1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaçak akım röleleri

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve seli tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    neresi ANA PANO neresi TALİ PANO bir baakınca anlasam gam yemezdim.ühühühüüühüh açıklamalar isteremmm
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  3. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu yönetmeliklerin üçünün her satırı aklıma yazıldı diyemem. Ama baştan sona üçünü de okudum. Yer yer kolay anlaşılır yerlerden aklımda kalanlar da oldu. Hatta 30 yıldır bildiğimi zannedip de, eksik bildiğim, yarım anladığım konular olduğunu fark ettim. Sınav zamanında okuduğum için fazla vakit kaybetmemek için derinine inemedim. Vakit buldukça derli toplu kaynaklardan öğrenmem gerekir.

Eğer sınava çalışıyorsanız, elektrik yönetmelikleri çok vakit alacağı için, geçmiş sınavlarda çıkmış elektrik sorularına çalışın ve kursun verdiği notları okuyun. Bu yeterli.
  5. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sınav için bende baktım ama bu yönetmelikler elektrik mühendislerine göre iş güvenliğine göre gerekli olanları her nasıl yapılacaksa yapmaları gerekir tabi şu an yok
  6. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben 97 alarak sınavı geçtim.bol bol yönetmelik okumak ve geçmiş sınav soruları çözmek yeterli oldu
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    muhendis1970 herhangi bir ayrım yok..Benim saha tecrübem fazla, Hüseyin hocamın ise yönetmeliklerle ilgili bilgisi fazla :) Ana elketrik yönetmeliklerine yani enerji bakanlığının çıakrdığı yönetmeliklerine göre bazı durumlarda kaçak akım rölesi kullanmayabilirsiniz.. Ancak ÇSGB nin yanılmıyorsam binaların yangından koprunması ile ilgili yönetmeliğine kaçak akım rölesi zorunludur ibaresi girmiş durumdadır.
  8. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    parafudr u mu kast ettiniz?
  9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar kaçak akım rölesi kullanımı zorunludur. Olursa da olur olmazsa da olur durumu yoktur. Başka koruyucu önlemler alınmışsa kullanılmasa da olur yaklaşımı doğru değildir. En son yayınlanan
    "İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK; Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 17.07.2013/28710" Ek 1 Elektrik Tesisatı Bölümü Madde 8 ( İşyerinin ana pano ve tali elektrik panolarında seçicilik ilkesine uygun kaçak akım rölesi (artık akım anahtarı) tesis edilir.) de kaçak akım rölesi kullanılacağı açıkça belirtilmiştir. Bence kaçak akım rölesinin kullanılıp kullanılmayacağına dair tartışmaya açık bir durum yoktur. Mevzuat son derece açıktır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---
    Arkadaşlar kaçak akım rölesi kullanımı zorunludur. Olursa da olur olmazsa da olur durumu yoktur. Başka koruyucu önlemler alınmışsa kullanılmasa da olur yaklaşımı doğru değildir. En son yayınlanan
    "İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK; Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 17.07.2013/28710" Ek 1 Elektrik Tesisatı Bölümü Madde 8 ( İşyerinin ana pano ve tali elektrik panolarında seçicilik ilkesine uygun kaçak akım rölesi (artık akım anahtarı) tesis edilir.) de kaçak akım rölesi kullanılacağı açıkça belirtilmiştir. Bence kaçak akım rölesinin kullanılıp kullanılmayacağına dair tartışmaya açık bir durum yoktur. Mevzuat son derece açıktır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---
  10. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9108
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Beta Elektrik
    Onur Bey,

Bazı durumlarda kaçak akım rölesi kullanılması gerekmediği doğrudur. Ama bu çok nadir karşılaşılan bir durum. Ya sisteminiz TN-S olacak ve doğru hesapla yüksek akımlarda da şalterin manyetik özelliğinden yararlanarak kısa devre açmaları yapabileceksiniz ya da TT'de çok düşük akımlardaki B tipi sigortalarla (10 ile çarptığımızı için B diyorum, C'de sigortanın akımının daha da düşük olması gerekir) ve çok düşük toprak geçiş dirençleriyle bunu sağlayabilirsiniz. Ben kendi dizayn ettiğim sistemleri mümkünse çağdaş TN-S yapmayı tercih ediyorum. Bu dizaynlarda bile Kaçak akımdan vazgeçemiyorum. Malum bizim ülkemizde uygulamayı yapan elektrikçilerin aslında ne kadar da meslekten uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. PE iletkeni bağlantılarında gevşek bir kontak çevrim empedansını artıracak kısa devre akımının yüksek olmasına sebebiyet verecektir. Kaldı ki TT'de siz hesap kitapla doğru sigortayı seçebilirsiniz, hatta toprak geçiş direncini ölçtüğünüzde de uygun sonuçlar bulabilirsiniz ama 1 ay sonra o kontak noktasında olabilecek bir gevşeme ve sonucunda da oluşabilecek düşük bir kısa devre akımı, sizin sigortanızın manyetik koruma özelliğini ortadan kaldıracaktır.

Yukarıda yazdığımı elektrik mühendisi olmayan bir arkadaşın anlaması mümkün değil. Ben sizi anlayabiliyorum ama sizin burada belli durumlarda kaçak akım rölesi kullanmaya gerek yoktur yaklaşımınız, meslekten olmayan İSG uzmanı arkadaşların kafasını karıştırır.

Sevgili İSG Uzmanı arkadaşlar,

Kaçak akım rölesinden asla vazgeçmeyin. Elektrikçi ustaları bildikleri üç beş yalan yanlış bilgi ile meslekten olmayan insanlarla dalga geçmeye çalışıyorlar. Kaçak akım rölesinin sistemde çalıştırılması zordur. Bunu kabul ediyorum. Elektrikçiler kendilerine iş yükü çıkmasın diye bunu takmak istemiyorlar.

