1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kültürel kalintilari koruma talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    KÜLTÜREL KALINTILARI KORUMA TALİMATI

1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu kültürel kalıntıların zarar görmemesi gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
    2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
    3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
    ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
    4. PROSEDÜR AKIŞI:
    4.1. Sahada inşaat aşamasında herhangi bir arkeolojik bulguya rastlanılması halinde sahaların hasardan, kazı işlerinden veya yer değiştirmelerden korunarak, tedbir alınması sağlanır.
    4.2. Olası bilimsel, tarih öncesi ve tarihi kalıntı veya değerlerin izlerinin bulunması durumunda, anında buluntu çevresinde devam eden iş durdurulur ve ilgililere haber verilir.
    4.3. Faaliyetler sırasında açığa çıkan kalıntı, sanat eseri veya fosillerin hasar görmemesi için her türlü tedbirin alınması sağlanır ve buluntuların uzaklaştırılması veya daha ileri tetkiki veya uzmanlar tarafından gerekli diğer düzenlemeleri sağlamak için, yetkililere ve uzmanlara gerekli işbirliği ve yardım yapılır.
    5. İLGİLİ DOKÜMANLAR

Ekli Dosyalar: