1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçış yolu kapıları:: raylı ve sensörlü otomatik kapılar

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve metehan16 tarafından 16 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. metehan16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91199
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Benim işyerimde normal giriş çıkış için kullanılan yol üzerinde raylı ve sensörlü bir otomatik kapı var. Bu kapı Elektrik kesildiğinde el ile itilerek açılması gerekiyor Panik açılır sistemi yok. bu yolu aynı zamanda kaçış yolu olarak göstermeyi düşünüyorum, Acil çıkış kapıları raylı olmaz biliyorum ama yol üzerindeki kapılarda da raylı olmaması gerekiyor mu? işverenin bu kapıyı kaldırmasını mı isteyeceğim?
    Şimdiden cvp için teşekkürler.
  2. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yazdığınız gibi kayar kapılar ve döner kapılar acil çıkış kapısı olarak kullanılmazlar. Acil çıkış yolu üzerinde de bulunmaları risk arz eder. Acil çıkış yolu üzerinde saksı olması bile risktir.
    Yerleşkelerde, yatırım yapanlar 2-3 faktörü göz önüne alarak karar aldıklarından bu tür sorunlar çok fazla var.
    mevcut yol üzerindeki kapıların acil çıkış yönüne açılabilir olması gerekir. Neticede normal bir kapılı geçişten bahsediyor olsak, kaçış yönünün tersine açılan kanatlar mevcutsa, bunun da yenilenmesini istemeniz gerekir.
    Kabul ederlerse çok akıllı bir karar almış olurlar.

Kolay gelsin
  3. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işletmenin mevcut durumu göz önünde bulundurduğum zaman mecburen 2 tane raylı kapıya panık barlı kapı yaptırdım . bir tane farklı bir yerde kapım daha var . şimdi başka bir yere daha kapı yaptırıcam . raylı kapıları çıkış olarak göstermekten vazgeçsem başka çıkış yolu yok . bu durum da ne yapılması gerekir ?
  4. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben de aynı sıkıntıyı yaşamıştım şöyle bir çözüm üretmiştik: raylı kapının içinde acil çıkış kapısı açmıştık ve panik bar takmıştık. Tabi ki yaptırabiliyorsanız acil çıkış kapısı açtırın ama ikna olmuyorlarsa kötünün iyisidir.
  5. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Zaten raylı kapıda yavru kapılar var . Ben bu yavru kapıları panik barlı hale getirdim . Ayrı bir renk ile de boyattım . Ama yinede yasal olarak sorun teşkil eder mi ?
  6. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    bende aynı sıkıntıdayım. fabrika geniş bir alanda kurulu ve birkaç tane raylı kapı mevcut ve bu raylı kapılarda kapalı olduğunda personel çıkması için raylı kapı üzerinde dışarı acılı kapı var ben bu kapıyı acil çıkış kapısı olarak gösteriyorum. burada şunu amaçladım raylı kapı açıksa zaten personel çıkışına engel olmayacak. raylı kapı kapalı ise kapı üzerindeki diğer kapının acil çıkış olmasını amaçladım ne derece doğrudur bilmiyorum
  7. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Panik barlı kapıları hem yangın hemde acil çıkış kapısı olarak göstermeniz, uyarı levhalarıylada desteklemeniz uygundur.
    Fotoğraflarını paylaşmanızda büyük önem görüyorum. Hem birçok üyeye örnek teşkil edecek hemde fiziki durumu görerek olası tavsiyelere imkan verecektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Nisan 2015 ---
    Acil durum ve özellikle yangın durumlarında, durumu ilan eden sorumlu kişinin ilk yapacağı işlerden birisi enerjiyi kesmektir. Raylı kapıların düzenekleri mühendisliklerine göre faklılık gösterir. Enerji kesildiğinde durması, otomatik açılması veya kapanması düzenlenmiş olabilir. Uyarı levhalarıyla desteklemekle beraber, bir diğer çözüm yolu, eğer temperli cam değillerse " Acil durumda camı kırınız" levhasıyla beraber donanımı bulundurmanızda söz konusu olabilir.

mümkünse sizlerinde fotoğraf paylaşımında bulunmanızı arzu ederim.
  8. Yönetmelik raylı kapı olmaz demiş. Raylı kapının üzerindeki bir kapıdan bahsetmemiş. Bu durumda raylı kapının üstünde yapacağınız dışa doğru açılan kapılar yönetmelikteki diğer şartlarıda sağlıyorsa uygun gözükmekte.

Burada dikkat etmeniz gereken şey işaretlemeleri kafa karış tırmayacak şekilde ayarlamak olmalı. Olası bir yangın anında veya görüşümüzün kısıtlanacağı başka bir acil durumda raylı kapı açıkken kapının ortasındaki acil çıkış kapınıza kapı üzerine yapılan işaret ve renklerden dolayı yönlenebilen çalışanlar olabilir.