Küçük bir bilgi:

Kaçak akım röleleri neden atar?

1 - Kaçak olduğu için :)
    2- Kaçak akım rölesine nötr yerine toprak bağlanırsa.
    3- Nötr ile toprak temas ediyorsa. (Ki bir çok eski tesiste bu durum söz konusudur ve arızayı bulmak çok zordur.)
    4- 3. ve 5. Harmonikler yüksek ise.
    (Aklıma gelmeyen varsa ekleyin lütfen.)

Benim sizlere önerim; bu işlerden gerçekten anlayan ve o tesiste çalışmayan bir elektrik mühendisine tüm sistemi test ettirmeniz (Topraklama, çevrim empedansı, kaçak akım röleleri açma zamanı ve açma akımı, kablo ve pano izolasyon testleri, toprak süreklilik testleri ve harmonik testlerini cihazlarla yaparak.) ve tesisat uygunluk raporu almanızdır.
  11. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman sırf bu konuya has özel bir çeklist oluşturmak lazım yada kontrol formu.
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    "İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK"

i ben de sonradan gördüm. Enerji bakanlığının çıkardığı ana yönetmeliklerde açık kapı vardı. Teknik olarak da kaçak akıma karşı röle olmadan korunma sağlanabilir. Ancak madem ki ÇSGB yönetmelik çıkarmış.Uymak gerekir. Demek ki ÇSGB elektrik konusunda Enerji Bakanlığından daha bilgili:)

Öyle veya böyle takın kaçak akım rölesi. Ancak TN-C IT gibi sistemlerde kaçak akım rölesi süs bitkisi görevi görecektir. Lakin böyle sistemlerle karşılaşma ihtimaliniz de azdır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Şubat 2014 ---
    muhendis1970 tamam cevap vereceğiz gelme üzerime :):) senin sorun neydi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Şubat 2014 ---
    Bu arada kaçak akım rölesinin her derde deva olamdığının altını da çizelim.. Kullanın elektrik ustalarının zırvalıklarına kanmayın..Evet ancak sistemde kaçak akım dışında da tehlikeler var o yüzden Doruk Yavaş Beyin bahsettiği test ve kontroller çok önemlidir.
  13. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9108
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Beta Elektrik
    Geçenlerde pano kapağını kapatırken pano içindeki ince bir kabloya dokundum ve çarpıldım. Kendi ölçümünü yaptığım ve gayet güzel çalışan kaçak akım rölesi ben dokununca çalışmadı. :)
    Normalde tabii ki bu kaçak akım rölesinin çalışması gerekiyordu fakat o sırada oluşan kaçak 24,6 mA'in altında olduğu için koruma yapmadı. Benim hayatıma zarar verebilecek bir akım değildi ama çarpıldığımı hissettim. Kalp pili kullanan ya da kalp krizi riski olan biri benim yerimde olsaydı ölebilirdi.
    Check list işe yaramaz. Siz mutlaka kaçak akım rölesini taktırın. Sonra bahsettiğim kontrollerin yapılmasını sağlayın. Çünkü bu sadece Elektrik Mühendislerinin çözebileceği bir durumdur.
  14. süha karadeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar metal kalıp üretimi yapan atolyemize 10 a yakın elektrikçi çagırdım ve herbiri çok farklı şeyler söyledi,kimisi 30mA lik roleler tutmaz diyor,kimisi göstermelik takarız diyor,kimisi 300mA takmasakta olur,topraklama direnciniz düşük diyor.

Kafam çok karıştı,yönlendirmenizi rica ediyorum.
  15. cevatgocmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96380
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gövde topraklaması olmazsa kaçak akım rolersi sağlıklı çalışmaz
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bence elektrikçi değil de işin ehlinden elektrik mühendisinden destek alabilirsiniz, tesisin paratoneri varsa muhakkak bir elektrik mühendisi vardır
    @Onur Umur beyin de naçizane bilgilerine danışabiliriz
  17. süha karadeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdem Bey ben elektrikçi derken elektrik mühendisini kastedmiştim.Ki bu söylediğim mühendisleri emo nun sayfasında tescili yenilenmiş şirketlerden buldum.
    Herbirinin farklı şey söylemesi,ve kimisinin de burası küçük işletme burayı yapamayız demesi de ayrı bir olay
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Haziran 2014 ---

30 mA lik kaçak akım rölesi tutmaz, çünkü fabrikada kaçak vardır :):) Ana panoya bir tane 300 mA ve her çıkış hattına göstermelik olmayan 30 mA lik kaçak akım koruma rölesi takılmalıdır. Elektrikçiler iş almak için fabrikanın elektriği kesilmesin diye düşünür İSG yi düşünmez..kaçak akım rölesi yüzünden sistem tutmuyorsa kaçak akım bulunup düzeltilmelidir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Haziran 2014 ---
    Sağlıklı çalışmaz demeyelim de hiç çalışmaz diyelim :):)
  19. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, firmaya tüm makinaların başına kaçak akım rolesi taktırdım ve aylık test için takip dökümanı oluşturmak istiyorum. Bu dökümanı daha önce hazırlayan varmı, hangi içerikle hazırlamalıyım ?
  20. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yapımı sűren ana panolara Bir elektrik mühendisi ana panoya ancak 2 Amperlik kaçak akım takılabileceğini söylüyor. 1600kV lık bir sistem olacak,bunu neye göre söyledi sizce?