1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kıdem tazminatı sil baştan

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Kubilay Altınoğlu tarafından 3 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Kubilay Altınoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79366
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  haber.jpg


  Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber
  Kıdem tazminatı sistemi silbaştan kuruluyor...
  İşveren yükünün azalmasını istiyor işçi tarafı ise çok hassas. Türk-İş herhangi bir değişikliği genel grev sayacağını belirtti. Hükümet ise ‘aranızda anlaşın’ dedi. Peki ama, üzerinde çalışılan ve tartışılan düzenlemeler ne? İşte ipuçları...

  Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmalar netleşmeye başladı. Yapılacak düzenleme ile gerek işçi gerekse işveren yönünden yeni bir dönem başlıyor. Mevcut sistem neredeyse bütünüyle değişiyor. Bu arada kazanılmış haklar da korunuyor.

  Kıdem tazminatı pek çok açıdan çalışma hayatının en önemli konusu. Yıllarca çalışan işçilerin emekli olurken veya işten ayrılırken işverenden almaları gereken kıdem tazminatının fon şeklinde düzenlenmesi konusu uzun süredir gündemde. Konu ile ilgili pek çok taslak üzerinden tartışmalarda bulunuldu.

  Geçen hafta toplanan Çalışma Meclisi’nde de Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve işveren temsilcileri tarafından konu genişçe tartışıldı. İşçi tarafı bu konuda çok hassas. Türk-İş kıdem tazminatındaki herhangi bir değişikliği genel grev sayacağını açıkça belirtti.


  İŞTE KIDEM TAZMİNATINDA YENİ DÖNEMİN İPUÇLARI

  BİREYSEL KIDEM HESABI AVANTAJI

  ·Mevcut sistemde, işçinin kıdem tazminatı “işverenin ödemesine” bağlı. İşverenin iflas etmesi ya da ödeme güçlüğü içine düşmesi halinde, işçinin kıdem tazminatı alması zorlaşıyor. Getirilmesi düşünülen sistemde, işçinin kıdem tazminatının “güvence” altına alınması amaçlanıyor. Bunun için de “bireysel kıdem tazminatı hesabı” kurulması öngörülüyor. Kıdem tazminatının, bireysel kıdem tazminatında birikecek olması ve biriken paranın da ayrıca nemalanması, işçi yönünden “önemli bir güvence” olacak.

  FON BÜTÇE DIŞINDA

  ·Kıdem tazminatı ile ilgili fonun bütçe kapsamı dışında tutulması suretiyle, işçinin kıdem tazminatına ayrı bir güvence sağlanıyor. Fonun denetimi Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından yapılacak.

  ŞU ANDA ÇALIŞANLAR

  ·Yeni kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili olarak en çok merak edilen konu, mevcut hakların korunup korunmayacağıyla ilgili.Öncelikle belirtelim, mevcut kıdem tazminatı ile ilgili haklar “mevcut işverenin sorumluluğuna bırakılarak” korunuyor. Ancak, düzenleme yapılırken “fona aktarma yönünden” işverenlerin yükü de göz önüne alınacak.Halen çalışmakta olanların, kıdem tazminatı fonuna geçmesi, işverenlere ciddi bir yük getirebilecek. Bu nedenle, birikmiş kıdem tazminatlarının bireysel kıdem tazminatı hesabına aktarılması konusunda, işveren ve işçinin özellikle de “işverenin rızası” önemli. İşverenin buna yanaşmaması durumunda, yasadan önceki kıdem tazminatının muhatabı, “işveren” olacak.

  EVLENEN KADINA TAZMİNAT YOK

  ·Mevcut yasaya göre evlenen kadınlar, evlendikleri tarihten itibaren “bir yıl içinde” işten ayrılırlarsa, kendilerine birikmiş kıdem tazminatları ödeniyor. Yeni düzenlemede, evlenen kadınlara kıdem tazminatı ödenmesi kalkıyor. Bu düzenleme, çalışan nişanlı kızların evlenmelerini, son bir yıl içinde evlenen kızların, işten ayrılmalarını hızlandırması bekleniyor.

  ASKERE GİDENLER

  ·Mevcut yasaya göre, askere gitme nedeniyle işten ayrılanlara, “kıdem tazminatı” ödeniyor. Yeni düzenlemede, askere giden erkeklere kıdem tazminatı ödenmesi ile ilgili uygulamaya son veriliyor.

