1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Jeneratörden sızan gazdan zehirlenen güvenlik görevlisi öldü/jeneratör oda seçimi

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve İsmail KANBUR tarafından 2 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Akşehir ilçesinde jeneratörden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenen güvenlik görevlisi öldü.
  Alınan bilgiye göre, 27 Ocak'ta meydana gelen olayda, bir bankada güvenlik görevlisi olarak çalışan Mustafa Afşar, elektrik kesintisi üzerine kontrol için jeneratörün bulunduğu bölüme girdi.

  Afşar'dan uzun süre haber alamayıp yanına giden arkadaşları, Afşar'ı baygın halde buldu. Jeneratörden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlendiği belirlenen Afşar, Akşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan müdahalenin ardından Konya'ya sevk edilen Afşar, 4 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

  Afşar'ın cenazesi, bugün Hasan Paşa İmaret Camii'nde kılınan namazın ardından Akşehir Nasreddin Hoca Mezarlığı'na defnedildi.

  JENERATÖR ODA SEÇİMİ
  -Jeneratör odasının duvarları 90 dk yangına dayanıklı olmalı,
  -Odada olabilecek yangın durumlarında dumanın ve ısının binaya yayılmaması sağlanmalıdır,
  -Doğal etkenlerden (yağmur, kar, su, buzlanma, donma, toz, toprak,...) etkilenmeyecek alanlarda, muhafazalı olmalıdır,
  -Odanın zemini betondan yapılması, cihazı taşıyacak beton kalitesinin sağlanması gerekir.
  -Cihazın düz zemine oturması, bina temel, kiriş, kolon gibi taşıyıcılarına yaslanmamasına dikkat edilmesi
  -Su, yağ gibi drenaj giderlerinin zemine koyulması gerekmektedir.
  -Cihazın zeminden 30-35 cm yükseğe yapılması
  -Oda genişliği hakkında ekipmanın yetkili firmasının belirlediği genişliklere dikkat edilmesi, bu konuda bir ölçü yok ise cihazın etrafında bakım ve kontroller için uygun genişliğin bırakılması baz alınarak odanın ölçülendirilmesi gerekir.
  -Cihazın titreşimini azaltıcı takozlarla desteklenmesi,
  -Oda ses izolasyonunun yapılmalıdır. (Odaya kulaklık takılarak girilmelidir.)
  -Jeneratör çalıştığında motorunda ve egzoz çıkışlarında yüksek ısı oluşacaktır bu ısının izolasyonu ve odanın havalandırmasında bu durum düşünülerek yapılması gerekmektedir. (Soğuk, temiz hava jeneratörün arkasından girmeli, sıcak hava jeneratörün önünden çıkmalıdır.)
  -Odanın içine girecek havanın temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  -Odaya cebri temiz hava sağlanabilir.
  -Havalandırma pencerelerinin ölçüleri hesaplanarak soğutma havası girişinin yeterli ölçüde olması sağlanmalıdır. Pencereler, en az radyatör petek alanı kadar olmalıdır. Fakat mümkün ise radyatör alanının 150%’si kadar bir alandan hava girişi yapılmalıdır.
  -Camlarından, kapılarından jeneratöre pislik, bez, paçavra gibi cihazın çalışmasını etkileyecek malzeme girişinin olmamasına dikkat edilecek düzenekler hazırlanmalıdır.
  -Odanın aydınlatması yeterli düzeyde olmalıdır. Elektrik enerjisi olmadığı durumlarda seyyar aydınlatma ekipmanları bulundurulmalıdır.
  -Egzoz sisteminde kirli havanın geri basarak oda içine yayılmasına dikkat edilmelidir.
  -Egzoz bağlantılarına dikkat edilmeli boşluk ve aralıkların olmaması için iyi montaj yapılmalıdır.
  -Jeneratörün yakıt tankları ve elektrik hatları konusunda ilgili mevzuatlara göre hareket edilmelidir.

  Arkadaşlar yönetmeliğe baktım ama ilgili yönetmelik kaldırıldı bilgisine ulaştım jeneratör odası ile ilgili yöetnemelik Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte'dir.
  DİKKAT (!) :
  Bu Yönetmelik, 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı B.K.K. ile yürürlüğe konulan (RG 19.12.2007/26735) ''Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik''in 169'uncu maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.


  [​IMG]


  [​IMG]
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin güncel halinde jeneratör odası ve yakıt deposu ile ilgili aşağıdakiler yazmaktadır. Eski yönetmelikteki odanın duvarları, tabanı ve tavanının yangına dayanma süresi değiştirilmiştir. Farklı olan yeri koyu olarak belirttim.

  Jeneratör
  MADDE 66- (1) Bir mahal içerisinde tesis edilen birincil veya ikincil enerji kaynağı olarak jeneratör kullanılan bütün bina ve yapılarda aşağıdaki tedbirlerin alınması şarttır:

  a) Jeneratörün kurulacağı odanın duvarları, tabanı ve tavanı en az 120 dakika süreyle yangına dayanabilecek şekilde yapılır.

  b) Jeneratörün içinde bulunacağı odanın bina içinde konumlandırılması hâlinde; bir yangın hâlinde çıkan dumanların ve sıcaklığın binadaki kaçış yollarına sirayet etmemesi ve serbest hareketi engellememesi gerekir.

  c) Jeneratörün ana yakıt deposunun bulunacağı yer için, 56 ncı maddede belirtilen şartlara uyulur.

  (2) Jeneratör odalarından temiz su, pis su, patlayıcı ve yanıcı sıvı ve gaz tesisatı donanımı ve ekipmanları geçirilemez ve üst kat mahallerinde ıslak hacim düzenlenemez.