1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Küçük işletmelerde iş güvenliği eğitim süreleri

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve tugbaisg tarafından 17 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar hepinize iyi çalışmalar;
    çalışan sayısı 5/10 dan az olan tehlikeli Küçük işletmelerde eğitimleri verirken mevzuata göre 4 saat ve katları şeklinde verilmesi gereken eğitimleri farklı zamanlarda 1' er saate bölerek vermem uygun olur mu? İşletme koşullarında kimse 4 saat eğitim süresi vermiyor bu bilinen bir gerçek.Ancak mevzuat kısmında sıkıntı yaşanır mı? ona göre sertifikaya 1 saat olarak belgelendireceğim. Küçük işletmeye hizmet veren uzman arkadaşlar bu konuda nasıl bir yol izliyorsunuz?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Benim onerim;
    İsg eğitim konularını belirleyin.
    Her konunun ne zaman verildiği ve surelerini belirtin.
    Böylece sadece saat vermektense o saat dilimi içerisinde hangi konuları verdiğiniz de daha net belli olmuş olur.
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizin de ifade ettiğiniz Yönetmelik maddesi uyarınca çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri 4 saat ve katları biçiminde bölünerek verilmelidir. Konu hakkında açık bir mevzuat hükmü varken eğitim sürelerini başka zaman dilimlerine bölmeniz uygun olmayacaktır.

Çalışma şartları, işletme koşulları nasıl olursa olsun iş güvenliği uzmanının bu mevzuat hükmüne aykırı uygulamada bulunmasını haklı çıkarmayacaktır. Eğitimlerinizi 1, 2, 3 saat gibi sürelerde ayrı ayrı vermek zorunda kalsanız bile, her zaman eğitim katılım belgelerini ve eğitime dair diğer belgeleri toplu şekilde 4 saatlik bölümler halinde düzenlemelisiniz.
  4. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ancak sertifikada 4 saat görülen eğitim ve eğitim katılım belgelerinde,çalışanlar ve işverene uzman aleyhinde büyük bir koz vermiş oluyoruz. ben 4 saat eğitim almadım diye çok rahat şikayet konusu olabiliriz.yani 4 saat vermediğim eğitimi 4 saat diye belgelendirmek yarın bir gün oluşacak bir iş kazasında yalan belge olarak karşımıza çıkacaktır.
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ülkemiz koşullarında neredeyse hiçbir işletmede mevzuat hükümlerine uygun olarak eğitim verilmediği aşikardır. Kişisel düşünceme göre hiçbir zaman da bu eğitimler gerektiği gibi olmayacaktır.

Eğitim sürelerinin 4 saat ve katları şeklinde düzenlenmesi ve belgelendirilmesi konusundaki ısrarımın bir nedeni de; yine bu forumda açılan bir konuda bulunan bir bilirkişi raporudur. Ölümlü bir iş kazasında söz konusu bilirkişi, iş güvenliği uzmanının 4 saat eğitim vermesi gerektiği halde 2 saatlik eğitim vermesini bir aykırılık olarak görmüş ve bu durumu iş güvenliği uzmanını asli kusurlu göstermek adına sebeplerden biri haline getirmiştir.

Endişelerinizde haklı olmakla beraber iki yanlış arasından en doğrusunu seçmek zorundasınız. Açık bir mevzuat hükmüne aykırı davranıp doğrudan kusurlu olmak veya mevzuata uygunluk adına belge düzenleyip sorun çıkması halinde bununla yüzleşmek. Maalesef daha uygun bir çözüme ulaşmak henüz mümkün görünmüyor.