1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Kömür ocağını su bastı: çok sayıda işçi mahsur kaldı

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik'e ait madende, kömür ocağındaki suyun galeriyi basması sonucu ilk belirlemelere göre 19 işçinin mahsur kaldığı açıklandı.

  Karaman Valisi Murat Koca, ilk haberlere göre 25 işçinin kurtarıldığını 19 işçinin mahsur kaldığını söyledi. Vali Koca, 50 metrelik bir bölümü suyun işgal ittiğini belirten Vali Koca, 19 işçiyi kurtarma ve yer altındaki suyun tahliye çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

  Öte yandan Türkiye Taş Kömürü Kurumu'ndan da bölgeye 16 kişilik kurtarma ekip gönderildi.

  http://www.cihan.com.tr/news/Vali-K...ki-gocukte-19-isci-mahsur_1375-CHMTU3MTM3NS8x
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27474644.asp


  Karaman'daki maden ocağında yaşanan su baskınıyla ilgili maden ocağının sahibi Saffet Uyar'ın yeğeni Şahin Uyar 'Başımız sağ olsun' dedi. Bir akrabasının da madende bulunduğunu belirten Uyar, kendi akrabasının sudan korkup kaçtığını ancak diğer çalışanların aldırış etmediğini söyledi. Uyar "Hani bir laf varya 'kaçanın anası ağlamaz' diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı." diye konuştu. Şahin Uyar bir çok televizyon kanalına 'maden yetkilisi' sıfatıyla bağlandı. Öte yandan Karaman Valisi Murat Koca, işçilerin isimlerinin belirlendiğini, göçük altında 18-20 işçi olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.
  'Başımız sağ olsun' açıklaması üzerine TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, başsağlığı dilemek için erken olduğunu söyledi. Aktaş, hurriyet.com.tr’ye “Kaçamak noktası bulmuş olma ihtimalleri de var. Onlara ulaşmadan henüz başsağlığı dilemek için erken. Yine tekrarlıyorum Allah’tan ümit kesilmez” diye konuştu. (Banu ŞEN)

  Habertürk'te katıldığı programda maden kazasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahin Uyar şunları söyledi:

  Suyu boşaltmak en mantıklısı. Bu mavi borularla sular çekiliyor. Su indikçe borular aşağı doğru itiliyor. Arkadan gelen suyun miktarına bağlı. Buradaki mühendislerin söylediğine göre milyon metreküp su var diyorlar. Bu bir iki gün sürebilir. Tersine galeriye kaçmışlarsa kurtulma şansları çok yüksek. İnsan bir şey yemediği zaman 15-20 gün dayanabilirler.

  "YERALTINDA ÇALIŞILMIŞ MADENLER VAR"

  Yukarıda olduğu için oraya su dolma şansı yok. Ama bağlantılı yerler suyla dolduysa sıkıntılı olabilir. Yer altındaki sulardan oluşan su toplulukları varsa, bir göleti düşünün, altında maden olduğunu düşünün. Bu çevrede gölet yok ama oraya doğru yaklaşınca ani su geliyor. Yeraltında diğer çalışmış madenler var. O madenlere yaklaştığı için, geçmişte çalışmalar olmuş, böyle bir olay olmuş olabilir. Çalışılıp kömürler alındığı için su birikiyor. Biriktiği için yeni maden ocağındaki sular bu tarafa gelmiş. Onu tespit etmek daha önceden mümkün değil. Zaten belirli bir metreye indiği zaman belirli bir su gelir. Şu şekilde olabilir. Maden kanunu var. Gideceği zaman, 15 metre öncesine sondaj yapılmak zorunda. Orada da böyle bir sondaj yapıldı yapılmadı bilmiyorum. Vali bey şöyle söylüyor. Olay yanlış anlamış herhâlde. 26 kişi çalışıyormuş 28 kişi kendi imkanlarıyla çıkmış. 18 kişi kalmış.

  [​IMG]

  "YAŞAM ODASI OLSA BİR ŞEY FARK ETMEYECEK"

  Bu galeride çalışan işçi sayısı 26 kişi. Madende çalışan 78 kişi. Kurtulanlar kurtarma ekiplerine yardım ediyor. Şu anda 78-80 kurtarma ekibimiz var. İtfaiye müdürlüğü beni aradılar. Onlar daha büyük pompaları olduğu söylediler İstanbulBüyükşehir'den. Ahtapot adı verilen su tahliye araçları yönlendirilmiş durumda. Yaşam odası yok. burası çok büyük bir maden olmadığı için yaşam odası gerekmiyor. Küçük madende yaşam odası kuralı yok. Yaşam odası olsa da bir şey fark etmiyor.

  "BAŞIMIZ SAĞ OLSUN"

  Herkes zannediyor ki çok can kurtaran bir şey. Olaya ulaşmak için de mesafe kat etmek lazım. Herkes bu olayı yanlış anlıyor yada anlatılıyor. Göçük yada su baskını olmazsa yaşam odasına gidilebilir. Su baskınında yaşam odasının hiçbir etkisi yoktur. Başımız sağ olsun, bütün arkadaşlarımızın.

  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez Twitter'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le birlikte Karaman, Ermenek'e gittikleri anı böyle paylaştı. Etyemez: "Bakanımız Sn Faruk Çelik,İş TeftişKrl.Bşk. veİş Müfettişleri birlikte Askeri helikopterle Karaman Ermenek yolundayız" mesajını paylaştı.

  "KAÇANIN ANASI AĞLAMAZ"

  Kurtulan arkadaşımızdan birisi benim akrabam. Nereye kaçtılar, can havliyle ne yaptılar bilinmiyor. Diğer işçilerin kaçmadığını anlattı bana. Öbür arkadaşları bu kadar sudan korkulur mu dediler dedi, ben kaçtım dedi. Bazı insanların canı tatlı olur ya, hemen kaçarlar korkarlar. Diğer arkadaşlar herhalde aldırış etmemişler. Hani bir laf varya 'kaçanın anası ağlamaz' diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı.

  VALİ KOCA: 18-20 İŞÇİ GÖÇÜK ALTINDA

  Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek ilçesinde maden işçilerinin mahsur kalmasına ilişkin, göçük altındaki galeride biriken suyun tahliye çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Göçük altında 18-20 işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların isimleri belli" dedi.

  Vali Murat Koca yaptığı açıklamada, ocaktaki galeride ciddi su birikintisi olduğunu söyledi. Koca, "Galerideki suyun tahliye çalışmaları sürüyor. Göçük altında 18-20 işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların isimleri belli. AFAD ve Türkiye Taşkömürü Kurumu ekipleri de yolda" diye konuştu.


  Maden yetkilisi Şahin Uyar: Başımız sağ olsun
  28 Ekim 2014
  [​IMG]
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Formalite yani...Soma faciasından sonra dostlar alış verişte görsün diye uyduruktan ceza kesip gitmişler mi?? Bravo...
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ermenekteki akrabalardan aldığım bilgilere göre bu maden eylül başında çalışmama kararı almış(bölgedeki diğer maden ocakları ile birlikte gerekçe ;torba yasadan çıkan madenler hakkındaki yaptırımları uygulanamayacak bulmuşlar ve eylül başında kapanma işçileri çıkarma kararı almışlar )lakin maden ocağı 15 günden fazla çalışılmaz ise(maden müh. leri eminim aydınlatacaktır bu noktada) maden çalışılmaz hale geliyormuş bu yüzden bu maden her vardiyada yaklaşık 150 kişi çalıştırıyorken eylülden bu yana madende 20 kişi bırakarak çalışmadan daha ziyade canlı tutmaya çalışılıyorlarmışmış.yani bu olay allah korumuş ki daha fazla insan şu anda o madende olabilir ve soma çaplı bir olay yaşanıyor olabilirdi.yinede şükretmek lazım...

  madenden şu ana kadar 2 kişi canlı kurtarılmış yaklaşık 18 kişi halen içerde imiş..allah yardımları olsun dileğimiz bir an önce kurtulmaları ...
 6. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Şu eski imalatlara iş bitiminde kıçını dönmemek yeraltı madenciliğinin en önemli kuralı iken niye ısrarla ve inatla dikkat edilmez, anlamak mümkün değil. Bu madende mühendis yok mu, nasıl çalışıyorlar, nasıl takip etmiyorlar, böyle bir hatayı nasıl yapabiliyorlar ?
 8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 9. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben teşekkür ederim
 10. bmelih77 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kan dondurucu. Kanun yönetmelikler tüzükler gene kağıt üstünde insanlar ise yer altında kalmaya devam ediyor yazık çok yazık ve çok üzücü .......
 11. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 12. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 13. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Tema vakfının bölgeye ilişkin olarak hocalara hazırlattığı 97 sayfalık rapor var. Bu bölgede madencilik yapılamayacağına dair. Bilim hafife alındığı sürece daha çok facia yaşanır. Sonuçta burası belediye encümeni kararıyla fay hattının yerinin değitirilebildiği bir ülke
 14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Bilim ve teknolojinin ileri aşamada olduğu bir dönemde madencilik yapılamaz diye bir husus söz konusu olamaz. Elbette riskler olacak ve bu riskleri şu anki bilimle ortaya çıkarılarak ve gerekli önlemleri alarak her türlü faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Su altı çalışmalarında Tünel, Doğalgaz ve madenlerin çıkartılması gibi çalışmalar yapılabiliyorsa madencilik neden yapılmasın. Rapordaki veriler güzel hazırlanmış fakat yeterli değildir. İlgililerin tek hatası raporu dikkate almaları, diğer disiplinler ile eş güdüm halinde mühendislik çalışmalarının yapılmaması. Aslına bakarsanız bu rapor olmasa sonuçlar öngürülerek iyi bir projelendirme ile imalat haritaları çıkartılabilir ve sorunsuz madencilik faaliyetleri gerçekleştirilebilirdi. Amerika ve İngiltere de buna benzer su havzalarında yeraltı madencilik çalışmaları yapılmaktadır. Tek fark sonuçları öngörerek alınan tedbirlerle üretimi yapmaları.