Raylı kapılardan vazgeçmek en iyisi. Raylı kapıya çıkış yönü vermeyip. Duvarı kırıp başka bir kapı yaptırmak ve çıkış yönünü buraya yönlendirmek daha doğrudur.
    İ.B.E.A.S.G.Ö.İ.Y. EK1
    Acil çıkış yolları ve kapıları

10 - İşyerlerindeki bütün acil çıkış yolları ve kapılarının;
    a) Doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılması sağlanır ve önlerinde ya da arkalarında çıkışı önleyecek hiçbir engel bulunmaz.
    b) Herhangi bir tehlike durumunda, bütün çalışanların işyerini derhal ve güvenli bir şekilde terk etmelerini mümkün kılacak şekilde tesisi sağlanır. Gerekli durumlarda bu konuyla ilgili planlar hazırlanarak düzenli tatbikatlar yapılır.
    c) Sayısı, nitelikleri, boyutları ve yerleri; yapılan işin niteliğine, işyerinin büyüklüğüne, kullanım şekline, işyerinde bulunan ekipmana ve bulunabilecek azami kişi sayısına göre belirlenir. 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olması sağlanır.
    ç) Acil çıkış kapılarının, acil durumlarda çalışanların hemen ve kolayca açabilecekleri şekilde olması sağlanır. Bu kapılar dışarıya doğru açılır. Acil çıkış kapısı olarak raylı veya döner kapılar kullanılmaz.
    d) Acil çıkış yolları ve kapıları ile buralara açılan yol ve kapılarda çıkışı zorlaştıracak hiçbir engel bulunmaması, acil çıkış kapılarının kilitli veya bağlı olmaması sağlanır.
    e) Acil çıkış yolları ve kapıları, 23/12/2003 tarihli ve 25325 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliğine uygun şekilde işaretlenir. İşaretlerin uygun yerlere konulması ve kalıcı olması sağlanır.
    f) Aydınlatılması gereken acil çıkış yolları ve kapılarında, elektrik kesilmesi halinde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulundurulur.
  9. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, büro sınıfına giren 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde giriş - çıkış için kullanılan kapı acil çıkış kapısı olarak da kullanılabilir mi? Büro sınıfındaki iş yerlerinde kapıya en uzak mesafe 15 m.'yi geçmiyorsa tek kapı acil çıkış kapısı olarak kullanılabilir diye bir yerde okudum ama tam bir bilgiye ulaşamadım. Bu veri doğru bir bilgi midir? Konu hakkında bilgisi olan var mı?
  10. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

İşletmenin yangın merdiveni bitiminde sürgü ile kapatılmış bir kapı var ancak kilitli değil sürgüyü çektiğimizde rahatça açılabiliyor. Buna rağmen herhangi bir risk teşkil eder mi ya da denetimlerde bir uygunsuzluk yazılır mı buna?
  11. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Haziran 2015 ---
    Raylı kapı içindeki dışa açılır kapı uygundur...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Haziran 2015 ---
    Uygunsuzluk yazılır... Tehlikeli durum...
  12. elif yetim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Hizmet verdiğim bir firmanın ek hizmet binasının acil çıkışları hiç bir anlamda uygun değil. Firma da bu binada kiracı. Bina sahibi zaten hiç bir şeye yanaşmıyor. Yapılacak olan her şeyi firma kendisi karşılıyor. Ancak bu acil çıkış kapıları için bir çözüm bulamadık. Katlardaki acil çıkışlardan birisi pencereden açılacak şekilde yapılmış. Pencerenin önüne de birkaç basamaktan oluşan bir yükseltici koyulmuş. Hadi pencereyi iptal ettik kapı yaptırdık diyelim ama zaten çıkışın olduğu yön kullanımda olan bir odadan geçilerek çıkış yapılmasını gerektirecek ve yönetmelikte de "diğer kullanıcıların kullanımında olan odalardan veya mekanlardan geçmek zorunda kalınmaksızın, bir çıkışa veya çıkışlara doğrudan erişim sağlanması gerekir." şeklinde belirtiliyor. Bina zaten bir banka ya da ofis için değil mağaza olarak inşa edilmiş. Bu yüzden acil çıkışın mevzuata uygun kullanılabilir şeklini uygulamakta zorlanıyorum. Ne yapabilirim ?
    Şimdiden teşekkürler.
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Raylı kapı eğer otomatik bir sisteme bağlı ise ve bir yuva içerisine giriyorsa bu durum uygun olmaz. Önerim bu tür kapıların yanına ek bir yer açık sabit, panic bar sistemli acil çıkış kapıları yaptırmanız olacaktır.