1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım röleleri hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kaçak akım rolelerinin kurulması amacıyla ön görülen kablo sistemi nasıl ve hangi özellikte olmalı?
 2. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  kablo sistemi derken, kaçak olmaması gereken bir kablo sistemini kastediyorsunuz sanırım. Tesisatın kalanı nasıl olmalı diye soruyorsunuz sanırım. Doğru mudur? Kaçak akım rölesi var diye herhangi bir değişk tesisat sistemi yok. Sadece kaçak akım rölewsinden sorna işlemte topraklamasının yapılmaması lazım. Ayrıca kaçak akım oluşturabilecek kablolar şunlardır:

  *Başlığı özensiz ve yetersiz sıkılanlar
  * Yıpranmış, ezdik, çizik kablolar
  *Ekli kablolar
  *Tozlu ve nemli ortam da kaçak akıma katkı sunar.

  Kaçak akım röleleri tesisisyle ilgili diğer dikkat edileceklerise şunlar olabilir:


  §Ana hatta ve tali hatta tesis edilecek kaçak akım rölesinin açma değerleri :300 -30 mA
  §Tesisatta, Nötr iletken izole olarak çekilmeli
  §Röle, Kullanılan faz sayısına uygun olmalı
  §Rölenin nominal akım değeri uygun olmalı
  §Röle, Faz toprak kısa devresi ile denenmemeli
  §Topraklama direnci yönetmeliğe göre en fazla 2160 Ω olmalı (300 mA yangın koruma için 216Ω)
  §Elektronik kaçak akım röleleri kullanılmamalı (nötr hattı kopuk olduğunda çalışmaz)
  §Kabloların ezilmesi engellenmeli
  §Alev sızdırmaz (ex-proof) tesisat
  §Makinalarda özel durumlar için etiketleme (kartlama) yapılmalı
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Mart 2013 ---
  Etrafı yalıtkanlarla çevrili iletken paspasın bir faydası olmayacaktır. Zaten çelik konstrüksiyonlardan atlama yapıyormuş. Faraday kafesi Yada faraaday kafesi mantığında bir topraklama sistemi etkili bir koruma sağlayacaktır. (bkz.. eşpotansiyel kuşaklama ile koruma tekniği)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Mart 2013 ---

  O biraz işin suyunu çıkarma olur. Zaten paspasın altta serili kalması eskime hızını artıracaktır. Tek bir paspas taşınarak her yere götürülebilir. Gerekliliği daha çok risk analizi ile ortaya çıkar. Ama şalter panolarının girişine uyarı levhaları asılmalıdır.
 3. Yusuf ERPAK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
  Onur bey merhaba. Kaçak akım röleleri değişken tiperde olabiliyor galiba. Çünkü bazem hangisi kaçak akım rölesi diye ayırt edemiyorum nasıl anlarım
  Diğer sorum dağıtım panolarınada kaçak akım röleigereklimidir Ben sadece ana pano da olmasının yeteerli olmadığını düşünüyorum.
  Kaçak akım rölesi olan erde topraklamaya ihtiyaç varmı dır? Şimdiden Teşekkürler...
 4. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  kaçak akımı algılayan herşey kaçak akım rölesidir. Yangına yönelik oalrak kurulan ve amperajı daha üyksek olan yangın koruma rölesi diye geçse de, özünde kaçak akım rölesidir.

  Ancak nötrü topraklı olamyan sistemlerde kaçak akım rölesinin bir anlamı yoktur (hastaneler gibi)

  Tali panolara da bu röleyi koyarsanız, arızayı daraltabilirsiniz. ancak bunun için de kaçak akım rölelerinni devre açma zamanlarının farklı olması gerkir. Aynı zamana yarlı röleyi ana ve tali panoya koyarsanız ana panodaki de arızayı tali panodakiyle ayn ızamanda cevaplandıracağı içni bir faydası olamyacaktır. kaçak akım rölelerinde zaman ayarı yapıp ana panodakinin zaman ayarın ıyükseltmek ise elektrik çarpılması riskini oluşturabilecektir. Şyöel yapabilirsiniz. Ana pano çıkışındaki her hat için ayrı ayrı tesis edip ana pano girişi için tesis etmezseniz, arıza seçiciliği sağlarsınız. Ancak bu durumda da tam ana pano girişinde oluşacak kaçaklar gözden kaçabilir.Bu da sağlam bir izole halıyla etkisiz hale getirilebilir. Konuyla ilgili ben de araştırma halindeyim. Araştırmalarım bitince daha doyurucu bilgiler verebilirim. Ama şu var ki aslolan sağlam topraklaması olan bir sistemdir. Topraklama çok çok iyi olursa kaçak akımları sigorta açacağı için röleye gerek kalmaz..Böylece arızayı kendi bölgesiyle sınırlandırmak daha mümkün olacaktır.