1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Jmo soma iş cinayeti raporu’nu açıkladı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamına dair rapor hazırladı. JMO, yerinde yapılan gözlem, inceleme, araştırma ve görüşmeler sonucunda edinilen bilgileri, izlenim ve tespitleri açıkladı.

JMO, Soma’da yaşanan felaketi “maksimum üretim ve kar hırsına odaklanmış politikaların ortaya çıkardığı facia” olarak tariflerken; raporda “Soma kömür havzasının ruhsat hukuku, havzanın jeolojik ve tektonik özellikleri, kömürlü seviyelerinin oluşum koşulları ile özellikleri, kömür havzasında yaşanan iş cinayeti/iş kazaların nedenleri, ilk yardım, arama ve kurtarmada yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine” başlıklarına yer verdi."

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Politeknik.org.tr

"Soma`da 13 Mayıs 2014`de meydana gelen ve 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili olarak Odamız tarafından bir rapor hazırlamıştır. Soma‘da yaşanan facianın tekrarlanmaması dileğiyle raporumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Soma`da 13 Mayıs 2014`de meydana gelen ve 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili olarak Odamız tarafından bir rapor hazırlamıştır.

Manisa-Soma`da Soma Holding`e bağlı Soma Kömür İşletmeleri AŞ.`nin işlettiği Eynez Karanlıkdere Kömür ocağında meydana gelen ve ülke tarihinin en büyük kayıplı bu iş cinayeti niteliğindeki faciadan hemen sonra Odamız tarafından oluşturulan heyetçe yerinde yapılan gözlem, inceleme, araştırma ve görüşmeler sonucunda edinilen bilgiler, izlenim ve tespitler literatür bilgileriyle pekiştirilerek söz konusu rapor hazırlanmıştır.

Rapor kapsamında; insanı merkezine almayan, maksimum üretim ve kar hırsına odaklanmış politikaların ortaya çıkardığı facia ve maden işletmeciliği konusu, sadece Soma özelinde değil, olabildiğince geniş ölçekte ve birçok yönüyle ele alınmaya çalışılmış; Soma kömür havzasının ruhsat hukuku, havzanın jeolojik ve tektonik özellikleri, kömürlü seviyelerinin oluşum koşulları ile özellikleri, kömür havzasında yaşanan iş cinayeti/iş kazaların nedenleri, ilk yardım, arama ve kurtarmada yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerine yer verilmiştir.

Soma‘da yaşanan facianın tekrarlanmaması dileğiyle raporumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Raporu okumak için lütfen tıklayınız.
    Bir Avuç Kömür İçin, Bir Ömür Verenlerin Anısına …

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
    Yönetim Kurulu"

Kaynak: jmo.org.tr

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      49,6 KB
      Görüntüleme:
      4.217