kadar iznini kullandırmaması gerekir.

    Bu 3 durum oluşması halinde işçi yıllık izni kullandırılmadığı için iş kanununa göre haklı sebeple hizmet akdini fesih edebilir.

    Haklı Fesih Halinde Tazminatların Durumu

    İş kanunu 26/2. Maddesi haklı fesih sebepleri ile işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenler in diğer taraftan tazminat hakları saklıdır. ' demektedir. İş hukukunda, ihbar ve kıdem tazminatı olarak iki özel tazminat türü vardır. İhbar tazminatı, haklı fesih durumunda istenemez. Kıdem tazminatının ise istenebileceğine ilişkin 1475 sayılı İş kanunu 14.maddede özel düzenleme vardır.

    İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenle feshi halinde, sadece kıdem tazminatı ve varsa yıllık izin ücreti ile diğer ücret alacakları talep edilebilir. Kıdem tazminatı dışında başkaca maddi ya da manevi bir tazminat hakkı doğmaz.

    Saygılarımla

    [/box]

    Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.