1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım röleleri

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve seli tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iyice çorba oldum,
    bizim elektrik mühendisimiz bizim makinalara koyamayız durmadan atar doğası gereği kayıp akım var diyor.
    ama işyeri ve bina eklentileri yönetmeliğinde "seçicilik ilkesine dayanarak kaçak akım rölesi konur" gibi birşey var. bunu yorumlayamadık.

sanırım buraya dayanıyor söyledikleriniz.

biraz aydınlatır mısınız?

seçicilik ilkesi nedir?

Hangi hallerde taktırmamız zorunlu?

ofis ve mutfak hatlarına koydursak yeterli olur mu? el aletlerinin bağlandığı yere de mi koymalıyız?

tüm makina hatlarına zaten koyduramıyoruz, gövde toprağı yaptık.

ama en son elektrik bilgim Fizik 2 :) cahilim yani , basit anlatırsanız süper olur.
  2. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    ONUR BEY SONUÇTA AYNI KURUMDAYIZ. BİZİM YAPTIĞIMIZI BEN TARTIŞMA OLARAK GÖRMÜYORUM BİLGLİ PAYKLAŞIMI OLARAK ALGILAMAK İSTİYORUM BU ÇERÇEVEDE; İÇ TESİSAT YÖNETMELİĞİNDE EN GEÇ AZRIZA AKIMLARININ 0,2 SANİYEDE TEMİZLENMESİ İSTENİYOR. KAÇAK AKIM ROLESİNİN KULLANILMADIĞI YERLERDE TOPRAKLAMANIZ HER NEKADAR GÜÇLÜ OLSADA SİGORTALARIN ANİ AÇMA DEĞERLERİNİN BU SÜRE ZARFINDA DEVREYİ AÇABİLMELERİ İÇİN NOMİNAL AKIM TAŞIMA DEĞERLERİNİN 5 KATI GİBİ BİR AKIMIN SİSTEMDEN AKMASI GEREKİR Kİ SİGORTALARIN DEVREYİ AÇMA ZAMANLARI İLE AKIM DEĞERLERİNİN GRAFİKELERDEN GÖREBİLİRSİNİZ.
    MESALA; 20 AMPERLİK BİR SİGORTANIN 0.2 SANİYEDEN DAHA KISA SÜREDE ARIZAYI TEMİZLEMESİ ÇİN 200 AMPERİN AKMASI GEREKİR DEVREDEN BUDA ANCAK 1 OHM UN ALTINDA TOPRAK DİRENCİ OLAN YERLERDE TEORİDE GERÇEKLEŞİR. DAHA YÜKSEK AMPEREJLI DEVRELERDE BU AKIMLAR DAHADA YÜKSELİR.
    İLGİLİ YÖNETMELİK İÇ TESİSATTA İLLAKİ KAÇAK AKIM KULLANACAKSIN DEMEMİŞ AMA TT SİSTEMDE 0.2 SANİYEDEN DAHA KISA BİR ZAMANDA KAÇAKA AKIM RÖLESİ KULLANMADAN AKIMI KESMEN MEVCUT TÜRKİYE ŞEBEKESİNDE MÜMKÜN DEĞİLDİR.
    TN ŞEBEKE İSE TÜRKİYEDE HEMEN HEMEN HİÇ KULLANILMAMAKTADIR. TN SİSTEME GEÇMEK İÇİN 3 FAZINDA ÇOK İYİ DENGELİ DAĞITILMIŞ OLMASI GEREKİR.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hüseyin bey,
    küük yazmanızı rica etsem?
    takip etmek istiyorum yazdıklarınızı ama karakterler ince büyük yazılınca gözlerim karışıyor :D yaşlılık işte
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeni yapılan mesken , işyeri , otel tüm projelendirmeler de

KAR (Kaçak Akım Rölesi) 30mA

YKŞ (Yangın Koruma Şalteri) 300 mA

TEDAŞ ve ÖZELLEŞTRİLMİŞ ELEKTRİK ŞİRKETLERİ

PROJELERDE istiyor..

Projede olduğu için tesisat kontrolündede isteniyor.....

-----------------------------------------------------------------------------------------------

EMO TOPRAKLAMA RAPORUNDAN

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine göre enerji giriş panosuna ve büro dağıtım tablosuna uygun değerde (30 veya 300 mA anma değerli) artık akım anahtarı ( kaçak akım rölesi) tesis edilmesi zorunludur. Artık akım anahtarı tesis edilmesi halinde otomatik koruma güvenliği sağlanacağından ilgili yerlere artık akım anahtarı tesis edilmesi tavsiye edilir.