  İŞİNE SON VERİLENE KIDEM TAZMİNATI VERİLMEYECEK

  ·Mevcut sistemde, işverenin işine son verdiği işçiye, “kıdem tazminatı” ödeniyor. Yeni sistemde böyle bir zorunluluk olmayacak. Olaya bu yönüyle baktığımızda, işverenin işçinin işine son vermesi aşamasında, “kıdem tazminatı ödeme baskısı” olmayacak.

  10 YILLIK ZAMANAŞIMI

  ·Kıdem tazminatının, hak kazanıldığı tarihten itibaren, 10 yıl içinde fona başvurularak talep edilmesi gerekiyor. Bu süre içinde talep edilmeyen kıdem tazminatı zamanaşımına uğrayacak.

  İŞÇİNİN MAAŞINDAN KESİNTİ

  ·Kıdem tazminatı nedeniyle, işçinin ücretinden herhangi bir kesinti yapılamayacak. İşverenler, fona ödedikleri tutarı, gelir ve kurumlar vergisi yönünden “gider olarak” kaydedebilecekler.

  SÜRE 30’DAN 20’YE DÜŞEBİLİR

  ·Kıdem tazminatında yapılması planlanan, işveren ve işçi taraflarınca birlikte oluşturulacak bir fon sayesinde kıdem tazminatı alacaklarının işçi adına birikmesinin sağlanması. Amaç işçi kendi isteğiyle de işinden ayrılırken hesabında biriken paranın kendisine ödenmesi. Ne var ki işçi tarafının bu noktada karşı çıktığı husus, fonda biriken paranın ödenmesi esnasında sıkıntılar yaşanabileceği endişesi. Bu endişeye sebep olan fon yönetiminin Türkiye’deki genel başarısızlığı. İşçi tarafının bir diğer endişe ise halen bir yıllık çalışma karşılığında 30 günlük brüt ücret kıdem tazminatı olarak verilirken fona devir halinde bu sürenin 20 güne düşecek olması.

  TAŞERON DA BAŞLAYACAK

  ·Kıdem tazminatı fonuna geçişte hükümet ısrarlı gözüküyor. Özellikle yeni çıkarılması planlanan taşeron yasasında taşeron işçilerinin kıdem tazminatı uygulamasının fon şeklinde düzenlenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu noktada taşeron işçilerin zaten kıdem tazminatı hakkından yararlanamadıkları görüşleri ön plana çıkıyor. Ancak ortada bir sorun varken bu sorunu çözmek adına kıdem tazminatı fonunun düzenlenmesi akla yatkın bir gerekçe değil. Yani zaten taşeronda çalışanlar kıdem tazminatı alamıyorlardı, o zaman kıdem tazminatını fona devredelim bari daha az da olsa kıdem tazminatı alabilsinler demek çözüm değil.

  GENİŞLEMESİ BEKLENİYOR

  ·Kıdem tazminatı konusunda ortaya atılan ilk taslakta 1 yıllık kıdem için ödenecek brüt ücret 13 gün olarak belirlenmişti, şimdi bu sürenin 20 güne çıkarılacağı konuşuluyor. Bu da gösteriyor ki, taslağın eksik yönleri ve işçi tarafının itiraz ettiği bazı noktalar revize edilerek taşeron işçiler için başlatılacak fon uygulaması, tüm işçilere genişletilecek. Dolayısıyla kıdem tazminatında çok önemli değişimlere ve yeni döneme hazır olmak gerekiyor.


  Kaynak: http://www.haberkita.com/kidem-tazminati-silbastan_125754.html
 2. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Öncelikle paylaşım için teşekkürler..

  Bence fon kurulması evet mantıklı, mağduriyeti ortadan kaldırır ancak aradaki bazı değişiklikler can sıkıcı. Mide bulandırıcı. Hak verirken diğer haklardan etmek niye ki? Adam akıllı kurdurun fonu, işverenin parayı kullanamayacağını düşünerek onların mağdur olmamasını sağlamak amacıyla 1 yıllık kıdeme 30 gün olmasın da 25 gün olsun ama aşağıdaki komik durumlara gerek yok diye düşünüyorum.


  EVLENEN KADINA TAZMİNAT YOK
  Tebrik etmek lazım gerçekten. Evlenince tazminat için işten ayrılırım, sonra evimde oturur yemek yapar, çocuk bakarım. Kadınların iş hayatında ne işi var ki zaten? Evlenen erkekler için bir düzenleme yok mu?

