1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım röleleri

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve seli tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    baya derinlemesine inmişsiniz o elektrikçilere okutmak lazım bunları :)
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

YILDIRIMDAN KORUNMA SUNUM İÇ YILDIRIMLIK 2010-ÖK2.ppt

Ekli Dosyalar:

3. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    İşverene topraklama yaptıramazken. paratonel sistemleri yaptırmak?
  4. ugur ugr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşvereninizden, bir Elektrik Mühendisinin(veya ilgili bir firma) gelmesini ve işyerinin elektrik tesisatına bakılıp. Elektrik tesisat raporu (Elektrik Mühendisi veya ilgili firma tarafından imzalı) veya elektrik iç tesisat muayene raporu verilmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle hem işyeri içindeki elektrik hattı ile ilgili sorunu belgeleyerek çözmüş olursunuz.

"not: yanlış veya eksik bir şey söylediysem lütfen düzeltin, hem başkalarına yanlış bilgi vermeyi önlemiş oluruz hem de yanlış veya eksik ise ben de kendi bildiğimi düzeltmiş olurum."
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Uuğr Bey ağzınıza sağlık... Arkadaşlar her şeye iş güvenliği uzmanı koşturamaz.. Elektrik mühendisi imzalı belgeleri alın, gözle kontrol yapın. tamam.. Ayrıntıya girmeyin..
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

hastayı doktara emanet etmek lazım
  7. muzzi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
    her tesiste olması ZORUNLU dur. tesisin düzgün yapılıp yapılmadığını kaçak akım rölesi(KAKR) takarak görebilirsiniz.
    tabi usta elektrikçiler topraklaması olmayan sistemlerde bile KAKR yı bağlama yöntemi bulmuşlar :)
    kaçak akımı nasıl çalışır onu bilmek lazım.
    KAKR, röleye giren akımla çıkan akımı karşılaştırır. eğer sisteme giden akım 100 amper gelen akım 99,7A ise röle kaçak var diyip koruma amaçlı atar :)
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yalnız şunu da akıldan çıkarmamak lazım, kaçak akım röleleri tam olarak korumak için yeterli değildir, akım kaçağı olmadığı durumlarda röle atmaz, yalıtkan paspas üzerinde duran bir çalışan üzerinden faz-nötr tesisatı tamamlanırsa rölenin akım kaçmadığı için atmadığı, bu kazaya uğrayan kişinin de hayatını kaybettiği bir kaza dinledim. Öyle ya akım sistemden kaçmıyor ki, fazdan girip nötrden çıkıyor haliyle röle atmıyor ama devreyi tamamlayan insan olunca malesef sonuç çok kötü oluyor. Dolayısıyla elektrikle çalışmada tezgah ve makinelerin gövde topraklamaları, (sütun matkap, torna makinesi, zımpara makinesi vb.) bina ve makine hattı topraklamaları, ile koruyucu yalıtım bir bütün olarak değerlendirilmelidir.
  9. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    tekstil firmam şuan müfettiş denetiminde iki katlı bir fabrika üst katta dikim kesim işlemeleri alt katta ise örme makinaları var.. müfettişlerin bizden istedikleri üst kat için her bir tali elektrik panosuna kacak akım rölesi takmamız.. alt kat için de her bir örme makinasına gövde şase topraklaması yapılmasını istediler.. alg kata kacak akım rölesi istemeyişlerinin sebebi örme makinalarının buyuk ve voltaj duzensizliğinin olabılme ihtımali idi..
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kaçak akım rölesi ile voltaj düzensizliğinin doğrudan bir ilgisi yoktur. Şu olabilir. 3 fazına eşit gerilim gelmiyorsa fazlardan farklı akım akabilir. Bu bi ihtimal..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Temmuz 2013 ---

ZORUNLU DEĞİLDİR !!!!!!!!!!!!
    Kaç defa yazmam gerekiyor. Belirli bir şarta bağlı olarak zorunludur..
  11. Aytek Şahbaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Team Prevent
    :)
  12. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Amca kızma ya
  13. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ 39. MADDE;

Madde 39 - HATA AKIMI KORUMA BAĞLAMASI

a)Bu sistemin kullanılmasının amacı, gerilim altında olmayan iletken tesis bölümlerinde meydana gelebilecek olan yüksek dokunma gerilimlerinin tesiste sürekli olarak kalmasını, böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda akan ve belirli bir değeri aşan arıza akımının, tüm faz iletkenlerini ve varsa orta iletkeninin devresini 0.2 s içinde açması ile önlemektir.

Hata akımı koruma anahtarı ile korunan tüm aygıtlar anahtarın açma akımı sistemin topraklayıcısı üzerinde geçtiğinde bu aygıtlar yüksek bir dokunma gerilimi almayacak biçimde topraklanmalıdır (Şekil-17).

