1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kıyma makinesine koruyucu huninin nasıl olması gerekiyor?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve safety tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. safety İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48565
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar ben de bir soru soracağım: Kıyma makinesine koruyucu huninin nasıl olması gerekiyor? sabit olması gerekli diye düşünmüştüm ancak o zaman temizlik yapmanın mümkün olmayacağı söylendi çalışanlar tarafından. kıyma makinesinin fotosunu da yükledim, uygun mudur? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. kolay gelsin

  Ekli Dosyalar:

 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  Yanlışım varsa düzeltin ama, fotoğraftaki kıyma makinesinde zaten güvenlik önlemi olarak boynu yükseltilmiş. Kıyma makinelerinde elini kaptırma olayları çok oluyor ve böyle bir tedbir almayı uygun görmüşler sizin malumunuz. Eğer boyunluğun kolayca takılıp çıkarılabilme özelliği olursa, mesai bitiminde temizlik yapıp yerine takarlar. Sorun da hallolmuş olur böylece :)
 3. safety İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48565
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim ilginiz için kolay gelsin
 4. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kıyma makinesinin boyu yükseltilmiş. Fakat genişliği fazla görünüyor. Temizleme aşamasında çalışan makineyi çalıştırıp içine elini sokabilir gibi geliyor. Ayrıca kullanma talimatı resmi göremedim. Onuda eklemende fayda olacağı kanaatindeyim..
 5. Bülent SEZER Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Sertifika Numarası:
  80758
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  kıyma makinesi kullanımında esas olan huni değildir. esas ağızdan içeri hiçbir surette el sokmamaktır. bu nedenle çalışırken/öğütürken tokmak kullanmak zorunluluğu vardır.
 6. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Makineyi durdurmadan temizlik işlemi yapmayınız' uyarı yazısı asabilirsin+Bülen beyin dediği gibi tokmak kullanılası yeterlidir.Fakar sivri zekalı işciler tokmak yerine elleriyle de müdahale edebilirler.İşin çözümü aslında kaynağında kontrol,işçi hata dahi yapsa elini oraya sokamıycak.
  Fişlerde topraklama elemanı varmı
  Panoda kaçak akım rolesi varmı,oradaki küçük panoda sanırım yok,göremedim
  Orada bi acil durdurma sistemi var,o kıyma makinesine mi ait,ona aitse eğer çok uzakta gözüküyor,elini kaptırsa oraya nasıl ulaşacak
  Çift el kumanda sistemi varmı,göremedim(kıymaya huni içinde tokmak yardımıyla itme uygulanmayacaksa) tokmak yerine kullanılabilir.
 7. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  119912
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORDU OSGB
 8. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bülent bey'in dediği gibi tokmak kullanılması lazım. ama inanlar elini soakcakları için huni kullanman alzım hunide bence elin rahatça giremeyeceği biryse olmalı..