1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kömür atelyesinde talaş yangını

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hasan Can Özdenli tarafından 13 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  kendi çekimimdir. inşallah cumadan sonra yorumlarım...

 2. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  1. Video müdahale:

  Yanmakta olan talaş tozunu söndürmeniz saatler alır. Su vursanız içine işlemez için için yanmaya devam eder. Yağmurlama yaparak kontrol altına alacaksınız. Biz de yangını pusturduktan sonra fabrika sahibine kürekle yığını dağıtmasını ve bahçe hortumuyla talaşı soğutmasını söyledik.

  Dikkatinizi çektiyse arada patlamalar meydana geliyor. İçin için yanan yığının içini karıştırmak için direk akım su vurduğunuzda uçuşan sıcak tozlar oksijenle buluşunca toz patlaması- ani yanma-parlama- flash over meydana getiriyor. Kapalı odada toz kaçışı olmadığı için aynı bomba gibi patlama olur. sıkcaklık korumasız bir insanda yanık meydana getirebilir. Ve bu bütün toz yığınları için dikkat edilmesi gereken bir şey, metal tozunda bile aynısı olur.
 3. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  2. Video yangın raporu:

  Bütün kabloları elektrik şasesi varmı diye kontrol ettik de bir şey bulamadık. Elektrik panoları da yığına uzak diye göz ucuyla kontrol ettik. Yangın ihbar saati 7: 30 sularında olduğundan atelyede makineler çalışmıyor, kimse bulunmuyordu.

  Mustafa; talaş tozlarını siloya basan duvar tarafında ki elektrik li fan motorunun pervanesine toz sıkıştığını, pervanenin sürtünme ile tozları ısıtarak geceden de olsa için için yanarak sabaha karşı yangın çıkarttığı yönünde yorumladı.

  Bana kalırsa yanma bahçe yönünen başlıyarak rüzgarla ve tavandaki açıklığın baca yapmasıyla duvar tarafına ilerlemiştir. Ama yangın başlatanın ne olduğunu bulmadığım için rapora Mustafanın önerisini yazdım.