1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kızılay::güvenli yaşam nedir?

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  GÜVENLİ YAŞAM NEDİR?

  Kızılay’ın sizler için hazırladığı bu kitapla güvenli yaşamın ne anlama geldiğini, afetlerin yaşamınıza etkilerini ve en önemlisi, belli başlı afetlerden korunabilmek için neleri bilmeniz ve uygulamanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bunların yanı sıra yaşamımızı güvenli kılmak için çaba gösteren en büyük kuruluşlardan biri olan Kızılay’ın neler yaptığını da kısaca anlatacağız.

  Öncelikle güvenli yaşamın ne anlama geldiğini düşünelim. Doğduğun zamandan başlayalım. Unutma ki doğduğunda miniciktin. Ağlamak ve karnının doyurulmasından başka bir şey bilmiyordun. Ama şimdi neler neler yapabiliyorsun. Bebekken seni tüm tehlikelerden başkaları koruyordu. Ocağa, sobaya yaklaşmaman, ekmek bıçağını eline almaman, elini kapıya sıkıştırmaman, merdivenden düşmemen, kibritle oynamaman, hasta olmaman, kısacası güvenli yaşaman için hep başkaları bir şeyler yapıyor, nefes nefese senin peşinden koşup duruyorlardı. Oysa şimdi, sokağa çıkmamayı, kibritle oynamamayı, kendinin ve başkalarının güvenliğini tehlikeye düşürmemeyi sen de biliyorsun. Çünkü, büyüdün. Yine de bazen gece geç saatlere kadar oturmak, yemek yememek ya da yıkanmamak istiyorsun. Böyle bir durumda büyükler sana, “Hayır.” diyor. “Olmaz.” diyor. Bu tür isteklerinin uygun olmadığını sana büyükler anlatıyor. Büyükler bunları sana daha güvenli ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için yapıyor.

  Nedir Güvenli Yaşam?

  Her türlü tehlikenin getireceği zararlardan ko- runarak yaşamaya çalışmaktır. Diğer bir deyişle, hastalıklardan, sigaradan, uyuşturucudan, hormonlu ya da okul önünde açıkta satılan yiyeceklerden, hava ve su kirliliğinden uzak; kimyasallardan, doğal ve doğal olmayan her türlü afetten korunarak yaşamaya çalışmaktır.

  Peki, hangi alanlarda güvenli yaşamdan söz ediyoruz? Örneğin; bedenimizin güvenlikte olması mı, sözünü ettiğimiz? Yoksa evimizin, okulumuzun, arabamızın, iş yerimizin, sokağımızın, mahallemizin, kentimizin, dünyanın güvenlikte olması mı? Aslında hepsinden söz ediyoruz.

  Öyleyse güvenli yaşamak;

  • Acıkınca yemek yiyebileceğimizi bilmek,

  • Akşam yatağımızda rahatça uyumak,

  • Barış içinde olmak,

  • Afetlere karşı bilgili ve hazırlıklı olmaktır.

   Yaşamda güvenlik kendi kendine oluşmuyor.Bunun için hepimizin bir şeyler yapması gerekiyor.

   Bir düşünün bakalım:
   • Sokakta gördüğümüz “İnşaata girmek tehlikeli ve yasaktır.”, “İnşaata baretsiz girilmez.” tabelaları neden asılıyor?

   • Arabaya biner binmez neden emniyet kemeri takıyoruz?

   • Afetlerden korunmak için neler yapılabilir? Kızılay, bu konuda neler yapıyor?

   • Kızılay, neden ilk yardım kursları veriyor?

   • Türkiye’nin çöl olmaması için neler yapılabilir?

   • Silahların yarattığı tehlikelere karşı neler

    yapılabilir?

    Güvenli yaşam için hangi yaşta olursan ol, senin bir birey olarak yapabileceklerin olduğu gibi çevrendeki diğer kişilerin de yapabilecekleri, hepimizin güç birliği içinde beraberce yapabileceklerimiz, sivil toplum kuruluşlarının ve devletin yapabileceği şeyler vardır.

    Önlenmesi, uzak durulması elimizde olan (sigara) ve olmayan (deprem) her türlü tehlike ile ilgili olarak yapabileceğimiz ilk ve en önemli şey bilgili olmaktır.

    Tehlikelerden uzakta ve güvenli yaşamak için önce tehlikeleri tanımalısın. Öyleyse seni bilgilenmeye, araştırmaya götürecek ilk adım; bulunduğun her yerde çevrene karşı duyarlı olmaktır.
   Çevrendeki tehlikeleri belirledikten sonra onların vereceği zararları azaltmak için arkadaşlarınla, büyüklerinle konuşmalı, öğretmenlerine danışmalı ve çözüme katılmalısın. Bilmediklerini sorup doğru cevapları öğrenmeli, bildiklerini ve öğrendiklerini başkalarıyla da paylaşmalısın. Güvenli yaşam, ancak dayanışmayla ve el ele vermekle sağlanabilir.

   Güvenli yaşamak istiyorsan sen de üzerine düşeni yapmalısın. Sorumluluğunu bilmelisin.

  Ekli Dosyalar: