1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Köprülü sabit vinçlerde operatorlük belgesi aranır mı?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve ekecık tarafından 11 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar köprülü sabit vinçlerde operatorlük belgesi aranır mı?
    Sadece özel görevlendirme yapıp eğitimini vermemiz yeterli mi?
    Teşekkürler
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  3. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tavan vinci için gerek olmadığını sadece özel görevlendirme eğitimin yeterli olduğunu hatırlıyorum
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    benimde notlarımda " Yerden kumandalı vinç operatör belgesi işletme tarafından verilir " diye yazıyor
  5. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet ersin bey bende aynen öyle hatırlıyorum ama prosedürü nasıl olmalıdır bilmem
  6. vehbi alagöz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tavan vinci, araç üstü vinç, kren vinç, pergel vinç farketmez G sınıfı operatörlük belgesi gerekli arkadaşlar. iş makinesi operatörlük kursunda eğitmenim, o sebeple konudan haberdarım.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    G sınıfı sürücü belgesi ile operatörlük belgesi farklı değil mi sayın hocam. İş yeri sınırları içerisinde iş makinesinin kullanımı için Operatörlük belgesi, eğer iş makinesi kara yolları sınırı içerisine çıkacak ve kullanılacaksa G sınıfı sürücü belgesi gerekli. Zaten operatörlük belgesi olanlar gidiyor ehliyetine G sınıfını şartları sağlayarak yazdırıyor.
  8. vehbi alagöz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    doğrudur. karayolunda kullanmak için g sınıfını ehliyete işletmek de gerekiyor. operatörlük diye eğitim verenler halk eğitim gibi kurumlardır. bunlar hiç bir ücret almadan bu hizmeti vermeliler. ancak bizim gibi özel kurumlar için ağır yönetmelikler var ve ciddi maliyetleri var. kaldırma araçları, kazıyı yükleyici araçlar, beton mikserleri, çöp kamyonları, biçerdöver, sondaj, zemin süpürme kamyonları,... yani aklınıza gelen her türlü iş makinesi için programımız mevcut. trafiğe çıkacaklar için g sınıfı, iş yerinde kullanacaklar için operatörlük belgesidir. doğrudur hocam, düzeltme için teşekkürler.
  9. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Firmada çalışan personellerin eğitimleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görmüş bir eğitim var ise o okuda MEB onaylı bir kurumdan Operatörlük Belgesi almanız gerekli, Hizmet içi eğitim ile yapamazsınız. Ama mesela sprial taşı kullanımı veya matkap kullanımı gibi MEB tarafından onaylı olmayan eğitimleri Hizmet İçi (Bir mühendisiniz veya İSG uzmanınız tarafından verilen) eğitim ile yapabilirsiniz.
    Örneğin;
    Tavan Vinci MEB tarafından 05/04/2011 tarihinde 29 sayılı Talim Terbiye Kararı ile Taşı Kaldırma Tavan Vinci Operatörlük Eğitimi başlığında kabul görmüş. bunun için Tavan Vinci kullanıcıları Operatörlük Belşgesi almak zorunda.
    Milli Eğitim Bakanlığının kabul ettiği Operatörlük Belgeleri ve sertifikada yazılması gerken ibareler.
    http://www.uzmanlaroperatorluk.com/is-makinasi-ve-operatorluk-kurslari sayfasında detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

İŞMAKİNESİ EĞİTİMİNDE KULLANINILACAK BAKANLIK ONAYLI KURS PROGRAMLARI
    VE
    SERTİFİKALARA YAZILACAK İFADELER

Sıra
    No

Bakanlık
    Onay Tarihi

Bakanlık
    Onay Sayısı

Program Adı (Sertifikalara Yazılacak İfade Program Adıdır)
    Sertifikalara Yazılacak İfade
    Eğitim Süresi
    Saat

