1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Köprülü sabit vinçlerde operatorlük belgesi aranır mı?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve ekecık tarafından 11 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Operatör belgesini alacak kişi tam adı MEB tarafından "YENİ Kaldırma-Yükleme (Kule Vinç) Operatörü Yetiştirme Kursu"[1] olarak belirlenen kurs programını düzenleyen, kendisine yakın MEB tarafından yetkilendirilmiş özel sürücü kurslarına başvurmalıdır. İlgili 78 saatlik eğitim programı sonrası yapılacak teorik ve uygulamalı sınavlarda başarılı olanlara kule vinç için "İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi(Operatörlük Belgesi)" düzenlenir.

  [1] YENİ Kaldırma-Yükleme (Kule Vinç) Operatörü Yetiştirme Kursu, http://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_10/06042321_kaldrmayklemekulevin.pdf (Erişim: 11 Mart 2016)
 2. KIYASVURAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  129601
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Halk eğitim merkezleri veriyor.
 3. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Çalışanların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik kapsamında iş makinası kullanma operatörlük belgesi birçok kuruluşun tarafından verilebilmektedir. Verilen operatör belgelerinin geçerli olabilmesi için ise verilen belgelerin milli eğitim bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu sebeple pratikte operatör belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yetkilendirmiş özel sürücü kursları tarafından 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 42. Maddesine dayanılarak verilmektedir.

  Geçerli belgelerden bazıları;

  1. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,
  2. Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,
  3. Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,
  4. Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleridir.

  Daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

  http://ioreweb.com/is-makinasi-operatorluk-belgesi/
 4. Mehmet Ali Tekincanlı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70433
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhabalar
  yanlış hatırlamıyorsam vinç, forklift vs gibi operatörlük belgelerinde 2015 yılında yayınlanan yönetmelikle birlikte meb onayı zorunlu hale geldi. fakat bu tarihten önce alınan belgelerde kazanılmış hak olarak MMO'nın belgeleri geçerli midir? yoksa onlara da yeniden aldırmam gerekiyor mu?
 5. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  88090
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Milli Eğitim
  Merhaba arkadaşlar;
  Operatörlük Belgeleri ile ilgili açıklama Trafik Kanunu ve Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanlara Dair Yönetmelikte yer alıyor.
  İkiside Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Operatörlük Belgesi istiyor. Bunun için dernek, vakıf, oda gibi yerlerin verdiği belgeler yarın size sorun olabilir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumjları Kanununa tabi kurumlardan alabilirsiniz.

  Daha detaylı bilgiyi

  http://www.uzmanlaroperatorluk.com/

  İş Makinası Operatörlük Kursları Yönergesi için;

  http://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/12054113_12082016is_makineleri_yonerge.pdf

  İş Makinası Operatörlük Programları için;

  https://ookgm.meb.gov.tr/www/yeni-is-makineleri-operatoru-kursu-programi/icerik/497
 6. elif bulut İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba; Aynı konuya istinaden anladığım şu ki;
  Kapalı fabrika alanlarında MEB onaylı ve MMO odasından alınacak bir operatörlük belgesi ile ancak kumandayla çalışan tavan vinçleri, köprülü vinçler kullanılabilir. Birkaç kişinin ehliyeti alması ve diğerlerine hizmet için eğitim yapılarak onlarında kullanması gibi bir durumda yok.
 7. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  88090
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Milli Eğitim
  MMOB'ler bu belgeleri vermeye yetkin değiller.

  Bir İl'de MEB onaylı İş Makinası Kursu varsa oradan alınmalı yoksa 20 kişilik bir sayı bulunabilirse Halk Eğitim Merkezi ile Protokol yaparak yapabilirsiniz.
  (Tabi Halk Eğitim Merkezi yapmak isterse)