*Ölçülen topraklama geçiş dirençleri normal değerlerin üzerindedir. Ancak, girişte Artık Akım (Kaçak Akım Rölesi) tesis edildiği ve otomatik koruma güvenliği de sağlandığı için koruma uygundur. Artık akım anahtarı testi de yapılmış ve çalıştığı görülmüştür.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.emo.org.tr/ekler/aba0e604217e514_ek.pdf?dergi=927

----------------------------------------------------------------------------------------------
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hüseyin bey Harika anlattınız ve helal yani.ama anlamadım ben bişe.Avam dili ile bize;
    • nerelerde kaçak akım taktırmalıyız,
    • bunun için hangi kablo özelliklerinde sistemler kullanmalıyız.
    • Kaçak akım rolesi örnek resimler var mı elinizde nasıl anlarız var mı yok mu?
    • bazen taktırıyoz zırt bırt şalter attırıyo ifrit ediyo bizi ne yapmamız lazım.
    • KAçak akım rolesi çeşitleri var mı?
    • Elektirik özürlüsüyüm bana yardım lütfen.
  6. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    1-iç tesisatta yani 1000 v un latındaki tüm mekanlarda kaçak akım rölesi taktırmalısınız.
    2-sisteminiz 3 fazlı ise genelde böyle 4* yada 5* nyy yada nym yada yamnaz kablo istiyorsanız nhxmh türü kablolar olabilir genelde nyy dir. önemli olan iyi izole olmasıdır. kabloların
    3-resim interdettende göreblirsiz. 3 fazlı istemde 4 giriş 4 çıkışı vardır üzerinde bir test butonu bulunuz
    4- zırt pırt şalter atıyorsa orda kaçak akım rölesinin kaçak akımından daha yüksek bir kaçak var demnektir. burda sorun rölede değil tesisattadır. özellikle tesistaın çeşitli noktalarında iletkende yüzülme yada belli belirsiz izolasyon bozuklukları varsa bu olur.
    birde
    5-2 çeşittir 30 ma kaçakta açanlar ( evlerde bunlar kullanılrı) 300 ma de açanlar ( fabrika,atelye bunlar kullanılır.) 30 ma i götürüm sanayide kullanırsanız sık atar.
    5- elektirik değil elektrik :)
  7. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bu arada kaçak akım rölesi 1995 den sonra yapılan projelerde zorunludur. daha önceki yapılarda bu zorunluluk bulunmadığından kaçak akım olmadan yapılmıştır.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hocam, manyetik şalter koyarım yine kaçak akım koymadan hallederim işi :p
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Temmuz 2013 ---
    Abi kablo izole olsun da ne olursa olsun, öyle nyy,nym hepsinin bükülgenlik ıvırı zıvırı farklı..İzolasyon oalrak hangisi daha güçlüdür?

Ayrıca Erkan Bey elektirik diyorsa elektiriktir :p
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Seçicilik : Arızalı bölümün arızasının en kısa sürede kesilecek şekilde en yakın hattın açması, diğer hatların elektriğinin kesilmemesidir, kaba olarak.

Bu nedir?

Mesela ana pano çıkışına 300 mA, tali pano girişlerine 30 mA kaçak akım rölesi koyarsanız (ki 300 mA lik olana yangın koruma denir) Seçici bir sistem olur. Çünkü daha küçük kaçak akımla daha küçük bir tesisat kolunu korursunuz. Büyük akımla ancak bütün tesisatı besleyen hat açacaktır.

Ama diyelim ki hem ana pano çıkışı 30 mA, hem tali pano giri,şi 30 mA olsaydı. Sistem seçici olmayacaktı. Neden olmayacaktı? 30 mA lik bir kaçak akımda hem ana panodaki ana besleme hattı, hem de tali besleme hattı birlikte devreyi açacaktı. yani tali panoyu kontrol eden kaçak akım rölesi işlevsiz duruma düşecekti.

Şunu da açıklıyım. Ben kaçak akım rölesi kullanmayın demiyorum. Keisnlikle kullandırın. Ama elektrikte başka koruma tekniği yokmuş gibi gösterilmesine fitil oluyorum (Hüseyin hocam bu kısım sana değil, bodosolama kaçak akım zorunludur yazanlara) Hüseyin hopcam sağolsun geldi, işin ayrıntılarını anlatıyor.

Özetle ben öyle bir sigorta koyarım ki kaçak akıma gerek kalmaz.. Ama bunun işlevselliği sorun çıakrabilir.

SONUÇ olarak: kaçak akım rölesi kullanırsanız, sistemin güvenliği kesin olarak artar. Kullanmamanız durumudna sistem büğyük ihtimalle güvensiz olacaktır.

Erkan Bey, Hüseyin hocam geldi, bakıyorum sorular hemen ona:) Bize anında satış, alacağın olsun :p
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ DENETİM VE MUAYENE UYGUNLUK BELGESİ

Tedaş (özel şirket) bu kontrol formu(denetim belgesi) ile abone yapıyor.
    Bu formda 58.madde de Kaçak akım koruma rölesi (Hata akımı koruma rölesi) isteniyor.
    word olarak ekledim

GENEL
    58.Hata akımı koruma röleleri uygun olarak tesis edilmiş ve fonksiyonel mi?

Ekli Dosyalar:

12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Güzel bir belge, ancak mevzuat hükmü değil. Ancak ev abonelerinin topraklama direnci sigortanın 0,2 sn. de açmasını sağlayamayacağı için zaten kaçak akım rölesi zorunlu hale geliyor.
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bir arkadaşımızın sorusu üzerine şu açıklamayı yapayım:

Sigorta ile kaçak akım rölesini nasıl ayırt ederiz?

eğer bir cihazın sigorta mı kaçak akım rölesi mi olduğu kafanızı karıştırıyorsa. Kaçak akım rölesinin üzerinde 30 mA yada 300 mA ibaresi olur. Eğer yalnızca 16A,20A, 32A, 40 A ibareleri varsa sigortadır. Ama kaçak akım rölesinde hem bunlar hem de bahsettiğim 30 mA yada 300 mA yazar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Temmuz 2013 ---
    Uzatma 220 V tur. Ama 3 faz kaynak ise 380 V'tur. 50 V elektrik literatüründe tehlikeli gerilim oalrak geçer. Kişinin 0,2 sn den fazla maruz kalmaması gerekir.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Her ne kadar bana sormasan da cevabını vereyim erkan üstadım (Erkan Dündar)
    • nerelerde kaçak akım taktırmalıyız?
    Cevap: Her türlü elektrik tesisatının ana panolarına, bir giriş 300 mA bir de çıkış 30 mA oalrak her bir dağıtım sigortasının önüne
    (Çok zor bir ihtimal ama topraklama direnciniz sigortanızın 0,2 sn de açmasını sağlayacak kadar küçükse, kaçak akım rölesine gerek kalmaz. Ama her topraklama teçhizatı zamanla oksitleneceği için, ve bu değeri sağlamak çok çok zor olduğu için taktırmak zorudnasınız)
    • bunun için hangi kablo özelliklerinde sistemler kullanmalıyız.
    • Kaçak akım rolesi örnek resimler var mı elinizde nasıl anlarız var mı yok mu?
    • bazen taktırıyoz zırt bırt şalter attırıyo ifrit ediyo bizi ne yapmamız lazım.
    • KAçak akım rolesi çeşitleri var mı?
    • Elektirik özürlüsüyüm bana yardım lütfen.
    Geri kalan sorularda Hüseyin Hocamın cevapları yeterli:)
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    şimdi aklıma geldi ; "en iyi elektrikçi yaşayan elektrikçidir "diye bir söz var!
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kalsın ben kötü elektrikçi oalyı mdaha iyi :p
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Temmuz 2013 ---
    Aynı mantıkla en iyi morg görevlisi de ölü moırg görevlisi oluyor o zaman :d
  17. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  18. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaçak akım rölesi demişken ?

Ekli Dosyalar:

19. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Overlok makineyi bilmiyorum, ama monofaze makinelerin fişleri de zaten topraklı olmalıdır. Bu şekidle gövde topraklı olur. Gövde hiç topraklı olmazsa topraklama çalışmaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Eylül 2013 ---
    Senin yüzünden görevde yükselmede İSG sorularım yanlış çıktı zaten :D hocam :d
  20. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İKİNİZDE ELEKTRİKTE UZMANSINIZ AKLIMI KARIŞTIRDINIZ AAAA BİZ NASIL KİME İNANCAZ Kİ :p