1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım koruma rölesi nedir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve mervealbayrak tarafından 5 Eylül 2018 başlatılmıştır.

 1. mervealbayrak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kaçak akım rölesi; tesislerde, evlerde ve apartmanlar da iletkenlerin deforma olması durumunda ama hayati risk taşıyan kaçak akımları algılayarak 0.2 saniye gibi küçük zaman diliminde devresiyi keserek insanları tehlikeli gerilimden koruyan elektrik devre elamanıdır

  30mA insan hayatını korur 300mA ise tesisde meydana gelebilecek elektrik yangınlarına karşı korur. Ev tesisatlarında çoğunlukla kullanılır. Eğer evinizde yok ise bir elektrikciye danışarak tesisatınıza uygun değerlerde mutlaka taktırmalısınız

  Kaçak akım röle’ leri Monofaze (220 volt) ve Trifaze (380 volt) olmak üzere 4 ve 2 kutuplu olarak 2 çeşitte piyasada bulunmaktadırlar.

  Kaçak akım sigortası seçerken kullanılacak tesisatın yükleneceği akım kapasitesi ve şebeke gerilimi göz önünden bulundurularak seçilmelidir.

  Kaçak akım sigortaları akım taşıma kapasitelerine göre değişiklik göstermektedir. Markalarda 25A’den 63A kadar rahatlıkla bulunabilir. Hayati önem taşıyan bu koruma anahtarını bilindik markalardan almaya önem gösterelim örnek vermek gerekirse aklıma gelen markalar ABB, LEGRAND, SİEMENS VE SCHNEİDER

  Kaçak akımın insan üzerinde oluşabilecek tehlikeleri

  • 1mA vücut’da karıncalanma
  • 5mA de çarpılma hissi
  • İnsan için solunum durması (13 miliamper)
  • İnsan kalbinin durması (50 miliamper)
  • İnsanda kesin ölüm tehlikesi (100 miliamper)
  kaçak akımı rölesi çalışma prensibi
  Toprak kaçak akım koruma anahtarları uygulamalarda otomatik sigortalar ile beraber kullanılmaktadır. Elektrik tesisatında kaçak akım rölesi sigortadan sonra bağlanır.

  [​IMG]

  Kaçak akım koruma rölesi bir anahtar ve bir akım transformatöründen oluşur. Sistemdeki akım transformatörün primer sargısından geçerek sekondender sargıda bir E.M.K meydana gelir. Akım transformatörü sistemden geçen akımların eşitlik durumuna bakar. Eşitlik durumu sistemdeki akımların bir birlerine ters olduğu durumlarda sağlanır. Bu durumda açma bobini akımsız kalır. Fazlar arasında meydana gelen kaçak ve sıkıntı akımı meydana gelmesi durumunda sekonder sargıda gerilim indüklenir ve açma bobini enerjilenerek anahtarın açmasını sağlar ve sistemi korur. Kaçak akım koruma rölesi ev ve işyerlerin de tesisatın girişine bağlanmalıdır. Ayrıca tam verim alabilmek için tesisin iyi bir topraklamaya sahip olası gereklidir.

  kaynak: http://www.elektrikde.com/kacak-akim-koruma-rolesi-nedir/