  ASKERE GİDENLER
  Zorunlu askere gönderiyorsun yetmiyor bir de haklarını ellerinden alıyorsun. Bir alkış daha gerçekten.

  İŞİNE SON VERİLENE KIDEM TAZMİNATI VERİLMEYECEK
  Şahane.. Kıdem tazminatı neydi? Sevgiydi? Emekti?

  GENİŞLEMESİ BEKLENİYOR

  ·"Kıdem tazminatı konusunda ortaya atılan ilk taslakta 1 yıllık kıdem için ödenecek brüt ücret 13 gün olarak belirlenmişti, şimdi bu sürenin 20 güne çıkarılacağı konuşuluyor."
  İlk başta 7 deselerdi, 13' e bağlarlardı. Yok mu arttıran?

  Kazasız günler..
 3. Levent Kon İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44722
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çimsataş
  İyide zaten sorun var, geri ödemede konuşulan brüt ücrete tavan koyulmuş durumda. Kesinti yapılırken tam brütten yapılıyor.
  Ama iş geri ödemeye gelince üst tavan limiti; birde 20 gün oldumu haksızlık çok fazla oluyor.
  Hadi bakalım hayırlısı !!!
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma Meclisinde İşveren Hükümet (ki bi nevi işveren ) ve Hak-iş (ki Hükümetin kukla sendikası buda dolaylı olarak işveren kısmında sayılır) üç kurum anlaştı. Türk-iş ve DİSK kesinlikle karşı. Kıdem tazminatında çalışanların hakları anlamında avrupadan daha ileri konumdayız! işverenler bu son kaleyi fethetmek için uğraşıyor. İLO, Dünya bankası ve Tüsiad gibi kurumlar 99'dan beri kıdem tazminatı, esnek çalıştırma modelleri ve İstihdam büroları (işçi kiralama büroları) için raporlar yayınlıyor. İşverenlerin istediği bir fon kurulması, 30 gün olan tazminat priminin 15 güne düşürülmesi. Maden 1 gün bile çalışan işçinin taminatını düşünüyorsunuz önce biriken kıdem tazminatları ödeyin. 1 gün bile çalışan işçinin tazminatını ödemek istiyorlarsa yasaya ekleyecekleri 1475 sayılı kanunda ki gibi “artan süreler için” ibaresi yerine “bir yıldan artan ve az süreler için” ibaresi getirilerek bu sorun kolayca çözülebilir.

  Serkan Öngel'in yazısından bir parça paylaşayım;

  [​IMG]


  Toplantıda kıdem tazminatının fona devrini meşrulaştırmak için ÇSGB Bakanı Çelik, “9,5 milyon işçinin kıdem tazminatı sorunu var” diye konuştu. Halbuki, TÜİK Kazanç Yapısı 2010 Araştırması Sonuçları’na göre Türkiye’de 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde 1 yıldan az kıdeme sahip olanların oranı % 29,7. Sayısı da SGK verileri üzerinden yaptığımız hesaplama ile 2 milyon civarında. Kaba bir hesaplama ile 1 yıl üzeri kıdeme sahip olanların birikmiş olan kıdem tazminatı miktarı ise 2010 itibari ile 57 milyar TL (şimdi hadi diyelim 70 milyar) . 2008 yılında işverenlere yapılan prim indiriminin bütçeye 5 yıllık maliyeti bu rakamın neredeyse üçte biri seviyesine yaklaşıyor. Yani işçilerin birikmiş kıdem tazminatı tutarın neredeyse üçte biri bir miktar işverenler adına prim olarak bütçeden SGK’ye aktarılmış durumda. Vergi indirimleri, teşvikler de cabası. Dolayısıyla işverenlerin “Aman kıdem tazminatı çok fazla KOBİ’ler batar”, “Rekabet gücümüz ne olacak?” diye döktüğü gözyaşları, timsah gözyaşı. "
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Tazminat konusu işverenler için ciddi bir yük ,özellikle ufak işletmeler, esnaf için.istihdamın büyümesine de engel.tazminat payları işverenin her ay ödediği sgk primi içine eklenerek , tazminatların devlet tarafından ödenmesine biran önce geçilmesi gerekir
 6. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman