1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kömür eleme tesisi iş güvenliği önlem ve tavsiyeleri

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Ali Karaca tarafından 18 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Karaca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben makine mühendisi olarak bir kömür eleme tesisinde çalışıyorum. C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahibim fakat bu konuda tecrübeli değilim. Sizden kömür eleme tesislerinde uygulanabilecek iş güvenliği talimatları ile ilgili önerilerinizi bekliyorum. Ben birkaç çalışma yaptım fakat sizin önerilerinizle çalışanlarımıza daha güvenli bir ortam oluşturabiliriz. Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kimsenin fikri ve önerisi olmamış ilginç...sorsan herkes atım tutmaya gelince ceylan kesilir...
  3. Ali Karaca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok fazla bu işe hakim olmadığım için bişeyler eksik kalır diye korkuyorum açıkçası. Sanırım hazırlanması gerekan temel şeyler var en başta bunlar:
    Yıllık çalışma planı
    Yıllık eğitim planı
    Acil eylem planı
    Risk analiz raporu

Fakat tam anlamıyla bunları nasıl hazırlayacağım konusunda da bir fikrim yok. Tesisle ilgili fotoğrafları forumda paylaşsam ayrıca tespit ettiğim tehlikeleri belirtsem, eksik kalan noktalarda bana yardımcı olabilirmisiniz ?
  4. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Kömür Tesisi için arkadaşlara öncelikle görev tanımı yapın. Şef, Çavuş, Usta, Yedek, Düz işçi, Tesis Operatörü, Silocu (Kapakçı), Arıtmacı, Ayıklamacı gibi ve bunlara görev tanımlarını yapın. görev tanımları içine hangi bölgede çalışıyorlarsa kullanmak zorunda oldukları makineleri de ekleyin.

Kullanılan makinelerin direk tehlikeleri ile ilgili zaten satın aldığınız aldığınız firmadan üzerinde etikler olması lazım eski is bunları da bir reklamcıda küçük etiketlere bastırtıp asmanızı tavsiye ederim. Yeraltı yada yerüstünden gelen ürününüzün büyük ihtimal önce eleğe geliyordur ve burada ayıklama yapılıyordur. yıkama yada kuru eleme tesisi olması önemli diil bu işlemden geçmesi lazım. burada ayıklama bandı etrafına uzuv sıkışmasına karşı uygun tedbirleri almalısın. bu adamların görev tanımlarına bu maddeleri koymalısınız. hangi maddeyi yazmalıyım diye sormayın ve 1 2 gün işçilerle beraber ayıklama yapın. bunu öğrenmenin en kolay yolu budur. ve yasal zorunluluk olan kayış kasnak muhafazaları ve tambur muhafalarını koymayı unutmayın.
    İkinci ürününüzün kırılacağı kırıcılar için talimat yazmalısın. bu talimatta kırıcının çalışırken müdehale edilmemesi, tamir bakım bakımdaki standart maddeler konulmalı ve ayrıca bu söktörde çok sık rastlanılan kırıcı sıkışmalarına müdehale aşamasında yapılan hatalarıda koyun talimata. örneğin sıkışan kömür yada kili ayakla aşağıya itme yada çalışırken kırıcı içine sivriuçla müdehale etme gibi.
    tüm ünütelerinizin arasında kullandığınız bantlar içinde muhafazalarınız ve koruyucularınız olsun. ayrıca yürüme platformu varsa korkuluğu olsun. ayrıca bant altında makara düşmesini ve biriken kil topaklarının düşmesi önleyici oluk yaptırın. silolarınızın altına çalışan girmemesi için silo üzerine uyarı levhaları koydurun. ayrıca görevliden başkasının (kapakçı,silocu) kapağı açmamasını sağlayın.
    kullandığınız elekler eksantrik milli sallama ile çalışan elekse zaten ağırlık yoktur ve yan yürüme yolunda kayış kasnak haricinde önlem almanız gereken bişey de yoktur. ama sağ ve soldan yarım ay şeklindeki ağırlıklarla daire hareketi vererek çalışan sarsıntılı eleklerde kesinlikle bu ağırlıkların önüne üstüne ve arkasına dayanıklı koruyucular koymalısınız. aksi takdirde 1400 devirin etkisiyle o yarım ay şeklindeki ağırlıklar çok hızlı bir şekilde çok uzaktaki bir çalışanı bile yaralayabilir.

tesisiniz yıkama tesisimi yada kuru eleme tesisimi bilmiyorum. onuda yazarsanız ona göre devam edebilirim.

kolay gelsin...
  5. Ali Karaca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Yıkama ve kuru eleme tesisimizle alakalı birkaç görüntüyü sizlerle paylaşıyorum. İş güvenliği yönünden alınabilecek önlemler hususunda tavsiyelerinizi bekliyorum.
  6. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    1. Bantların altına koruyucu oluk yapılmalı ve yüksekten parça düşme tehlikesi ile ilgili levha asılmalı.
    2. Tikiner çıkış merdiveni korkuluğunun alt kısmına merdiven başlangıcına yükseklik yada derinlikle ilgili ve düşme tehlikesi ile ilgili levha asılmalı.
    3. Tikiner yanındaki temiz su tankınızın üzerine eski çıkma tel eleklerinizden sabit olmayan açılır kapanır bir muhafaza yapın.
    4. Kırma eleme tesisinizdeki redüktör motor kayış kasnak sistemlerinize muhafaza yapın.
    5. İnce Devre Ağır Mai tanklarınızın üzerindeki kısmı resimden net göremiyorum ama açıklık etrafında korkuluk yoksa yaptırın.
    6. Tesis içerisine misafir araç ve savkiyat için gelen kamyonlar için park yeri ve hız sınırı levhaları koyun.
    7. Standart makine ile ilgili isg levhalarını gerekli yerlere koyun.
    8. Çalışanlara muhakkak yüksekte çalışma eğitimi verin.
    9. İnce devre, iri devre, kırma eleme ve arıtmaya ayrı ayrı şirket içi mesleki eğitim verin ve belgeleyin.
    10. Türk Bayrağı çok güzel ama böyle büyük bir tesise küçük kalmış mümkünse onu büyütün Ali Bey.

Tesisiniz sanırım yeni. en azından yıkama kısmı sonradan yapılmış. buranın elektrik hattında bir problem olacağını düşünmüyorum fakat ilave tesislerde genelde eski panolarda kontrol edilmesinde ve gerekli isg levhalarının konulmasında fayda var.

İyi çalışmalar dilerim..
  7. arif demiralp İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96014
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ali Bey ben de birseyler eklemek isterim.Bant boyunca tesisi durduracak guvenlik teli olmali.Toz,titresim ve gurultuye karsi tedbir alinmali.Tesis calismaya baslamadan once sesli ve isikli uyari sistemi olmali.Ayrica elektrik tesisati ve panoso mevzuata uygun olmali.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    • konveyör taşıyıcı bantların hemen yanına yürüyüş yolu platformu yaptır.
    • işletme ve tesis topraklaması yaptır ayrıca paratoner şart,
    • döner aksamların mahfaza altına alınması lazım,
    • kömür tozuna karşın etkin maske seçimi yapılması lazım bunun için toz ortam ölçümleri yaptırılmalıdır.
    • Gürültü muhakkak var gürültü hem ortam hemde kişisel mazuriyet ölçümleri yaptırılmalı ve bu rapora göre kulaklık seçimi ve kullanımı hususunda irade belirlenmelidir.
    • yüksekte yapılacak çalışma yerleri ve tamir bakım olan yerler tespit edilmeli ve de yaşam hatları önceden çekilmeli ve kişiler bu hatlar üzerinde P. emniyet kemeri ile çalışma eğitimleri ve tatbikatları yaptırılmalıdır.
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Mevsim şartlarına göre (yazın sıcak ,kışın soğuk hava) uygun kiyafetler giyilmeli ve mevsim şartlarına göre çalışan sağlığını korumak için diğer önlemler alınmalıdır.Bakım onarım işleri için EKED sistemi uygulamasına geçilmelidir.Tehlikeli alanlara izinsiz girişin engellenmesi için kapısı kilitli tel çitler yaptırılabilir.Yangına karşıda güvenlik önlemleri alınmalıdır.Tesiste elektrik kesildiğinde (jeneratörlerde yoksa) tekrar aniden elektrik enerjisi geldiğinde olabilecek risklere karşı da önlem alınmalıdır(elektrik kesildiğinde çalışan yukarıda iken aniden elektriğin gelmesi ile bir taş ocağında kırıcı içinde ölümlü iş kazası meydana gelmişti)