1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım korume rölesi bakım, onarım ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve İsmail KANBUR tarafından 3 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Kaçak akım korume rölesi bakım, onarım ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar
  • Kaçak akım koruma röleleri 5 yılda bir periyodik bakım gerektirir.Nemli ve tozlu ortamlarda minyatür devre kesicinin kontaklarında yapışma olmaması için mutlaka bir muhafaza (sigorta kutusu veya pano) içerisinde kullanılmalıdır.
  • Kaçak akım koruma rölesi yalıtım hatalarına karşı insan hayatını ve yangına karşı tesisatı koruma amaçlı kullanılır. Herhangi bir termin manyetik koruma yapmadığından kaçak akım koruma rölesi termik ve manyetik koruma yapabilen bir devre kesici ile korunmalıdır.
  • Kaçak akım koruma rölesinin çalışma durumu ayda 1 üzerindeki test butonuna basılarak test edilmelidir. Test butonuna basıldığında mandal aşağıya düşer ve bulunduğu devre enerjisiz kalır. Test butonuna basılmasına rağmen kontakların açılmaması durumunda elektrikçinize başvurunuz.
  • Kullanım sırasında elektrik akışı olduğu durumda devre kesicinin kablo bağlantı terminallerine ve kablo giriş çıkışlarına temas edilmemelidir, çarpılmaya sebep olabilir.
  • Kaçak akım koruma rölesi su ile temas etmemelidir. Su ile temas etme riski olan durumlarda IP seviyesi yüksek bir muhafaza içerisinde kullanılmalıdır.
  • Terminal vidaları iyice sıkılmalıdır. Isınan kablonun gevşeyip çıkması durumunda istenmeyen elektrik kazaları veya gerilim yükselmeleri yaşanabilir.
  • Kaçak akım koruma rölesinin sürekli açması durumunda tesisatta bir kısa devre veya aşırı yüklenme söz konusudur. Bu durumda izolasyon ve yük dağılımının kontrolü için elektrikçinize başvurunuz.

  Kaçak akım koruma rölesi kullanım ömrü 10 yıldır. Bunun yanında kısa devre dayanımının üzerinde bir kısa devreye maruz kaldığında kontakları yapışır ve kullanılamaz hale gelir, yenisiyle değiştirilmelidir. Düzgün hatasız bir tesisatta ömür boyu kullanılabilir.

  Gerilim altındayken kaçak akım koruma rölelerinin terminallerine iletken bir cisim sokulmamalıdır.
  • Kablolar terminallere sıkı bir şekilde bağlanmalıdır. Kablonun gevşek bağlanması istenmeyen elektriksel kazalara sebep olabilir.
  • Kaçak akım koruma röleleri direk suya maruz kalmamalıdır, bir sigorta kutusu veya panosu içerisinde muhafaza edilmelidir.
  • Bir kaçak akım koruma rölesi sürekli açma yapıyorsa çözüm tekrar mandalı yukarı kaldırmak değildir. Bu durumda tesisatta bir yalıtım hatası veya kaçak söz konusudur. Böyle bir durumda elektrikçinize başvurunuz.

  [​IMG]
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Burada ömrü 10 yıldır yazıyor daha sonrada düzgün tesisatta 10 yıl kullanılır yazıyor ?
 3. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Kaçak akım koruma rölesi kullanım ömrü 10 yıldır. Bunun yanında kısa devre dayanımının üzerinde bir kısa devreye maruz kaldığında kontakları yapışır ve kullanılamaz hale gelir, yenisiyle değiştirilmelidir. Düzgün hatasız bir tesisatta ömür boyu kullanılabilir.
 4. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  113014
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ceva Lojistik
  Arkadaşlar fabrikamda kaçak akım rölesi kullanamadık. Kaynak Makineleri, tornalar, presler vb var. Sürekli role devreye giriyor.Araştırdığımızda aşağıdaki açıklamayı verdiler.Hizmet aldığımız elektrik elektronik mühendisi takılacak diyor ama neden takamadığımızı söyleyemiyor.Aşağıdaki açıklamayıda başkası verdi bende yönetmeliği inceledim aynısı yazıyor.Bildiğiniz bir yöntem yada farklı bir durum var mı?
  Topraklama yönetmeliğinin 3.8 Nolu maddesinde ifade edilen TN Sistemlerde artık akım)kaçak akım şalteri kulanılması TN-C sistemlerde kesinlikle istenmemektedir.TN-C-S Sistemlerde ise kullanılması yük tarafında PEN iletkenini kullanılmaması şartına bağlanmıştır. Bu durumda ASO 1.OSB de kullanılan topraklama şebeke tipi TN-C ve TN-C-S olduğundan kaçak akım şalteri kullanma durumu yoktur.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 6. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Coşkun bey topraklamalar yönetmeliğinden yaptığınız alıntı metinler doğrudur.
  ''1.OSB de kullanılan topraklama şebeke tipi TN-C ve TN-C-S olduğundan kaçak akım şalteri kullanma durumu yoktur.''demişsiniz yönetmeliğe dayanarak haklısınız.1.OSB de kullanılan topraklama tipinin TN-C TN-C-S olduğu bilgilerini nereden aldınız,herhangi bir proje varmı?
  Sizin işletmenizde kulladığınız ana panonun topraklamasını tarif edebilirseniz yani ayrı bi kablo geliormu toprak barasına,işletme kurulurken pano topraklması için kazık çakılarak topraklma barasına bağlanmışmı? belirtirseniz sisteminizin hangisi olduğunu anlayabiliriz.
  Fabrikada kaçak akım rölesi kullanamadığınızı belirtmişsiniz.Eğer sisteminiz TN-C sistem ise zaten teknik olarak kullanmazsınız.TN-C-S olduunu düşünmüyorum.Ama bana kalırsa büyük ihtimal TT sistem kullanmaktasınız.Eğer sistem TT ise yönetmelik gereği sizin de bildiğiniz gibi K.A.R kullanılması zorunludur.
  Kaçak akım rölesini sistemde kullanabilmeniz için ana panodan başlayarak işletmedeki bütün dağıtım panolarında,makinelerde,prizlerde,buatlarda nötr-toprak birleşmediğinden emin olmalısınız.Kablo izolasyon testlerinizin ii olması gerekmektedir.Kaçak akım rölesini sadece ana panoya,dağıtım panolarına değil makine bazlı kullandığınızda sonuç alabilirsiniz.Makine bazlı kullandığınızda kaçak akımlar toplanıp ana panodakini etkilememiş olacak aynı zamanda makinenin birisinde oluşabilecek kaçakta tüm sistemin enerjisi kesilmeyip sadece kaçak olan makine bundan etkilenmiş olacaktır.