Şekil - 17 Hata akımı koruma bağlaması

b)Bu sistemin uygulanmasında, aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir:

b.l - ( Değişik fıkra: RG 08/12/2000- 24254) Bu sistemle korunan işletme araçlarının Rt topraklama direnci için

Iһn
    Rт ≥
    50 V

bağlantısı geçerlidir. Burada hata akımı koruma anahtarının anma hata (açma) akımıdır.
    b.2 - Tüketim araçlarını hareketli kardanlar üzerinden bağlanmasında Madde 32.b.2-v'deki hükümler uygulanır (Şekil-9 ve 12'ye de bk).
    b.3 - Topraklamalar 44. ve 45 maddelere uygun olarak yapılmalıdır.
    b.4 - Hata akımı koruma sistemini etkinliği, tesisin işletmeye alınmasından önce denetlenmelidir.
    c) Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) Koruma iletkenli tesislerde, ek bir önlem olarak başta banyo gibi tehlikenin daha çok olduğu yerlerdeki priz devreleri olmak üzere, iç tesislerde hata akımı koruma düzeninin kullanılması tavsiye edilir.
    Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) Açıklama : Hata akımı koruma düzeni bulunmayan tesislerde korumanın etkinliğini arttırmak için, ana ve dağıtım tablolarında koruma topraklaması ve sıfır iletkeni baraları, gerektiğinde kolaylıkla ayrılabilecek şekilde birbirine elektriksel olarak bağlanmalıdır.

ÖZETLE KAÇAK AKIM RÖLESİ MEVCUT TT SİSTEMLER İÇİN MECBURİDİR. TN SİSTEMLER İÇİN BAŞKA UYGULAMALARA GİDİLEBİLİR. ELEKTRİKTE 50 VOLT DAN FAZALA DOKUNMA GERİLİMİ İSTENMEZ ONUR BEYİN DEDİĞİ GİBİ İYİ BİR TOPRAKLAMA VARSA KAÇAK AKIM GEREKMEZ DİYOR DOĞRUDUR AMA AG TESİLERİNDE NE KADAR İYİ TOOPRAKLAMA YAPARSANIZ YAPIN DOKUNMA GERİLİMİNİ 50VOLA DÜŞÜREMAZSİNİZ. TN SİSTEM FARKLI
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hocam çok ayrıntıya girmeyelim burada. herkes elektrik üzerine uzman değil.
    "Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) Açıklama : Hata akımı koruma düzeni bulunmayan tesislerde korumanın etkinliğini arttırmak için, ana ve dağıtım tablolarında koruma topraklaması ve sıfır iletkeni baraları, gerektiğinde kolaylıkla ayrılabilecek şekilde birbirine elektriksel olarak bağlanmalıdır."
    Bal gibi TN sistemi tarif etmiş, değil mi?

Bu arada çok çok zor olsa da bir AG tesisinde dokunma gerilimi 50 volta düşürülebilir. İmkansız diyemezsin. Toprakalamlar yönetmeliğinde de şarta bağlı olarak kaçak akım zorunlu diyor. Bodoslama zorunlu diyemeyiz.
  15. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    onur bey tn sisteminin olduğu yerde kaçak akım kullanmanın zorunlu olmadığını açıkca bahsettim. kaçak akım tt sistemlerde mecburidir. (yani toprak ve nötürün ayrı olduğu sistemler) zaten dağıtım şirketleri şu anda tt olarak dizayn edilmiş sistemlere kaçak akım olmadan ruhsat vermiyor...
  16. ismail ada İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur beyin de dediği gibi herkes elektrikçi değil(ben dahil) :)) aynı sıkıntı bizde de var.ne topraklama ne kaçak akım rolesi yok.elektrikçi bina ve tesisat eski olduğu için topraklama yok bütün tesisatı değiştirmek lazım dedi. burada en sağlam iş elektrik müh odasından binanın elektrik sistemiyle ilgili bi rapor alıp rapordaki eksiklikleri işverene tebliğ etmek olur bence de. sadece elektrik değil bir sürü konu var branşımız dısında. bizde yerin altında lpg tankı var yanında da bakım odası.kesme delme kaynak...düşünün artık. nası oluyo da oraya lpg tankı gömebiliyo ve ruhsat verebiliyorlar??? tankı oraya gömen firmayla görüşüp uygundur şeklinde bir belge alınıp işi üstümüzden atabiliriz sanki:)) bu arada bakım odasının yerini değiştirdik:)
  17. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    TT de de mecburi değil hocam :) Bak Mete Bey gitti bana muhalefet ediyorsun şimdi :D
    Topraklamalar yönetmeliğini aç bak, TT, TN demiyor.. Zaten diyelim topraklama direnci çok düşük yani örneğin ortalama bir tesis için 0,5 ohm olsun. Böyle bir yerde Kaçak akım rölesi kullanmayabilirsin. Ama topraklamalar yönetmeliği dışıdna başka bir yönetmelikte mecburi diyor ise göster lütfen:) TEDAŞ neye dayanarak elektrik bağlamıyor, ben de öğreneyim :)
  18. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    TT , TN , AG nedir dersem çok mu cahil kalmış olurum ?
  19. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    BEN SANA MUALEF ETMİYORUM BENİM İŞ GÜBVENLİĞİ NOTLARIMDA VAR GÖREVDE YÜKSELME DEDE BAHSETTİM MECBURİ OLDUĞUNU ŞİMDİ SÖYLEDİĞİM BİŞEY DEĞİL...
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    SAit Bey,

TT: Nötr iletkeni ile koruma topraklamasının ayrı yapıldığı sisteme deniyor. TN sistemde iki iletken ya baştan ya sondan birleşiyor.

AG: Alçak gerilim demek
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Temmuz 2013 ---
    Neye göre mecburi sayın hocam :) ?