1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kırmızı osgb’ lere karşı önlem alınmalı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kırmızı OSGB’ lere Karşı Önlem Alınmalı
    Mart 11th, 2014 | by OSGB Medya
    Mesut TORAMAN

İzmir Tabip Odası etik kurallara uygun çalışmayan OSGB’ lere Kırmızı OSGB, mevzuata uygun çalışanlara Yeşil OSGB tanımını getirmişti. Bende bu köşede Yeşil OSGB’ lerin ya Kırmızı OSGB’ ye dönüşeceğini ya da kapanacağını dile getirmiştim.

Eğitim Kurumları için de aynı tanımlamayı yaparak Yeşil Eğitim Kurumlarının da Kırmızı Eğitim Kurumlarına dönüşeceği veya kapanacağı iddiasında bulunmuştum.

Eğitim Kurumları sayısının hızla azalmaya başladığını izliyorum. Ancak bu azalmanın bir nedeninin de Bakanlığın mevzuata uygun çalışmayan Eğitim Kurumlarını kapatmaya başlamış olmasıdır. Kapanan veya kapatılan kurumların hangilerinin Kırmızı, hangilerinin Yeşil Eğitim Kurumu oldukları sektörde bulunanlar tarafından bilinmektedir.

Diğer yandan OSGB’ lerin sayıları hızla artmaya devam ediyor. Bakanlık ileride Kırmızı OSGB’ leri de kapatmaya başlayabilir. Ancak sisteme verilen zararı geri getirmesi mümkün olmayabilir. Mart ayında İSG Hizmetleri ile ilgili üç yönetmelikte yeni düzenleme yapılacağı duyurulmuştu. Olumlu değişikliklerin acilen yapılması gerekiyor. Örneğin; İş Güvenliği Uzmanlığı çalışma sürelerinin artırılması gerekiyor. Mevzuatın uzmanlardan istediği çalışmanın mevcut süreler içerisinde yapılamayacağı ortadadır. Yani evrak üstünde uzman görevlendirilmesi ileride telafi edilemez zararlara neden olacaktır.

Yönetmeliğe göre bir uzmanın 30 ilde ayrı ayrı işyerlerinde görev yapmasına engel bulunmamaktadır. Bir uzmanın görev yapabileceği işyeri sayısı tehlike sınıflarına göre sınırlandırılmalıdır.

6331 sayılı Kanun uzmanların hangi sektörlerde görev yapabilecekleri konusunda da Bakanlığa sektörel alanda düzenleme yetkisi veriyor. Vakit kaybetmeden sektörel alanda düzenleme yapılması gerekiyor.

Diğer Sağlık Personeli görevlendirmeleri ile ilgili de Bakanlığın kararını vermesi gerekiyor. Hemşire, Sağlık Memuru, Acil Tıp Teknisyeni ve Çevre Sağlığı Teknisyenlerinin Eğitim Kurumlarından 90 saat eğitim alıp, Bakanlık tarafından açılacak sınava girerek belgelerini almaları da mevzuat gereğidir. Müfredatın açıklanmayıp eğitimlerin başlamaması sonucu yılın ikinci yarısında yine bir erteleme gündeme gelebilir.

Her hukukçu istediği noterin yanında noter açamıyor. Her isteyen de istediği yerde sağlık kuruluşu açamıyor.

Ne yazık ki herkesin canının istediği yerde OSGB açmasına bir engel bulunmuyor.

OSGB açacak ticari şirketin ortaklarından en az birinin %51 paya sahip olması ve A sınıfı uzman belgesi şartı getirilmelidir. Osgb’nin kadrosunda en az 3 tam süreli A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı istihdam etme zorunluluğu da uygun olacaktır. İşyeri hekimi için bir şart getirilmesine gerek yoktur. 128.000 hekimi Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığı ile görevlendirerek İşyeri Hekimi sorunu çözülebilir.

Eğitim Kurumlarında da kurucu ortaklardan en az birinin Eğitici Belgesi şartı aranmalı ancak tam süreli eğitici şartı tamamen kaldırılmalıdır.

Son aylarda üniversitelerde görevli binlerce kişinin eğitici belgelerini aldıkları görülüyor. Bu konuda da çok ciddi hatalı işlemlerin yapıldığı yönünde uyarılar almaktayım. Bakanlığın acilen bu işlemleri mercek altına alması gerekiyor.

Mesut TORAMAN
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

İSGDEM ve OSGBMED
    Yönetim Kurulu Başkanı

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      252,9 KB
      Görüntüleme:
      6.152
  2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Denetimler sıklaştırılmalı müfettişler sadece işverenleri, üretim merkezlerini, fabrikaları, inşaatları denetlememeli. veya bir başka grup müfettişler sadece OSGBleri denetlemeli çürük olanlar arındırılmalı yoksa bu kanunun işleyici doğruluğunu kaybedecek ve dendiği gibi OSGB açmak zorlaştırılmalı önüne gelen açamamalı..