109/01/1993410
    İş makinaları Dozer Operatörü Yetiştirme Kursu Programı
    İş makinaları Dozer72
    209/01/1993410 İş makinaları Greyder Operatörü Yetiştirme Kursu Programı İş makinaları Greyder72
    309/01/1993410 İş Makinaları Yükleyici Operatörü Yetiştirme Kursu Programı İş Makinaları Yükleyici72
    415/03/199383 Biçer Döver Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Biçer Döver78
    527/05/2005179 Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi60
    627/05/2005179 İş Kamyonları Operatörü Yetiştirme Kursu Programı İş Kamyonu60
    727/05/2005179 Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Makinesi60
    827/05/2005179 Zemin Süpürme Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Zemin Süpürme Makinesi60
    913/04/200745 Serdümen Yetiştirme Kurs Programı Serdümen24
    1013/04/200745 Konteyner Dorse Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Konteyner Dorse Vinci42
    1113/04/200745 Terminal Traktör Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Terminal Traktör Operatörü42
    1213/04/200745 Boş Konteyner Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Boş Konteyner Makinesi90
    1313/04/200745 Dolu Konteyner Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Dolu Konteyner Makinesi120
    1413/04/200745Konteyner Saha Köprü Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Konteyner Saha Köprü Vinci180
    1513/04/200745 Mobil Rıhtım Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Mobil Rıhtım Vinci240
    1613/04/200745 Konteyner Rıhtım Köprü Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Konteyner Rıhtım Köprü Vinci300
    1717/06/200973 Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi72
    1817/06/200973 Kazıma ve Yükleme (Kanal Kazıyıcı (Beko Loder)) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kazıma ve Yükleme (Kanal Kazıyıcı (Beko Loder)) İş Makinesi72
    1917/06/200973 Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi72
    2017/06/200974 Kaldırma ve Yükleme (Vinç) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kaldırma ve Yükleme (Vinç) İş Makinesi72
    2117/06/200974Kaldırma ve Yükleme (Forklift) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kaldırma ve Yükleme (Forklift) İş Makinesi72
    2210/02/20106 Yüzey Kazıma İş Makineleri Operatörü Yetiştirme Kursu Yüzey Kazıma İş Makinesi72
    2310/02/20107 Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Operatörü Yetiştirme Kursu Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir)72
    2410/02/20108Mobil Akaryakıt Tankeri İkmal Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Mobil Akaryakıt Tankeri İkmal Makinesi72
    2518/08/201088Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursu ProgramıBiçerdöver78
    2618/08/201089Pamuk Toplama Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu ProgramıPamuk Toplama Makinesi78
    2718/08/201090Çırçır Makineleri Operatörü Yetiştirme ProgramıÇırçır Makinesi 78
    2805/04/201129Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Kurs Programıİş Makineleri (Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci)48
    2903/11/2011159Asfalt Plent Operatörü Yetiştirme Kurs ProgramıAsfalt Plent96
    3010/07/201299Rotatif Kamyon (Kar Savurucu) İş Makineleri İçin İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs ProgramıRotatif Kamyon (Kar Savurucu) İş Makinesi 60
    3110/07/2012101Mıcır Serici İş Makineleri İçin İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs ProgramıMıcır Serici İş Makineleri İçin İş Makinesi 60
  10. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Merhaba Ersin Bey,
    Bizimde kullanmış olduğumuz uzaktan kumandalı 6 tonluk tavan vincimiz mevcut. Bunun için kullanan kişilerin operatör belgesi MEB onaylı olacak şekilde sertifikalandırılması gerekmiyor mu? Konuyu biraz daha açabilir misiniz.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tüm vinç kullananların operatörlük sertifikasının olması şart.
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 13.07.2013/28706

Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
    MADDE 6 – (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:
    ...
    c) Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,
    ...

EK-1
    MESLEKİ EĞİTİM ALINACAK İŞLERE AİT ÇİZELGE
    ARDİYE VE ANTREPOCULUK
    84- Ardiyeler, antrepolar, umumi mağazalar ve iskelelerde yapılan her türlü ambarlama, depolama, yükleme ve boşaltma işleri.

-------------------------------------------------------
    MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 29.05.2013/28661

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    ...
    m) Operatörlük belgesi: İş makinesi türünden motorlu araçları kullanacaklara, Bakanlık veya Bakanlıkça yetkilendirilen kurumlarca verilen belgeyi,
    ...
    ifade eder. (Bakanlık:MEB)
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    iş kazalarında ilk sorulan konulardan biri operataör belgesi ve eğitimler,milli eğitimden onaylı kurumlarda alınmalı
  14. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Merhaba Arkadaşlar;
    İSG Müfettişleri GEBZE TAYSAD ve GOSB'da bir çok firmada Tavan vinci kullanıcılarının Operatörlük Belgesi olmadığından tutanak tuttuğunu duydum. Kursumuza kayıt olmak istiyorlar ama hemen belge lazım şeklinde. Böyle bir şey mümkün değil. Biz operatörlük Kursları nasıl çalışırız. Kayıtlar her ayın ilk haftası olunur takip eden ay sınava girilir.
    Örnek; Mayıs ayının ilk haftası kayıt olan bir kursiyer Haziran ayında sınava girebilir. Haziran sonuna kadar belgesini alır.
    Lütfen kaza olmadan, denetimlerde uygunsuzluk yazılmadan önce tedbirlerinizi alın.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @Erkan Dündar Bey "ALKIŞLIYORUM" diye bir ifade koymalıyız bence :cool:
  16. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Konuyu hortlatayım dedim. betonarme işi yapan bir fabrikanın isg uzmanıyım. fabrikada tavan vinçleri mevcut ancak yeterli sayıda operatör belgeli eleman yok. Tavan vinçlerinin bakımını yapan makine mühendisi ben eğitim veririm demiş yetkiliyim bu işte demiş. verdiği belgeye baktığımda üzerinde "Vinç çalıştırma ve kullanma eğitimine katıldı" yazıyor.
    Konuyla ilgili olarak makine mühendisleri odasına gittim evet bu belgeyi hazırlayabilir çünkü üzerinde böyle bir eğitime katıldığı yazıyor. Ancak bizim ve meb yetkilisi makinaları kurslarının belgelerinde "kullanıcı belgesi" yazar. makine mühendisi bireysel olarak kullanıcı belgesi hazırlayamaz dedi. Ben de bu kısma katılıyorum ancak bu makine mühendisi bey ısrarla benim belgem geçerli operatör belgesi olarak uygun diyor. Böyle "bak işte çok net bu yönetmelik işte bu da senin uyduruk belgen" diyebileceğim bir nokta var mıdır arkadaşlar? üstteki yönetmelikler bu iddia için yeterli değil gibi geliyor bana. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
  17. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Konuya gönderdiğim 12 no'lu iletide belirttiğim Yönetmeliğin 6. maddesinde tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine dair belgelendirmede hangi eğitim ve belgelerin geçerli sayıldığı yazmaktadır. İlgili maddede anılan mesleki eğitimler ve mesleki eğitim belgeleri dışındaki eğitim ve belgelerin geçerli olmayacağı açıktır. İlgili madde:

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 13.07.2013/28706

Mesleki eğitimin belgelendirilmesi

MADDE 6 – (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

a) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,

b) 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine göre mesleki eğitim kursları veya mesleki eğitim modülü/kursları ile eşit süreli olmak koşuluyla işbaşı eğitim programları sonucu alınan belgeler,

c) Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,

ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,

d) Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

e) Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

f) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler,

g) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri,
  18. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Vincler (tavan vinci) kullanici belgesi olmadan kullanilamaz diye ayan beyan bir ifade yok. Ayrica

EK-1
    MESLEKİ EĞİTİM ALINACAK İŞLERE AİT ÇİZELGE
    ARDİYE VE ANTREPOCULUK
    84- Ardiyeler, antrepolar, umumi mağazalar ve iskelelerde yapılan her türlü ambarlama, depolama, yükleme ve boşaltma işleri.

Bu maddenin vincle ilgisi yok.
  19. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Gönderilen iletide yazılanları bir bütün olarak değerlendirmenizi, devamında yazılanlar ile birlikte düşünmenizi beklerim.

İş sağlığı ve güvenliğine dair mevzuatta, tavan vinçleri için istediğiniz gibi açık bir beyan bulamazsınız. Örneğin "Forkliftler operatör belgesi olmayanlar tarafından kullanılamaz." benzeri bir ifade de yoktur.

Aynı mesajın sonunda MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİnden "Operatör Belgesi"nin tanımını alıntılamıştım. Herkesin bağlantı kurabileceğini düşündüğüm temel bazı tanımları(iş ekipmanı, operatör) tekrar yazma gereği duymamıştım.İhtiyaç üzerine yazıyorum.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ(Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628)
    ...
    c) İş ekipmanı: İşin yapılmasında kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis ve tesisatı,
    ...
    e) Operatör: İş ekipmanını kullanma görevi verilen çalışan veya çalışanları,

ifade eder.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 29.05.2013/28661

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    ...
    m) Operatörlük belgesi: İş makinesi türünden motorlu araçları kullanacaklara, Bakanlık veya Bakanlıkça yetkilendirilen kurumlarca verilen belgeyi,
    ...
    ifade eder. (Bakanlık:MEB)

Hangi tip iş ekipmanının operatörlük belgesi olmadan kullanılmayacağının belirlenmesinde elimizdeki en etkin yol bu belgeleri ve gerekli eğitimleri düzenleyen MEB'in oluşturduğu eğitim programlarını takip etmek olacaktır. MEB tarafından yetkilendirilen çeşitli kurum ve kurslarda herhangi bir iş ekipmanı için MEB bir eğitim programı hazırlamışsa ve bir operatörlük belgesi söz konusu ise o iş ekipmanı için operatörlük belgesi zorunludur diyebilirsiniz. Henüz MEB tarafından hazırlanmış bir eğitim programı olmasa dahi mesleki eğitim zorunluluğu olan durumların mevcut olabileceği de unutulmamalıdır.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...eleri/KaldirmaTasimaRayliSistemTavanVinci.pdf
  20. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kulevinç operatör belgesi nerden alınır, eğitimi sınavı kim yapar bilgisi olan var mı.

Makine mühendisleri odası net cevap vermiyor, sürücü kurslarının haberi yok, internette garip garip şeyler çıkıyor.