1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kömür öyle çikartilmaz, böyle çikartilir!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      129,7 KB
      Görüntüleme:
      2.260
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    adamlarda kazma kürek denen bir şey yok
    kömür otomatik kırıcı makinelerle çıkıyor
    konveyör hattı ile taşınıyor
    kömür alımından sonra boşta kalan kısımlar ise pistonlu sistemlerle destekleniyor
    tüm sistem sürekli sağa doğru kayarak ilerliyor
    her şey otomatik
    bizim bu sistemleri kullanmamız belki biraz zaman alabilir, ort. 100 yıl kadar belki de 200 yıl kadar
  3. H.İbrahim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27333
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece bu maden sektöründe değil tüm sektörlerde son teknolojinin kullanılması için özel sektöre baskı yapılmalıdır. Şu anda var olan teknolojiler için 100 yıl beklemek tam bir ahmaklık olur. İş güvenliği uzmanları,sendikalar, sivil toplum örgütleri,medya ve işçi kardeşlerimiz birleşerek hem devlete hem de özel sektöre baskı yapmalıdır. Birileri üç kuruş fazla para kazanacak diye cinayetler engellenmelidir. Bu noktada en zor iş iş güvenliği uzmanlarına düşmektedir. Ya bu mesleği adam gibi yapmak gerekir ya da hiç yapmamak. ben kasiyerlik yapmaya hazırım...
  4. Murat TÜTÜNCÜ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    39146
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, teknolojinin güncellenmesi en önemli konudur, kabul ediyorum.
    Sorun,Teknolojiden önce çalışanların kendilerini geliştirememeleri, kendi sağlık ve güvenliklerini düşünmemesi ve kendilerini çağın gerektirdiği seviyeye çıkaramaması sorunudur. Çok yüksek teknolojilerde bile iş kazası yaşamıyormuyuz. Adam 30 yıldır bu işi yapıyorum diyor. Hala 30 yıl öncesinde yani.En son şahit olduğum bir iş kazası;Etrafı tamamen kapalı bir makinede işçi makine kapaklarını açıp nasıl çalıştığını seyrediyorken elini kaptırdı, eli gitti. Ne yapacağız şimdi. Örnekleri çoğaltmak mümkün.
    Baret niye takmıyorsun, 'Kafamı terletiyor'
    İş ayakkabısı niye giymiyorsun'Ayağımda mantar oluşturuyor'
    v.b bunları sizlerde duyuyorsunuz.
    Böyle düşündüğümüz sürece iş kazaları bitmez.

Sonuç,
    Bizde sorun, 'ZİHNİYET SORUNUDUR'

Çözmemiz gereken en önemli sorun budur. Bunu halledersek gerisi gelir...
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ama şöylede bir durum var
    sadece çalışan değil işveren de zihniyetini değiştirmeli
    yeni teknolojileri sisteme adapte edecek ki
    çalışanlar da bu teknolojiye uyum sağlamak için çaba göstersin

ama dediğiniz gibi daha bareti işverene zor aldırıyoruz yetmiyor birde çalışana giydirmek için göbek çatlatıyoruz
    hem işvereni hem de çalışanı ne hikmetse biz düşünüyoruz
    ama bizi düşünen yok

soma faciasında tutuklamalar akabinde yapılan bir açıklama da:
    CHP'li Özgür Özer gazetecilere yaptığı açıklamada, madende karbonmonoksit seviyesinin, facianın yaşandığı gün ve öncesinde karbonmonoksit seviyesinin normalin çok üzerine çıktığının sensörler aracılığıyla bilgisayar kayıtlarına işlendiğinin tespit edildiğini söyledi.
    Duruşmada kendisine konuyla ilgili soru yöneltilen İşletme Müdürü Akın Çelik'in "Karbonmonoksit seviye kontrolü benim görevim değil, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının sorumluluğunda" dediği öğrenildi.Ancak, teknik nezaretçi defterinin sorumluğunun işletme müdürüne ait olduğu ve söz konusu bilgilerin bu deftere kaydedilmediği öğrenildi.

durum böyle

şuçlu iş güvenliği uzmanı
  6. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Tespitleriniz de haklılık payı çok yüksek. Ama bir bakalım büyük işletmelerde Örneğin Tofaş ta renault ta toyoto vb kuruluşlarda ne kadar iş kazası oluyor. Teknoloji orada çok yüksek. Bunun yanında güvenliğe uymayanlara güle güle deniyor. Küçük ve orta işletmelerde ise bu problem oldukça sıkıntılı. Ama teknoloji yüksek olan KOBİ lerde de dikkat ediliyor İG ye. Bana göre eğitime anaokulunda başlamalı. Çocukların her bir faaliyeti için güvenlik alınmalı. Özellikle başta MEB'e ve sizlere de ABD, Japon ve İngiliz çizgi filmlerini izlemenizi(Caillou, İtfaiyeci Sam, hızlı vb) tavsiye ederim. Çocuklara her faaliyetinde güvenliği ön plana çıkarıyorlar hem görsel hemde sözlü. Nacizane bizimde 2,5 yaşında oğlumuz var, onunla bu çizgi filmleri seyrederken dikkatimi çekmişti. İnanın konuşamıyor daha, ama sözlerden anlıyor ve bizi taklit ediyor. Bizler yaşlılığımızda kaza haberlerini duymak istemiyorsak evlatlarımızın bunlarla uğraşmasını istemiyorsak hemen başlamalıyız. Ki 20-25 yıl sonra iş kazalarından dolayı ölüm ve yaralanmalar olmasın veya en azından Gelişmiş ülkelerdeki düzeye insin.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    güzel bir tespit Hasan bey
    zira ben de eğitimlerimde
    caillou nun babasının bahçedeki ağacı kesmek için çağırdığı kişinin görselini anlatmaya çalışıyorum
    eldiven baret kulaklık iş elbisesi ayakkabı...her şey dört dörtlük ve bunu çocuklara görsel olarak aşılıyor
    biz de çalışanlara napo filmleri izletiyoruz nedense hep komik tarafından filmi izleyip gülüyoruz
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Haklısınız. Ama biz ne yaparsak yapalım kazaları zaten %0 oranına çekemeyiz.
    Teknoloji sadece kayıplarımızın boyutunu değiştirecek.
    Can kaybı yerine olursa mal kaybı olacak. Kalite ve insan hayatına önem veren kişilerin tercihi de bu şekilde belli olacak.
    Her sektörde kurallara uymayanlarla ve " Kurallar çiğnenmek içindir" mantığı ile çalışanlarla karşılaşmak mümkün ama engellemek de bizlerin elinde.
    Adam işe girerken eğitim vermemiz gerekiyor mu? Eğitim esnasında Baretini giyeceksin, ayakkabını giyeceksin diyip bunu gerekirse sendika temsilcisinin de yanında onaylatım imzalatacaksınız. Bunları yaparken siz de üzerinize düşeni yapıp terletmeyen baret alacaksınız, mantar yapmayan ayakkabıyı çalışana temin edeceksiniz.
    Ben hiçbir sendika yetkilisinin iş güvenliğine uymadığını belgelemenize rağmen o şahısı savunabileceğine inanmıyorum.
    Eğer işi kitabına göre yaparsanız, kitaptaki belirlenmiş olan haklarınızı kullanırsınız.