1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kümeste uzman doktor çalışacak!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 25 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile çalışanı bulunan işyerlerine iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli(işyeri hemşiresi) çalıştırma yada bu hizmeti dışarıdan satın alma zorunluluğu getirildi. İşyerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi çalıştırma yükümlülüklerinin başlama tarihleri işyerlerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıflarına göre farklı şekilde düzenlendi. Çalıştırma yükümlülüğünün başlangıcı konusunda değişik tarihlerde ertelemeler yapıldı. En son düzenleme Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6495 Sayılı Kanun ile yapıldı. Anılan Kanuna ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 38/a maddesinde değişiklik yapıldı. Buna göre;

  50'DEN AZ OLANLAR

  "Kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.07.2016 tarihinden,
  " 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.01.2014 tarihinden,
  İtibaren iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlüğü başlayacak.
  Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli(işyeri hemşiresi) görevlendirilmesi zorunlu değildir. İşyerlerinin tehlike sınıfları 29 Mart 2013 tarihli ve 28602 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliğinde belirtilmiştir. İşyerlerinin hangi tehlike sınıfında olduğu tebliğe göre belirleniyor. İşyerleri "az tehlikeli", "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" olmak üzere üç sınıfa ayrılıyor. Örneğin kümes hayvanlarının yetiştirilmesi tehlikeli sınıfta yer alıyor. Kümes hayvanları yetiştiriciliğinde en az bir kişi çalıştıran işverenler yılbaşından itibaren iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi çalıştıracak yada bu hizmeti satın alacak. 2014 Yılı Ocak ayından itibaren tehlikeli sınıfta olup iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi çalıştırma yükümlülüğü olan işyerlerine örnekler:

  NERELERDE OLACAK

  *Kümes hayvanlarının yetiştirilmesi (tavuk, hindi, ördek, kaz ve beç tavuğu vb.) *Sebze, kavun-karpuz, kök ve yumru sebzelerin yetiştirilmesi *Endüstriyel ve yakacak odun üretimi. *Deniz ve kıyı sularında yapılan balıkçılık *Turunçgillerin yetiştirilmesi *Sütü sağılan büyük baş hayvan yetiştiriciliği. *At ve at benzeri diğer hayvan yetiştiriciliği. *Peynir, lor ve çökelek imalatı. *Halı ve kilim imalatı. *Çıkartma, takvim, ticari katalog, tanıtım broşürü, poster, satış bülteni, kartpostal, davetiye ve tebrik kartları, yıllık, rehber, resim, çizim ve boyama kitapları, çizgi roman vb. basım hizmetleri. *Şampuan, saç kremi, saç spreyi, jöle, saç düzleştirme ve perma ürünleri, saç losyonları, saç boyaları, vb. imalatı. *Ayakkabı ve terliklerin plastik parçalarının imalatı. *Kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri

  AĞIR CEZALAR VAR

  Çalışan sayısı 50'nin altında olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli (hemşire) çalıştırmayan veya bu hizmetleri veren ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden satın almayan işyerlerine, her ay için 13.475 TL idari para cezası uygulanacak. Ocak ayından itibaren bu ceza yeniden değerleme oranı kadar artacak. 50'den az işçi çalıştıran "tehlikeli işyerleri" için 6331 Sayılı Kanunun iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi çalıştırma yükümlülüğünün bir yıl daha ertelenmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

  Kaynak:http://www.resulkurt.com/?artikel,7303

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   44,1 KB
   Görüntüleme:
   10.660
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Açılan başlık yanlış yada siz uzman doktor nedir bilmiyorsunuz üstat.
 3. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  haberi ben yazmadım sadece paylaştım.
 4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haberciler uzman ve doktor yazmaya çalışmışlardır, editör uzman ve doktor da ne uzman doktordur demiştir :)
 5. Onların da uzman doktora ihtiyacı olabilir ezmeyelim hayvan cagizlari :p
 6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Kümes diyince ne anlıyorsunuz bilemiyorum ama kümes entegre bir tavuk işletmesidir çoğunlukla. Epeyce de bir işçi istihtam ederler. Doğal olarak işyeri hekimi ve İSG uzmanı çalıştırmaları gerekir. O kümes diye eğlendiğiniz yerlerden bizlerin hayal edemediği paralar kazanalır ve bizde onların yanında çalışmak için sıraya gireriz. Buda aklınız bir köşesinde olsun.
 7. a.kayar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  evet 30 bin tavuk tan 41 günde 80000 tl temiz para kalıyor