1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kısa devre nedir,ark nedir ?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 24 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kısa devre nedir ? ark nedir ? aralarındaki farklar nelerdir? (biraz detaylı ve örneklemeli yapalım )
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elektrik arkı elektrik akımının açık iki uç arasında gözle görülebilen seviyedeki akım mertebesinde oluşturduğu kıvılcımdır...

kısa devre elektrik akımının normalde şebeke üzerinde dolaşması gereken hattı kullanmadan farklı noktalara dağılması ile oluşan akım kaçağıdır...
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Kısa devre tanımınız ne yazık ki pek doğru değil..Açıkçası tanım açık da değil.. Potansiyel fark olan iki nokta arasında doğrudan iletken teması ile anma akımının kat be kat üstünde akım akmasının sağlanmasıdır (izole sistemdeki toprak teması hariç)

Ayrıca arkı da daha basit tanımlarsak daha anlaşılır olacaktır. Elektrik tesisinde açık olan iki uç arasında havadaki iyonlaşma sonucu akım akmasıdır. Yani havadan akan akımdır diyelim. Tesisin devamı seri iki nokta arasında oluşan akım daha çok kastedilmekle birlikte, elektrikçiler gözle görülür toprak kaçaklarını da ark gördük şeklinde ifade etmektedir.
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla ben madenci olarak ancak bu kadar kıvırabildim meseleyi... :) hatalarımız affola...
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Deniz bey ben de sizi kirdiysam cok özür dilerim.. Ilgili olmanizi takdir ediyorum yine de